Konservatuvar müdürünü kendisi seçti

Konservatuvarda yeni bir anlayışın doğduğuna dikkat çeken Müdür Yardımcısı Doğan Çakar, “Öğretim elemanlarımız bu değişimi istedi. Bütün bölümlerimizi ve ana sanat dallarımızı dinleyerek bu işe başladık. Eksiklerimizi belirlemek,...

Konservatuvar müdürünü kendisi seçti
05 Kasım 2014 Çarşamba 10:49

16haber2-rop
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda  ilk kez bir müdür, rektörün atamasıyla değil  seçimle görev başına geldi.
 Cumhuriyet’in öncü sanat kurumlarından biri olan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda gelenek değişti. Önceden rektörün atamasıyla göreve gelen müdür, bu kez demokratik yollarla seçildi. Değişikliğe, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer’in “her şeyin demokratik yollarla yapılması gerektiği” düşüncesi neden oldu. Seçime, konservatuvardaki bütün öğretim elemanları katıldı.
Ankara Devlet Konservatuvarı Müdürlüğüne Metin Munzur seçildi. Munzur, “Yıllardır gördüğümüz eksiklikleri gidermek için en büyük gayreti harcayacağız. Tabi bu tek kişinin yapabileceği bir şey değil. Benimle aynı heyecanı paylaşan arkadaşlarımla bunu başaracağız. Bu tüm okula yayacağımız bir hareket olacak” dedi.
Munzur, “Seçim öncesinde vurguladığım en önemli konu kurum mahiyetinin daha da ön plana çıkmasıydı. Bu kuruma yapılacak katkılar, bunların ne olacağı konusunda birlikte çalışmamız gerekiyor. O heyecanı geri getirmek istiyoruz. O heyecan geri gelirse insanlar birçok sorundan da uzak kalmış olur. Kişisel çatışmalar geri planda kalır. Bizim için en önemli olay, kurum çıkarlarının ön planda tutulmasıdır” diye konuştu.
Ulusal müziği ön plana çıkarmayı ve kendi yapıtlarını üretebilmeyi amaçladıklarını söyleyen Munzur, “Bu yönde projelerimiz var. Çeşitli bakanlıkların desteklerini alacağız. Yetiştirdiğimiz sanatçılar gerek yurtiçinde gerek yurtdışında  yarışmalarda ödüller kazanmaya başlıyor. Bunları destekleyici bir sanat yaklaşımı içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.
Munzur, şöyle konuştu; “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, zaten çok uzun zaman öncesinde Kurtuluş Savaşı’nın da öncesinde sanatın bir ülke için önemini çok iyi kavramıştı. O yıllarda daha oluşturulmamış Türkiye için sanat politikaları düşünüyordu. Ve bunları Cumhuriyet’in ilk yıllarında Musiki Muallim Mektebinden sonra konsevatuvar olarak temellerinin atılması çok kısa zamanda gerçekleştirilmiş bir eylem olarak görüyorum. Bir an önce ulusal düzeyde sanatçıların yetişmesi ve ülkemizin kendini bu alanda da gösterebileceği bir Türkiye tasarlamış. Zaten bu yüzden de Ankara Devlet Konservatuvarı’nı açtı.”
Konservatuvarda yeni bir anlayışın doğduğuna dikkat çeken Müdür Yardımcısı Doğan Çakar, “Öğretim elemanlarımız bu değişimi istedi. Bütün bölümlerimizi ve ana sanat dallarımızı dinleyerek bu işe başladık. Eksiklerimizi belirlemek, hem ulusal hem de uluslararası belli bir vizyona sahip sanatçılar yetiştirmek gayesiyle yola çıktık. Bu uğurda çalışacağız” dedi.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.