CRR Caz Orkestrası ve Selen Beytekin’le ‘Sonbahar’da Caz’

9 Ekim , gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda CRR Caz Orkestrası konserinde sonbaharı karşılarken, Selen Beytekin’in solistliğinde yeşerecek baharların umudunu duyacağız.

CRR Caz Orkestrası ve Selen Beytekin’le ‘Sonbahar’da Caz’
01 Ekim 2014 Çarşamba 06:06

16selen1
9 Ekim gecesi CRR Caz Orkestrası ile konser verecek olan Selen Beytekin, müzik kadar mimarlığa da tutkun. İTÜ İnşaat Mühendisliği’ni bitirdikten mimarlık da okuyan sanatçı,  bir yandan konser verip bir yandan da önde gelen mimar ve mühendislerle önemli projelerde çalışmalarına devam ediyor
Yaza artık iyiden iyiye veda ediyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu yağmur, fırtına derken sonbaharı göremeden kışa girdik duygusuna bile kapılacaktık. Gelecek hafta, 9 Ekim gecesi “Sonbahar’da Caz” isimli bir konserle yaza veda ederken, yeni mevsime de müzikal bir “merhaba” diyeceğiz. İstanbul, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak olan konser, Nail Yavuzoğlu şefliğinde CRR Caz Orkestrası tarafından gerçekleştirilirken, solist olarak Selen Beytekin’i de dinleme imkanı bulacağız.
TÜRK CAZ REPERTUARINA KATKI
 Ülkemizde dişe dokunur bir şekilde caz grupları çıkıp, anlamlı çalışmalara imza atarken, onlara yeni arteller açacak olan “Big Band”ler ve orkestralar da şaşırtıcı ama yüz ağırtan bir şekilde kuruluyor. İşte CRR Caz Orkestrası da bunlardan biri. “CRR Bigband” adıyla 2007’de yola çıkan orkestra, 100’e yakın yeni eseri Türk caz müziği repertuvarına kazandırmış. Bu eserlerin Tonal, Modal (makamsal) yapıda ve anonim olarak bilinen türkülerin orkestra düzenlemeleri olması da bize ait caz yapılanmasını sağlaması açısından da ayrıca kıvanç verici. Zaten orkestra olarak kurulmalarındaki amaç da Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri, geleneksel ve dünya müziğine, kültürel birikimlere çağdaş, akademik ve araştırmacı bir gözle bakabilmekle mümkün olabileceği inancından hareketle oluşmuş.
2013 yılında ilave edilen yaylı çalgılarla “CRR Caz Orkestrası” adını almış. Enstrümantal müziğin yanında vokal müziği de repertuvarına katan orkestra,  ulusal ve uluslararası solistleri de konserlerinde konuk ediyor. 9 Ekim tarihinde verecekleri konserde de Selen Beytekin’i solist olarak göreceğiz.
8 yaşında piyano eğitimi almaya başlamış bir sanatçı olan Selen Beytekin’i daha çok  “A Capella” korolardan tanıyoruz. Bu seneye damgasını vuran “Europian Voices A Capella” korosunda Viyana Konservatuvarı şefi Vijay Uphadhaya ile özel olarak çalıştı. Beytekin, piyanist Ergican Saydam`ın özel öğrencisi olarak müzik eğitimini devam ettirdi. Mimari yapılara ilgisinden dolayı İTÜ İnsaat Mühendisliği bölümünde okuyan ve aynı zamanda İTÜ Matematik Mühendisliği ile çift anadala başlayan genç sanatçı, İTÜ`de “A Capella” korosunu kurdu ve şefliğini üstlenerek yönetti. Beytekin, müzik kadar mimarlığa da tutkun; bir yandan konser verip bir yandan da Türkiye`nin önde gelen mimar ve mühendisleri ile önemli projelerde çalışmalarına devam ediyor.
YEŞERECEK BAHARLARIN UMUDU
Üniversitedeyken bir tango gecesinde tesadüfen İlham Gencer ile tanıştıktan sonra profesyonel olarak müzik hayatına atılan Beytekin, Aşkın Arsunan ve ekibiyle sahne aldıktan sonra kendi projelerIyle müziğe devam etti. Sanatçının çalıştığı müzisyenler arasında Aşkın Arsunan, Volkan Öktem, Kent Mete, Kerem Görsev, Atilla Şereftuğ, Tony Jones, Ricci Benson, İmer Demirer, Yahya Dai, Cağrı Sertel, Burak Bedikyan, gibi isimleri sayabiliriz. Beytekin caz konserlerine Şenova Ülker (trompet), Engin Recepoğulları (saksafon), Uraz Kıvaner (piyano), Ozan Musluoğlu (kontrbas), Ferit Odman (davul)’ın bulunduğu kendi altılısı (sextet) ile devam ediyor.
9 Ekim , gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda CRR Caz Orkestrası konserinde sonbaharı karşılarken, Selen Beytekin’in solistliğinde yeşerecek baharların umudunu duyacağız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.