İnsana ve emeğe âşık bir aydın Tevfik Çavdar

“Ali ve Fitnat” dizisi ile işçilere sömürüyü, artı-değeri, mücadelenin ne olduğunu anlatan Tevfik Çavdar, 200 yıllık yakın tarihimize sevecen bir bilgenin gözüyle bakıp gördüklerini herkesin görmesi için, “Osmanlıların Yarı Sömürge...

İnsana ve emeğe âşık bir aydın Tevfik Çavdar
28 Ekim 2014 Salı 08:50

17cavdartevfik

Türkiye sevdalısı, insana ve emeğe âşık bir aydın olarak ömrü boyunca siyasal tarihimizi herkesin anlayabileceği bir yöntemle aydınlattı. Onlarca yapıtında dünü bugüne,

bugünü yarına bağladı

“Türkiye’de mücadele etmek için şartların eşit olması lazım. Yine de şartların eşit olmamasına rağmen mücadeleden yanayım...” diyen Tevfik Çavdar (1931-15 Ekim 2012), ömrünü doğru kavramlarla, doğru yaklaşımlarla, yurtsever bir sevda ile tarihimizi aydınlatmaya veren bir aydındı.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuydu, Devlet İstatistik Enstitüsü ve Planlama Teşkilatı’nda ve birçok eğitim kurumunda çalıştı. İktisatçı, planlamacı uzman, klasik akademisyen olarak kalmadı, Türkiye sevdalısı, insana ve emeğe âşık bir aydın olarak ömrü boyunca yakın siyasal tarihimizi herkesin anlayabileceği bir yöntemle aydınlattı hep. İmza attığı onlarca yapıtta dünü bugüne, bugünü yarına bağladı. Birçok sendika ve meslek örgütlerinde verdiği eğitimlerle, onlara hazırladığı kitaplarla emekten yana bilge duruşuyla ülkesinin insanlarını aydınlattı.
Gamze Erbil’in hazırladığı “Tevfik Çavdar’ın Kitabı”nda, “Kavga çok derinlerde. Tarihin derinliklerinde... Mısır’dan kölelerle başlıyor, firavunla başlıyor. Roma’ya bak, mücadele asırlarca sürüyor. Biz her şeyin bir anda olmasını bekledik, bizim kuşak. Ama sonra dank etti... Ama bir şey öğrendim. Mücadele sabır işidir. Sabırlı olmayan daima yanılır mücadelede...” diyen Tevfik Çavdar’ın bir sevdası da romanlardı. Hep bir roman yazmayı düşleyerek yaşadı. “Türkiye’nin Yüzyılına Romanın Tanıklığı”nı yazdı.
“Ali ve Fitnat” dizisi ile işçilere sömürüyü, artı-değeri, mücadelenin ne olduğunu anlatan Tevfik Çavdar, 200 yıllık yakın tarihimize sevecen bir bilgenin gözüyle bakıp gördüklerini herkesin görmesi için, “Osmanlıların Yarı Sömürge Oluşu, İttihat Terakki, Talat Paşa, Milli Mücadele Başlarken Sayılarla ‘Vaziyet ve Manzara-i Umumiye’, Milli Mücadelenin Ekonomik Kökenleri, ‘Müntehib-i Sani’den Seçmen’e, Özgürlük Kavgasında Yaşayan Geçmiş, Yüz Yıllık Pahalılık, Türkiye-1968, Türkiye’de Liberalizm (1860-1990), Türkiye’nin Demokrasi Tarihi: 1839-1950, Türkiye’nin Demokrasi Tarihi: 1950’den Günümüze,  Türkiye Ekonomisinin Tarihi 1900-1960, Bir İnkılâbın Günbatımı: 1908-2008” adlı kitaplarını sundu aydınlığımıza.

EMPERYALİST POLİTİKALARA MEYDAN OKUDU

“İktisat Kılavuzu”yla bir yanımızın boş kalmasını önledi. “Örgüt ve Mücadele ile Tanışırken” insanlaşma kavgasının önemli bir tanıklığı oldu. “İz Bırakan Gazeteciler ve Babıali’den Geriye Ne Kaldı?” tanıklığının basın dünyasına, “Türkiye İşçi Sınıfı Tarihinden Kesitler” işçi dünyasına, “Yenilmez Arafat” Ortadoğu’ya uzanmasıdır. “Atatürk Dönemi İktisat Politikası, Türkiye’nin Sosyalist Seçeneği, Bir Millet Uyanıyor, Emperyalizm ve Savaş” gibi ortak kitaplara da katkıda bulunan Çavdar’ın “Bilanço: Yüzyılın Sonunda Dünya ve Türkiye, Küresel Kapitalizmin Girdabında Türkiye, Kapitalizmin Yaşattığı Cehennem, Neoliberalizmin Türkiye Seyir Defteri” Tevfik Çavdar’ın emperyalist küreselleşme politikalarına meydan okumasıdır. Tevfik Çavdar’ı yaşamımıza kattığı aydınlıklar için bin şükranla anıyoruz.

Öner Yağcı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.