Bir ‘Çılgın Türk’ Turgut Özakman

Öner Yağcı

Bir ‘Çılgın Türk’  Turgut Özakman
28 Eylül 2014 Pazar 01:32

16manset-ozakman
Çılgınlığın ne olduğunu dünyaya gösteren bir ulusun çocukları, bu çılgınlığın nasıl yaşandığını elbette merak ediyorlar; yaşadığımız koşulları anlayabilmenin yolu ise bilinçten geçiyor
Bir ulus düşünün ki, kendi yazgısını elleriyle çizerken kendisi gibi ulusların da yol göstericisi olmuş. Bu ulusun geleceğini belirleyen bir kutsal savaş yaşanmış. Bu kutsal savaş, bu ulusun kahramanlaşarak gerçekleştirdiği bir mucizeye dönüşmüş.
Bir destan kahramanının bilgeliği, gözü pekliği, kararlılığı ile donanmış önderinin gösterdiği hedefe yurtseverlikle yürüyen bu ulus, çağın emperyalizmini dize getirmiş. Bu ulus, ülkesini yok etmek isteyen büyük güçlere karşı direnmiş ve onun bu direnişine “çılgın” demiş kimileri. Bu ulus, Türk ulusu, destansal savaşımının “çılgınlık” değil “direnç ve zafer” olduğunu kanıtlamış dünyaya. Bu destanın önderi Mustafa Kemal’in bir ulusu diriltip özgürlüğe kavuşturması insanlık tarihinin unutulmaz derslerinden biri olmalıydı ve bu ulus, bu dersi unutamazdı; unutmadı.
BİR ONUR BORCU
Özgürleşen bir ulusun, kendisini özgürleştiren atalarına ödediği bir vicdan ve onur borcu “Şu Çılgın Türkler” (Bilgi Yayınevi). “Korkma İnsancık Korkma, Romantika, Dr. Rıza Nur Dosyası, Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi, Vahidettin Mustafa Kemal ve Milli Mücadele, “Mustafa” Filmi Hakkında, Radyo Notları, Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği, 19 Mayıs 1919 Atatürk Yeniden Samsun’da, Diriliş-Çanakkale 1915, Cumhuriyet-Türk Mucizesi, Çılgın Türkler-Kıbrıs”, aralarında “Sarıpınar 1914, Resimli Osmanlı Tarihi, Bir Şehnaz Oyun, Duvarların Ötesi”nin de olduğu 7 ciltte toplanan oyunlarıyla borç ödeyen Turgut Özakman (1930-28 Eylül 2013), bu ulusun yetiştirdiği bir aydın olarak “Şu Çılgın Türkler” ile borç ödüyor.
YURTSEVERLİK DAMARINI BESLİYOR
Bu borç, yıllardır dıştaki ve içteki düşmanlarının yok etmek istediği Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi Mustafa Kemal Atatürk’edir. Canlarını, kanlarını vermeye hazır olarak onun önderliğinde bütünleşerek savaşa giren asker-sivil yurtsever aydınlaradır. Canını dişine takarak çaresizliklerden çare, umutsuzluklardan umut yaratan ve emperyalizmi dize getiren Kurtuluş Savaşımızın şehitlerine ve gazilerinedir. Ulus olmak için onurla direnen ve ülkesini emperyalist işgalcilerden ve onların işbirlikçilerinden kurtarmak için savaşan dedelerimize, ninelerimize olan borçtur. İşte bu borcu ödemenin anlamlı bir örneği “Şu Çılgın Türkler”.
Turgut Özakman “Şu Çılgın Türkler”de, Kurtuluş Savaşımızın nasıl ve hangi koşullarda başlatıldığını, kimlerin nerelerde neler düşünüp neler yaptığını o günlerin toplumsal siyasal ortamında nelerin nasıl yaşandığını yüzlerce belgeyi bir araya getirerek sunuyor. Mustafa Kemal başta olmak üzere ulusu direniş için örgütleyen kahramanların yaşam kesitlerini; cepheden cepheye koşan insanların çırpınışlarını (çılgınlık değil, yurtseverlik!); korkuyla korkusuzluğun, yılgınlıkla umudun, yoklukla yaratmanın, iç içe geçtiği an’ların bir destana nasıl dönüştüğünü anlatıyor. Usta bir edebiyatçı, dil sevgisiyle dolu bir yazma ve yaratma tutkunu Turgut Özakman, sanatçılığının ve aydınlığının tüm hüneriyle sunuyor yapıtını. Romanlaştırılan bir ulusal kurtuluş türküsü okurken hüzünle coşku, gözyaşıyla kıvanç aynı anda sarıyor içimizi. Gözlerimiz doluyor, şaşırıyoruz, ama bir kutsal savaşımın nasıl yaratılıp aydınlığa ulaştığını an an öğrendikçe de keyifleniyoruz.
Çılgınlığın ne olduğunu dünyaya gösteren bir ulusun çocukları, bu çılgınlığın nasıl yaşandığını elbette merak ediyorlar ve yaşadığımız koşulları anlayabilmenin yolu bilgiden, bilinçten geçiyor. Hepimizin, gençlerimizin, çocuklarımızın, her yurtseverin mutlaka okuması gereken “Şu Çılgın Türkler”, bu bilincin oluşmasına katkısıyla yurtseverlik damarını besliyor. Bu destanı armağan eden Turgut Özakman’a teşekkür borçluyuz.
Öner Yağcı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.