İstanbul’da ‘Ruhaniyat’ rüzgârı esecek

Amacı; evrensel kardeşlik, barış, uyum ve tüm yaradılanların birliği felsefesinin, Sufi üstadlarının mesajları ile günümüze taşınması olan Ruhaniyat Festivali, ilk kez bugün İstanbul’da Asya kültürleri ve sanatlarının...

İstanbul’da ‘Ruhaniyat’ rüzgârı esecek
17 Mayıs 2014 Cumartesi 11:42

17Tannoura

Amacı; evrensel kardeşlik, barış, uyum ve tüm yaradılanların birliği felsefesinin, Sufi üstadlarının mesajları ile günümüze taşınması olan Ruhaniyat Festivali, ilk kez bugün İstanbul’da

Asya kültürleri ve sanatlarının çok ender sunulduğu ülkemizde, İstanbul ilk kez Hindistan’dan bir festivale ev sahipliği yapacak. Hindistan’da 13 yıldır düzenlenmekte olan Sufi ve Mistik Müzik Festivali Ruhaniyat, İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle bugün Hindistan dışında dünyada ilk kez İstanbul’da, İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Banyan Tree Events, Bombay şehrinde kurulmuş, Hindistan’da çok iyi bilinen ve dünya çapında kültürel sunumlar düzenleyen bir kurum. Hindistan’ın ve diğer ülkelerin az bulunur müzik kültürünü, alanlarında en başarılı olan müzisyenlerle, geçen 20 senedir sunuyor. Yılın hemen her gününde bir kültürel sunum hazırlayan bu organizasyonun uluslararası şöhrete sahip programları arasında şunlar bulunuyor: “Ruhaniyat”, “Barkha Ritu”, “Dakshinayan”, “The Splendor of Masters”, “Teen Prahar” festivalleri.

Ruhaniyat Festivali Banyan Tree direktörleri Mahesh Babu ve Nandini Mahesh tarafından 2001 yılında oluşturuldu ve bu yıl 14. senesini kutlamakta. Her yıl 3 ay boyunca 10 farklı şehirde yapılan festivalde, Hindistan’ın her köşesinden folk müzisyenleri ve aşıklar ile Mısır, Endonezya, İran ve Türkiye’den de sanatçılar yer almakta. Bu güne dek yaklaşık 3000 usta sanatçı Ruhaniyat Festivali’nde sahne aldı. Ruhaniyat’ın temel amacı; evrensel kardeşlik, barış, uyum ve tüm yaradılanların birliği felsefesinin, Sufi üstadlarının ego ve olumsuz duygulardan uzak mesajları ile geçmişten günümüze taşınması olarak tanımlanıyor.

Hayatın anlamına dair şarkılar

Bu festivaldeki müzikler ve müzisyenler, modern hayatın bastırdığı ve yok ettiği geleneksel ruhani ve hayatın anlamı ile ilgili kulturel mirasımızı temsil etmektedir. Programdaki müziklerin ve şiirlerin hepsi de Rumi, Yunus Emre, Kabir, Amir Hüsrev gibi, son bin senenin en önemli mistik şairlerin ürünleridir. Kültürler arasındaki kardeşlik ve dayanışmayı hedefleyen bu büyük evliyaların şiirleri ve felsefeleri, Ruhaniyat Festivalinin özünü teşkil ediyor.

Festivali düzenleyen Banyan Tree Events direktörü Mahesh Babu “Ruhaniyat nedir?” sorusunu, “Ruhun Çağrısı” olarak tanımlıyor ve ekliyor “Ruhaniyat insanlığın farklı tecrübelerle sınandığı günümüzde, insanları birbirine kenetleyen ideallerin vurgulanacağı yüce mesajların aktarılacağı , büyük Sufilerin ve mistiklerin ölümsüz eserleri ile birlikte, yüzyılların birikimi ruhani bilgeliğin tekrar canlandırılacağı bir platform olacaktır.” Mahesh Babu, neden İstanbul sorusuna ise, “Asya ile Avrupa arasında bir köprü konumunda oluşuyla evrensel kardeşlik ve birlik adına organize edilecek bir festival için en uygun yerdir. Bu anlamda Hindistan’ın dışında, dünyada ilk kez Türkiye’de, İstanbul’da düzenlenecek olması Ruhaniyat’a ayrı bir anlam ve değer katacak.” şeklinde yanıt veriyor.

Dostluk için biraradalar

Rumi-Emre , Khusrau-Kabir karşılaşması: Bir Hindistan-Türkiye ortak yapımı:

Latif Bolat & Mevlevi Dervişleri (Türkiye) ile Madan Gopal Singh & Chaar Yaar (Hindistan): Mahesh Babu’nun yarattığı bu ikili programda Türk ve Hint mistiklerinin şiir ve şarkılarından oluşan bir ortak doğaçlama çalışması yer alacak. Yüzlerce yıllık mistik şiirler üzerine söylenen bu şarkılar dinleyiciyi transa davet eder genellikle.

Baul (aşık) Şarkıları - Parvathy Baul (Doğu Bengal, Hindistan):

Baul’lar Bengalin aşıkları sayılırlar. Türkiyede eski günlerde kahvelerde, hanlarda, kervansaraylarda şiir okuyup şarkı söyleyen mistik aşıklar gibi Baullar da hayatın anlamına dair şarkıları ile hala Hindistanda varlıklarını sürdürürler. Baul şarkıları büyük evliyaların yazdıkları şiirlere dayanır ve ruhani yollardan, ruhani ustalardan bahsederler. Sanatçı Parvathy Baul, Hindistandaki çok az sayıdaki kadın aşıklardandır ve sahnede kendisine ektara adı verilen tek telli sazı ve beline bağladığı Dutti adındaki küçük davuluyla eşlik eder.

Tannoura -Dervişler (Mısır):

Türkiyedeki Mevlevi dervişlerinin Mısır kültürü ile karışımı sonucunda ortaya çıkan bir sanat formudur. Türk dervişlerinin beyaz etekleri yerine, Mısır dervişleri, tum Sufileri temsil eden gökkuşağı renklerinde etekler giyip dönerler. Tannoura, Mısır’in milli dansı haline gelmiştir son senelerde.

Sufi Kalam & Mistik Şarkılar - Manganiyar Grubu (Rajasthan, India):

Hindistan’ın Rajhastan eyaletinin Jaisalmer ve Barmer şehirlerinden gelmekte olan Manganiyar Grubu, tarihi olarak bizim Roma yurttaşlarımızın ataları sayılırlar ve müzik konusundaki ihtirasları ve ustalıkları da aynen bizimkiler gibidir. Muzisyenlik aileden gelir ve daha çocuk yaşlarında başlarlar müzisyenliğe. Çok renkli türbanları,kostümleri ve hareketli müzikleri ile Ruhaniyat Festivalinin en gözde gruplarındandır. Kachra Khan Manganiyarların en meşhur şarkıcısıdır ve şarkılarında Baba Bulleşah & Şah Latif gibi Sufi şairlerinin şiirleri yer alır.

Mısır’dan Mistik Müzik- Mohamed ve Hamad Farghaly (Mısır):

Mısır’ın Asiyut şehrinden gelen Farghaly’ler Mısır’ın klasik müziğinin ustalarıdırlar. Ud ve kanun ile kendilerine eşlik eden bu sanatçılar Ümmü Gülsüm ve Mısır Sufi şarkıları icra edecekler.

Latif Bolat


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.