Başarı bir bütündür

“Afife”, 1-2 Ekim, 21 Kasım saat 20.00’de; 22 Kasım saat 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izlenebilir. Deniz Yamanus

Başarı bir bütündür
25 Eylül 2014 Perşembe 10:18

16manset

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, başarılı bir prodüksiyon olan “Afife” eseriyle sezona merhaba diyor.
Ülkemizde Devlet Tiyatrosu’nun kurucularından Carl Ebert’in 1944 yılında, İktisadi Yürüyüş Dergisi’nde yayınlanmış bir yazısında şöyle diyordu; “Biz fert fert görünmek istemeyiz. Devlet Tiyatrosu şu veya bu artistin kudretine dayanmaz. O bir KÜL’dür. Her zerrenin bu külde yeri vardır. Fakat tiyatro, falan artiste sahip olmak sayesinde yaşamaz. Bilakis, artistler falan tiyatroya mensup olmakla birer şahsiyettirler. Çalışmalarımız, muvaffakiyetlerimiz kolektiftir. Kazanılan  şeref  ve muvaffakiyet Devlet Tiyatrosu’na aittir. Bu yüzdendir ki, temsil ettiğimiz eserlerde birinci role çıkardığımız arkadaşları daima değiştiririz. Sivrilme ve teferrüt, (tek olma, benzersiz olma) gurur ve naz getirir. Devlet Tiyatrosu’nda ise, bu gibi hareketlere yer yoktur.”
Giselle, La Bayedere, Kuğu Gölü balelerinde, başarılı bir corp de ballet olmadan eser başarılı sayılabilir mi? Aida, Nabucco operalarında  koronun başarısı eserin kalitesini yükseltmez mi? Eserleri sahneye koyan, çalıştıran, dekor-kostüm tasarlayan, sahnenin büyüsünü ışık tasarımı ile tamamlayan, eserin kusursuz devam etmesini sağlayan teknik ekip olmadan yalnızca sanatçının başarısı konuşulabilir mi? BAŞARI BİR BÜTÜNDÜR, KÜL’dür.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, başarılı bir prodüksiyon olan “Afife” eseriyle 1 Ekim 2014 saat 20.00 de, Kadıköy Süreyya Operası’nda yeni sezona merhaba diyor.
Dünya prömiyeri 1998 de, Ankara Modern Dans Tiyatrosu’nda, Cumhuriyetin yetmişbeşinci, Türk Balesinin ellinci yılı için gerçekleştirilen eser, Şubat-2014 tarihinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi repertuarına girmişti. Her yönüyle Türk sanatçılarının ürünü olan “Afife”, 1919 yılında Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkmalarının yasak olduğu dönemde, bütün zorluklara karşın sahneye çıkan “Afife”nin hayatı üzerine kurulmuş bir modern bale prodüksiyonu. Reji ve koreografisi Beyhan Murphy’ye ait. 2 perde olan eserin ilk sahnelenişinde Meriç Sümen’nin dans ettiği “Afife” rolünde şimdi Tülay Yalçınkaya dans ediyor. 4 bölümden oluşan eserde diğer “Afife”ler ALTIN DÖNEM’de Müge  Bayramoğlu, “Ziya” Erhan Güzel, KIRMIZI DÖNEM’de Ebru Cansız, “Mehmet Ali” Onur Tunay, MOR DÖNEM’de Deniz Kılınç, “Dr Suat” Bahadır Ovacıklı, son bölüm  GÜMÜŞ DÖNEM’de İlke Kodal, “Selahattin Pınar” rolünde ise Arkın Zirek dans ediyorlar.
Eserin müziklerini Turgay Erdener üstleniyor. Kostüm tasarımları Bahar Koçan’a, dekor tasarımı Adnan Öngün’e, ışık tasarım ise Beyhan Murphy ve Taner Aydın’a ait.
“Afife”, 1-2 Ekim, 21 Kasım saat 20.00’de; 22 Kasım saat 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izlenebilir.

Deniz Yamanus


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.