İskoçya'da bağımsızlık şarkısı devam eder mi!

İskoçya'yı bağımsızlık referandumuna taşıyacak son önemli adım, İskoç ve Birleşik Krallık Hükümetleri arasında yapılan müzakereler sonucunda 15 Ekim 2012 tarihinde İskoçya Birinci Bakanı Alex Salmond ile Birleşik Krallık Başbakanı...

İskoçya'da bağımsızlık şarkısı devam eder mi!
11 Ekim 2014 Cumartesi 07:58

20yeni2

İlk bağımsızlık referandumu reddedilse de, İskoç bağımsızlık taraftarları en kısa zamanda yeni bir referandumu gündeme getireceğe benziyor. ABD ve AB'nin karşı tutum aldığı bu ilk referandumda bile, yüzde 45 oy alabilmeyi büyük bir başarı görüyorlar

İskoçların referandumda bağımsızlığa HAYIR demesinin üzerinden sadece 3 gün geçtikten sonra, İskoçların başkenti Edinburgh’dayız. Sanki bir yıldır bu referanduma büyük gürültülerle hazırlanan bu topraklar değilmiş gibi, her yer ve herkes o kadar sessiz. Belki de EVET oylarının potansiyeli abartılmış olmalı ki, herkeste büyük bir kabulleniş görülmekte.
EVET kampında kahramanlar gibi savaşan İskoç arkadaşımız Neill ile Edinburgh’un ünlü kafelerinden birinde ateşli şekilde tartışıyoruz. Neill’e göre, öyle görünüyor ki “bu şarkı burada bitmez”! Neill ve bağımsızlık taraftarları en kısa zamanda yeni bir oylamayı gündeme getireceklerinden bahsederken, gözlerinde büyük bir hayal kırıklığının işaretlerini görüyoruz. ABD’nin bu referandumdaki İskoçya karşıtı tutumunu, İskoçlar pek de anlamış değiller. Obama’nın merkezi hükümeti destekleyen konuşmalarını kavramamış görünüyorlar. Emperyalist Amerika’nın, oldukça solcu ve bağımsızlıkçı taleplerle ortaya çıkan EVET’cilere karşı çıkmasını sürpriz olarak görmeleri de, politik saflıklarının bir sonucu olsa gerek. Hatırlanırsa, HAYIR oyu için Obama’nın yanı sıra, Papa Franciscus ve Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling gibi etkili kişiler de aktif olarak rol aldılar. Kraliçe Elizabeth ise resmi olarak tarafsız olmasına rağmen, oy vereceklere dikkatli düşünmeleri konusunda çağrı yapmıştı.
'CESUR YÜREK'LERİN MEMLEKETİ
İskoçya; İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık'ı oluşturan 4 bölgeden biri. İngiltere'den sonra en fazla nüfusa sahip olan 2. Birleşik Krallık ülkesi. 2011'de yapılan son sayıma göre, 5 milyon 295 bin 400 nüfusu ile Birleşik Krallık'ın toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 8,4'ünü oluşturmakta. İskoçya bağımsız bir ülke olmasa da, kendine ait bir bayrağı, başkenti ve parlamentosu var. İskoçlar, kendi kültürlerine ve geleneklerine bağlı, geçmişlerini sürekli canlı tutan, tarihe önem veren bir millet.
Yaklaşık 307 senedir bağımsız olmaya çalışan İskoçlar, 18 Eylül 2014 tarihinde bağımsızlık referandumu düzenledi. İskoçya'da yapılan tarihi referandumda Birleşik Krallık'tan ayrılmama kararı çıktı. Evet oyu 1 milyon 617 bin 989 (Yüzde 45), hayır oyu ise 2 milyon bin 926 (Yüzde 55) oldu. Katılım oranı yüzde 84.5 olarak belirlendi.
Eğer referandumdan bağımsızlık sonucu çıksaydı, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı kapsayan Birleşik Krallık, topraklarının üçte birini ve vatandaşlarının da yüzde 8’ini kaybedecekti.

BAŞKA BAHARA

1707 yılında önce İskoç Parlamentosu, daha sonra da İngiliz Parlamentosu tarafından kabul edilen Birleşme Yasası ile, iki krallık tek bir parlamento ile yönetilmeye başlandı. Bu birleşme sonrasında oluşan yeni krallık, Büyük Britanya olarak adlandırıldı. İskoçlar bu birleşmeden sonra tacı ele geçirmek üzere, en önemlileri 1715 ve 1745'te olmak üzere, birkaç kez ayaklansalar da başarılı olamadılar.
1997 referandumu sonuçları çerçevesinde, 1999 yılında 129 üyeli İskoçya Parlamentosu kuruldu. Sağlanan yetki devri uyarınca, egemen devletin sahip olduğu yasama ve yürütme yetkilerinin bir bölümü Birleşik Krallık Parlamentosu ve hükümetinden bu parlamentoya ve parlamentonun seçtiği yürütme organlarına devredildi.
İskoçya'yı bağımsızlık referandumuna taşıyacak son önemli adım, İskoç ve Birleşik Krallık Hükümetleri arasında yapılan müzakereler sonucunda 15 Ekim 2012 tarihinde İskoçya Birinci Bakanı Alex Salmond ile Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron tarafından imzalanan Edinburgh Antlaşması ile atıldı. Ve 18 Eylül'deki bağımsız İskoçya'ya HAYIR oyu ile, İskoçların 307 sene süren bağımsızlık istekleri yine bir başka bahara kalmış oldu.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bağımsızlığı savunanlar, İskoç halkının İskoçya’nın işleri üzerinde doğrudan kontrolünü istemekte. İskoçların birçoğu sol görüşlü ve Londra’daki Muhafazakar Parti’nin politikalarından rahatsız. En son yapılan genel seçimlerde, İskoçya’da Muhafazakar Parti’nin yalnızca bir üyesi parlamentoya seçilebilmişti. İskoç Ulusal Partisi’nin lideri Alex Salmond, özgür İskoçya’nın dünyadaki en zengin 20 ülke arasında olacağını savunuyordu. İlk bağımsızlık referandumu reddedilse de, İskoç bağımsızlık taraftarları en kısa zamanda yeni bir referandumu gündeme getireceğe benzemekteler. Avrupa Birliği'nin ve ABD’nin İskoç bağımsızlığı karşıtı tutum aldığı bu ilk referandumda bile, yüzde 45 kadar oy alabilmeyi büyük bir başarı olarak görüp, önümüzdeki yıllarda yeniden referandum isteyeceklerini ifade etmekte bu çevreler. Ama bu arada Birleşik Krallık'ın merkezinden, İskoçya için ekonomik, siyasi ve sosyal ödünler elde etmeye çalışmaktalar.

ÜÇ DİL

İskoçya'da İngilizce, İskoçça ve İskoç Cermencesi olmak üzere üç farklı dil konuşulur. Hemen hemen herkes İngilizce konuşurken halkın yüzde 30'u İskoçça da bilir. Galce konuşan yüzde 11'lik kesimin çoğu aynı zamanda İngilizce konuşur. Halkın İskoççayı öğrenebilmesi için kurslar oluşturulmuştur. Birleşik Krallığın her tarafında olduğu gibi resmi dil İngilizcedir. İlkokul seviyesinde ve orta öğrenimde mahalli dillerde de eğitim alınabilir. Ama özellikle üniversite eğitiminde, genel eğitim dili İngilizcedir.

Latif Bolat


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.