Dil devriminin büyük ustası Ömer Asım Aksoy

Öner Yağcı

Dil devriminin büyük ustası Ömer Asım Aksoy
31 Ekim 2014 Cuma 08:28

17omerasimaksoy
Türk dil devriminin amacını ‘Özleştirme durdurulamaz!’ diyerek açıklayan Ömer Asım Aksoy, bir dil sevdalısı olarak arkasında hep savaşımla geçen kararlı, onurlu, Türkçeyle dolu görkemli, ödünsüz bir ömür bıraktı
“Kurtuluş Savaşımızın 26 Ağustos gibi bir de 26 Eylül’ü vardır. Biri, Türk yurdu üzerinde egemenlik kurmaya çalışan yabancı ulus ordularını tepeleme atılımımızın başladığı gündür. Öteki, Türk dili üzerinde egemenlik kurmuş olan yabancı dil ordularını, ulusal dilimizin sınırları dışına çıkarma atılımımızın başladığı gündür,” diyen; dostu Emin Özdemir’in, “Türkçeyi vatanı kabul edip yaşamı boyunca onun sınırlarında nöbet tuttuğunu” söylediği Ömer Asım Aksoy, 5 Nisan 1898’de Gaziantep’te doğdu.
1920’de başladığı Tıp Fakültesini Antep savunmasına katılmak için bıraktı. Muallimler Cemiyeti’nde başkanlık, Gazi Sancak ve Halk Dili gazetelerinde başyazarlık, Türk Ocağı’nda yöneticilik yaptı. Hukuk Fakültesini bitirip Nizip Cumhuriyet Savcısı olarak çalıştı, Gaziantep’te avukatlık yaptı. Lisede Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği, Halkevi ve Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı gibi birçok görevi aynı anda sürdürdü. 1935’te Milletvekili oldu. 1941’de Türk Dil Kurumu’na girdi ve bir dil sevdalısı olarak arkasında hep savaşımla geçen kararlı, onurlu, düşünsel üretimle, Türkçeyle dolu görkemli, ödünsüz bir ömür bırakarak 30 Ekim 1993’te, Türkçe’ye ve yaşama hoşça kal dedi.
ONLARCA YAPIT BIRAKTI
“Bireysel ve toplumsal kimliğimizin kumaşı, içine doğduğumuz dilin tezgâhında dokunur...” diyor Emin Özdemir. “Dil savaşımımızın başkomutanı Atatürk’tür,” diyen Aksoy, Türkçemize kol başkanı olarak 12 ciltlik “Derleme Sözlüğü” ile 8 ciltlik “Tarama Sözlüğü”nü armağan etti. Bıraktığı onlarca kitabın arasında “Özleştirme Durdurulamaz, Dil Yanlışları, Dil Yazıları, Dil Gerçeği, Gelişen ve Özleşen Dilimiz, Atatürk ve Dil Devrimi, Yine Dil Yanlışları, Halkevi Konuşmaları, Anayasa Sözlüğü,  Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü” gibi Dil Devrimini anlatan her biri dilimizin başucu kitabı olan yapıtlar da var. “Aydi Divanı, Hasip Dürri, Hasırcıoğlu Hafız Mehmet Ağa, Hasan Ayni ve Nazmül Cevahi, Mütercim Asım” gibi yapıtları da Anadolu’da Türkçe’ye omuz verenlere değerbilirlik çalışmaları olarak yayımlandı. “Gaziantep Ağzı” başta olmak üzere, Gaziantep kültürü üzerine 18 kitap yazdı. Türk Dil Kurumu’ndaki çalışmalarıyla dil devriminin büyük ustası oldu.
ÖZLEŞTİRME DURDURULAMAZ!
“Yaşadığım çağın ve yaşamımın bilançosu” diye sunduğu “Türkçe Bir Hayat”, Türk dil devriminin amacını “Özleştirme durdurulamaz!” diyerek açıklayan Ömer Asım Aksoy’un 1958’den beri yazdığı, müthiş tanıklık olan özyaşamöyküsüdür. Soluk soluğa geçen bir uzun ve anlamlı yaşam savaşımının öyküsü...
90’lı yaşlarında bile Dil Derneği’ne, Çağdaş Türk Dili’ne, Türk Dili Dergisi’ne, Atatürkçü Düşünce Derneği’ne omuz veren Ömer Asım Aksoy adına ailesiyle birlikte Dil Derneği 1995’ten beri ödül vermektedir. “Sen, öz dilini yüzyıllar boyunca hor gör, işletme, unuttur; sonra da suç onunmuş gibi, ‘ne yapalım, dilimiz fakirdir, yetersizdir, yabancı sözcükler kullanmak zorundayız; şu yabancı sözcüğün Türkçesi var mı?’ diye bir savunma yap ve kendi dilini geliştirmeye çalışacak yerde, yabancı sözcükler kullanmayı sürdür. Ulusçuluk bunun neresinde?” diyen büyük dil ustamız, Türkçemizin kıvancı Ömer Asım Aksoy’u saygıyla anıyorum.
Öner Yağcı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.