Konusunu tarihten alan bir bale: Kerbela

Estetik bir kurgu olan, Ekim ayında Denizli ve Muğla turnelerini gerçekleştiren “Kerbela” balesi 9-10 Şubat 2015 tarihlerinde DEÜ Sabancı K.S. Büyük salonda izlenebilecek. Deniz Olgay Yamanus

Konusunu tarihten alan bir bale: Kerbela
06 Kasım 2014 Perşembe 09:26

16kerbela
İslam tarihindeki en önemli ayrışmaya neden olan ve Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilişini anlatan “Kerbela” balesinin konusu, Ali Berktay’ın aynı adlı tiyatro oyunundan alınmış
İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin, geçen sezon Dünya Prömiyerini 12 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirdiği, benim de 12. Uluslararası Bodrum Bale Festivalinde izleme olanağı bulduğum “KERBELA” Balesi 2 perdelik muhteşem bir gösteri.
1978 tarihinde Varna Bale Yarışması’nda “Dünya Üçüncülüğü”nü kazanmış, birçok Avrupa kentinde solist olarak dans etmiş, Hannover Devlet Balesi ve Portekiz Devlet Balesinin direktörlüğü yapmış olan deneyimli koreograf Mehmet Balkan, tarihsel içerikli konuları bale eseri olarak sahnelemenin zorluklarıyla ilgili, program dergisine şunları yazmış. “Bir öyküyü anlattığınızda, sizi bekleyen tehlike, hele öykü tarihten alınmışsa, izleyicide oluşabilecek yanlış algılardır. İzleyici anlatılanın doğrudan bir belgeye dayandığını, tarihin birebir aktarımı olduğunu sanabilir. Kerbela balesi de konusunu tarihten alan bir çalışmadır. Ancak üzerine basa basa, burada anlatılan görsel öykünün doğrudan tarihin aktarımı olmadığını, belgesel nitelik taşımadığını özellikle vurgulamak gerekir. Bu çalışma, Kerbela’da günümüzden 1334 yıl önce yaşanmış olaylardan esinlenen, ama teatral yöntemlerle destekli vücut diliyle anlatımı, dansı amaçlayan bir sunumdur”
MÜZİKLER CAN ATİLLA’NIN
Birçok ödül sahibi, “KERBELA” balesinin müzik ve libretto yazarı Can Atilla ise (“Mevlana’nın Çağrısı” balesi ve var olan müziklerinin yeni düzenlemeleri ile “Piri Reis” diğer bale eserleri) müzikle ilgili “Kerbela için yazdığım sahne müziği, aslında 19. ve 20. Yüzyılın klasik bale müziği formunun günümüze yansıyan yeni bir anlatım dilidir. Tüm eser boyunca görsel ve işitsel dönem canlandırmasını daha gerçekçi kılmak için Arap müziği formlarını büyük orkestrasyonlar ile kullandım. Eserdeki genel mistizmi ve Hz. Hüseyin’in kutsanmışlık hissiyatını ifade edebilmek için ise zaman zaman elektronik müzikten faydalandım.” demiş söyleşisinde.
İslam tarihindeki en önemli ayrışmaya neden olan ve Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilişini anlatan Kerbela balesinin konusu, Ali Berktay’ın aynı adlı tiyatro oyunundan alınmış.
İslam Halifesi Hz. Ali, Haricilerden Abdurrahman bin Mülcem tarafından öldürülür. Hz. Ali’nin ölümü Muaviye’ye yirmi yıl sürecek bir iktidar yolu açmıştır. Kendinden sonra da oğlu Yezit’in iktidarını sağlamak adına önlemler alan Muaviye, başarılı olmuş; o dönem yöneticilerini çeşitli yöntemlerle ikna etmiştir... Hz. Hüseyin, Kufe’lilerin kendisini Halife olarak görmek istediklerini belirten mektuplarına itibar ederek az sayıda taraftarı ve ailesiyle Kufe’ye gitmiş; Yezit’in askerleri tarafından Kerbela’da katledilmiştir.
EKİM’DE DENİZLİ VE MUĞLA’DA
Koreografisi Mehmet Balkan tarafından gerçekleştirilen eseri Lale Balkan sahneye koymuş. Dekorlarını Tayfun Çebi, kostümlerini Gülay Korkut’un hazırladığı eserin ışık tasarımlarını da Tarı Deniz’ e ait.. Başlıca rolleri; Dolun Doyran, Doruk Demirdirek, Emre Kaynarsu, Aslı Çilek, Burcu Olguner, Asena Ökte, Tolga İyiuyarlar, Sertan Yetkinoğlu, Serhat Nüfusçu, Bülent Özdemir, Cüneyt Şekercioğlu üstleniyorlar.
Estetik bir kurgu olan, Ekim ayında Denizli ve Muğla turnelerini gerçekleştiren “Kerbela” balesi 9-10 Şubat 2015 tarihlerinde DEÜ Sabancı K.S. Büyük salonda izlenebilecek.

Deniz Olgay Yamanus


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.