Halkın yazarı aydın Aziz Nesin’i özlemek

Toprağımızın 20. yüzyılının büyük kahramanlardan olan, ‘Ulusunu, halkını, insanı ve bütün dünyayı sevmiş olmanın bedelini ödeyen insanların ne ilkiyim, ne de sonuncusu...’ diyen Aziz Nesin’i düşündüm Yokluğunun...

Halkın yazarı aydın Aziz Nesin’i özlemek
31 Temmuz 2014 Perşembe 09:25

17-aziz-nesin-ist-kadikoy-2

Toprağımızın 20. yüzyılının büyük kahramanlardan olan, ‘Ulusunu, halkını, insanı ve bütün dünyayı sevmiş olmanın bedelini ödeyen insanların ne ilkiyim, ne de sonuncusu...’ diyen Aziz Nesin’i düşündüm

Yokluğunun duyumsanması bir insan için onur vericidir. Hele ki toplum o insana gereksinim duyuyorsa bu onurun büyüklüğü tartışılamaz.

İlk düzyazı kitabı Suçlanan ve Aklanan Yazılar’ı (1982), “En büyük dileğim, 22 yıl önce yazılmış bu yazıların en kısa zamanda yurdumuzda artık güncellik değerlerini yitirerek eskimeleridir...” diyerek sunmuştu. Yazılmasından 54 yıl sonra bu yazıların güncelliğini koruması, ülkemizin hâlâ ona ihtiyaç duyduğunun kanıtıdır.

Yorucu, yıpratıcı, uğraşlarla dolu, yoğun ve verimli geçen seksen yılık bir yaşamdan sonra, 1995’in 5 Temmuzunu 6 Temmuza bağlayan gece edebiyatımızın ve toplumsal yaşamımızın bilgesi ünlü bir yazar olarak aramızdan ayrılan Aziz Nesin’in yokluğunu duyumsamamak mümkün değil. Oyol göstericiliğinin özlendiği günleri yaşıyoruz. Çünkü o, örnek bir aydının, öncü bir yazarın, dirençli bir edebiyatçının, sevdalı bir yaşam ustasının, ölümsüzlük ve özgürlük arayışının önemli bir doruğudur.

1945’ten beri yazan, muhalif aydın ve halkın yazarı olma kimliğini bütünleştiren, kültür-sanat alanına ve siyasal yaşama aydın bilinci ve duyarlılığıyla müdahalede etkin ve önder bir tavır sergileyen, öldüğü güne kadar halkını bilinçlendirme savaşımından geri durmayan, armağan ettiği yüzden fazla yapıtın birçoğu oyunlaştırılan, filme alınan; halkının hep bağrına bastığı Aziz Nesin’i özlemek, özgürlük, eşitlik, demokrasi, sömürüsüz toplum savaşımı veren herkesin hakkı ve görevidir. Çünkü o, bir aydınlık öncüsüdür ve onun örnek yaşamından süzülen yapıtları aydınlığımıza eklenen en zengin gıdalardır.

Aziz Nesin adı, insanın özgürlük ve ölümsüzlük arayışının çağdaş bir bilgede sürmesidir. O, “gözyaşını gülmeceye çeviren bir simyacı” gibi ömrünce aydın olmanın gereklerini yerine getirdi. Yaşamıyla yazdıklarının örtüşmesi, bu bilinçli ve duyarlı seçiminin sonucuydu. Bu doğrultuda yaşadı; “Daha 500 yıl yaşasam, bu 500 yılda gece gündüz çalışsam, bitiremem yazacaklarımı. Demek ki bitirmeden öleceğim. Son ana kadar yazacağım, yazacağım, yazacağım...” diyerek yazdı.

‘YAZAR AYDINLAR CEPNESİNDE ÖNDE OLMALI’

Yaşadığı yıllar boyunca aydın olduğunu, halka borçlu olduğunu ve bu borcunu ödemek zorunda olduğunu aklından hiç çıkarmadı. Tüm yazdıklarında bu borçluluk düşüncesi, bu sorumluluk görülür. Onu ölümsüz kılan, düşünceleri ve düşünceleri doğrultusundaki yapıtlarıdır. Onun düşünceleri, ülkesine hizmet etmeyi kendisine borç bilen bir aydının düşünceleridir. “Her dönemde, o dönemin koşullarına göre aydınların yapması gereken görevleri vardır. Düşünmeliyiz: Halkımıza olan borcumuzu ödüyor, görevimizi yapıyor muyuz?” der o. Yazdıkları nedeniyle onlarca kez yargılanıp 6 yıl kadar hapishanelerde yatan; Türkiye Yazarlar Sendikası ve Barış Derneği başta olmak üzere birçok örgütün kuruluşuna öncülük yapan, Nesin Vakfı’nı kurup yaşatan Aziz Nesin’in yaşamı, ülkesinin toplumsal, siyasal, kültürel yaşamıyla bütünleşmiştir. O, aydın olmanın sorumluluklarını yazdıklarıyla ve yaşamıyla sarsarak, dürterek, öfkelendirerek, coşturarak yerine getiren bir insan, bir aydın, bir yazar olmuştur hep. Çünkü ona göre yazar, sorumluluğu bakımından, “aydınlar cephesinin ön safında yer alması gereken insandır.”

Aziz Nesin’e, onun düşüncelerine, düşüncesinin aydınlığına çok şey borçluyuz ve onu özlüyoruz.

Öner Yağcı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.