Aydınlanmacı bir yazar

Abdullah Rıza Ergüven’in kararlılıkla sürdürdüğü aydınlık serüveninin birer yaratı ürünleri olan kitapları, Kur’an’da kadının yerini lirik dizelerle daha kolay anlaşılabilir hale getirmesi bakımından her yaştan ve herkesin okuması...

Aydınlanmacı  bir yazar
16 Ağustos 2014 Cumartesi 13:05

17abdullaherguven

Toplumcu aydınlanmacı Abdullah Rıza Ergüven; kendi bilincinde estetize ettiği toplumsal eşitsizlik ve sömürüyü, eserlerine ana tema olarak almış ve adeta sanatsal bir yaratı gibi yeniden topluma sunmuştur
Din; genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibadetler bütünüdür diyebiliriz. Din kavramı, anlayışı ve türlerinin gelişimi tam olarak bilinemediğinden daima tartışmaların odağında kalmış, devreleri kapalı bir tabu olarak günümüze kadar gelmiştir. Aydınlanmanın başlangıcı sayılan sanayi devrimi ve devamında teknolojik yaşam, bilgiye erişimi hızlandırdığından toplumlar din dahil her şeyi sorgulamaya, anlamlandırmaya başlamışlardır. Kuşku yok ki; aydınlanma sorunu yaşayan toplumlarda din, daima bir baskı ve korku aracı olarak kullanılmıştır ancak tüm bu baskı ve tehditlere rağmen din konusuna cesaretle yaklaşan aydınları yıldıramamıştır.                 
Yasak tümceler
Ömrünü aydınlanmaya adayan ve 16 Ağustos 2001 yılında yaşamını yitiren Abdullah Ergüven, birçok aydınımız gibi yurtdışında yaşamaya mecbur bırakılmış isimlerden yalnızca biridir. Abdullah Rıza Ergüven, bilincini ve yaratısını şekillendiren çağına karşı toplumsal bir sorumluluğu yani gerçekçiliği referans edinmiştir. Kendi bilincinde estetize ettiği toplumsal eşitsizlik ve sömürüyü eserlerine ana tema olarak almış ve adeta sanatsal bir yaratı gibi yeniden topluma sunmuştur.
Din / inanç özgürlüğü konusunda kalem oynatan, eleştiri yönelten aydınlar ve düşünbilimcileri sistem tarafından dinsizlikle suçlanarak hedef gösterilmiş, baskılara maruz kalmış, katledilmiş ve nihayetinde ülkeyi terk etmek zorunda bırakılmışlardır. Abdullah Rıza Ergüven de din konusunda araştırmalar, çeviriler, romanlar, şiirler, deneme ve makaleler yayınlayarak aydınlanmaya katkılar sundu. Ancak ne var ki, o da diğerleri gibi soruşturmalar geçirdi, hakkında mahkûumiyet kararları çıktı, tehdit edildi, suçlamalara maruz kaldı, kitapları toplatıldı ve can güvenliği olmadığından çok sevdiği ülkesi Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakıldı.
Aydınlanmanın suç sayıldığı Türkiye’de Abdullah Rıza Egüven’e “Yasak Tümceler” adlı kitabından dolayı “dine hakaret” ve “Anadolu insanını uyandırıyor” gerekçesiyle mahkûmiyet kararı, keza  “Gece de Güneş Doğar” romanına dava ve “Dinlerin kökeni ve İslam’da Reform” adlı kitabına da benzer suçlamadan soruşturma açılması,  dinin toplum üzerinde baskı aracı olarak kullanıldığına dair kanıt oluşturacak yeterliliktedir.
Cennetin cinsiyetsiz sembolleri
Abdullah Rıza Ergüven’in, Mart 1991 yılında birinci baskısı yayınlanan “Huriler ve Gılmanlar” adlı kitabını Berfin Yayınları yeniden yayınladı. Kuranın hükümlerini yerine getirenlerin mükafatlandırılacağı Cennet ile getirmeyenlerin cezalandırılacağı Cehennem, kitabın ana temasını oluştururken, Cennet’te var olduğuna inanılan Huriler ile Gılmanlar, şiirlerin iskeletini ete ve kemiğe büründürüyor.
Aşağılanan, horlanan, dışlanan kadınlarımıza ithaf ettiği “Huriler ve Gılmanlar” adlı şiir kitabında ayetler ve hadislerden örnekler vererek kadın üzerindeki baskının boyutlarını gözler önüne sermekle kalmıyor, erkek egemen yapıyı “zaman” ve tarih” süzgecinden geçirerek insanlık tarihini sorguluyor.
Abdullah Rıza Ergüven’in kararlılıkla sürdürdüğü aydınlık serüveninin birer yaratı ürünleri olan kitapları, Kur’an’da kadının yerini lirik dizelerle daha kolay anlaşılabilir hale getirmesi bakımından her yaştan ve herkesin okuması gereken önemli bir yapıttır.

Veysel Boğatepe


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.