‘Mickiewicz Göçer Üniversitesi’ Tarlabaşı’nda

Projelerinde Türkiye’den Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, Istanbul Modern, CerModern, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, SALT gibi pek çok kurumun yanı sıra Bozar, La Monnaie,...

‘Mickiewicz Göçer Üniversitesi’ Tarlabaşı’nda
19 Ekim 2014 Pazar 08:09

16manset2
‘Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı’ kutlama etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen ‘Mickiewicz Göçer Üniversitesi’, dün başlayan ve bugün de devam edecek olan konferanslar ile açılıyor
“Mickiewicz Göçer Üniversitesi”  ayrıca 25 Ekim-16 Kasım tarihleri arasında Müze’de, “Adam Mickiewicz Müzesi’nde Sanatsal Müdahaleler” adlı sergiyi de tarih ve sanatseverlerle buluşturacak
Nereliyiz?... Doğduğumuz yere mi aidiz, yaşadığımız yere mi? Yoksa büyük-büyükannemizin memleketi neresiyse, biz de oralı mı sayılırız? Peki ilk insanların izleri Kenya’daysa, hepimize Afrikalı diyebilir miyiz? Madem küreselleşme çağındayız, kısaca Dünyalıyız desek? Kesin olan bir şey varsa, o da hepimizin bir biçimde göçmen olduğu. Kimimiz ‘eski göçmen’, üç-beş kuşak öncesinden; kimimiz yeni geldik; kimimiz ev bildiği topraklardan kovulmak üzere; kimimiz yollarda.
Polonya kültürünü uluslararası alanda tanıtmayı amaçlayan, Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı bir platform olan culture.pl işbirliğiyle hayat bulan “Mickiewicz Göçer Üniversitesi”, göçmenlik sorununu gündeme taşıyan etkinliklerine Tarlabaşı’ndaki Adam Mickiewicz Müzesi’nde başladı. Küratörlüğünü Max Cegielski’nin yaptığı ve 19 Ekim Pazar günü (bugün) de devam edecek konferanslar dizisi İstanbul’un çok kültürlü  geçmişini, Tarlabaşı’nın sosyal ve kentsel dönüşümü ile karşı karşıya kaldığı sorunlarını, Polonya’nın tarih boyunca Tarlabaşı bölgesindeki tarihi ve kültürel etkilerini gündeme taşıyor.  
Sanatçıları bir araya getiriyor
“BİRLİKTE BİRİZ, BÖLÜNÜRSEK HİÇİZ: Tarlabaşı’nda Tabandan Örgütlenme ve Kentsel Dönüşüm”, “Pera’da Polonyalı Çağı: 19. Yüzyıl İstanbul’unda Polonyalı Mültecilerin Hikayesi” ve “Varşova Örneğinde Zor Kentsel Alanlarda Sanatsal Projeler”, her iki ülkeden pek çok tarihçi, sosyolog ve sanatçıyı bir araya getiren konferans ve panel başlıklarından sadece birkaçı. Ali Öz’ün “Tarlabaşı: Ayıp Şehir” isimli slayt gösterisi, Mikołaj Długosz’un “Tarlabaşı Adamı - Neon Projesi”nin sunumu ve Vahit Tuna’nın “Ömer Hayyam” filminin gösterimi ise diğer etkinlikler arasında.
SANATSAL MÜDAHALELER SERGİSİ
“Mickiewicz Göçer Üniversitesi” 25 Ekim tarihinde yine Müze’de, “Adam Mickiewicz Müzesi’nde Sanatsal Müdahaleler” adlı bir serginin de açılışını yapacak. 16 Kasım’a kadar gezilebilecek sergide Polonya’dan Slavs and Tatars, Ania Kuczynska, Janek Simon, Wojtek Doroszuk, Tomasz Szerszeń, Mikołaj Długosz ile Türkiye’den Özgür Demirci, Vahit Tuna ve Tunca Subaşı’nın çalışmaları yer alacak.
Küratrör Max Cegielsk, sergiye ilham kaynağı olan ve özgür milletler ile vatandaşların oluşturduğu bir federasyon fikrinin öncülerinden biri olarak gösterilen Mickiewicz’in hikayesini şöyle anlatıyor:
“O, diğer romantiklerin aksine, Boğaz kıyısına Şark’ın sefasını süreyim diye gelmemişti. Haremlere turistik geziler ya da derviş tekkelerine ziyaretler yapmak için çok kısıtlı bir zamanı vardı. Siyasi misyonuna, yani Osmanlı İmparatorluğu ordusunda Polonyalılar kumandasında kurulmuş birliklere yardım ulaştırmaya yoğunlaşmıştı... Şair, ülkesinin kurtuluş yolunun Şark’tan geçebileceğine inanarak, bir gemiye atlayıp ‘Şehirlerin şehrine’ gelmişti.”
CULTURE.PL VE ADAM MİCKİEWİCZ ENSTİTÜSÜ
Culture.pl, Adam Mickiewicz Enstitüsü tarafından 10 yılı aşkın bir süredir yürütülen, Polonya kültürel etkinliklerini uluslararası zeminde tanıtmaya odaklanan dijital bir platform.
Adam Mickiewicz Enstitüsü de, Polonya kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlayan ve bu bağlamda uluslararası kültür kurumları, galeri, tiyatro ve festivallerle birlikte çalışan bir kurum.
Projelerinde Türkiye’den Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, Istanbul Modern, CerModern, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, SALT gibi pek çok kurumun yanı sıra Bozar, La Monnaie, Edinburgh Uluslararası Festivali, SouthbankCentre, BarbicanCentre, Whitechapel Gallery, Londra Tasarım Festivali, Martin GropiusBau, Teatro Real, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Brooklyn Academy of Music ve Lincoln Center gibi uluslararası kültür-sanat kurumları ile işbirliği içinde çalışıyor. Culture.pl internet sitesi tüm dünyadaki en heyecan verici Polonya kültür etkinlikleri hakkında günlük, taze haberleri sunduğu gibi, aynı zamanda da Polonya kültürü üzerine var olan en büyük ve kapsamlı bilgi kaynağı niteliği taşıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.