‘Atatürk’ün müzik devriminin eriyiz’

“Okullardaki sanat eğitimi buharlaştırılamaz. İktidarlar, sanat kurumlarının repertuarına müdahale edemez. Bilime ve sanata özgürlük istiyoruz. Biz sanat eğitimcileri, Hikmet Şimşek öğretmenimizin deyimiyle ‘Atatürk’ün müzik devriminin...

‘Atatürk’ün müzik devriminin eriyiz’
02 Kasım 2014 Pazar 10:16

17musiki-muallim-mektebiankara
Müzik Eğitimcileri Derneği adına açıklama yapan Refik Saydam, iktidarların sanat kurumlarına müdahale edemeyeceğini, sanata ve sanat eğitimine özgürlük istediklerini bildirdi
Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Başkanı Refik Saydam, yaptığı açıklamada Musıkî Muallim Mektebi’nin (Müzik Öğretmen Okulu) kuruluşunun 90. yıldönümünde sanata ve sanat eğimine özgürlük istediklerini belirtti. Açıklamanın tam metnini sunuyoruz:
“Musıkî Muallim Mektebi (Müzik Öğretmen Okulu) bundan tam 90 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu ve Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı Atatürk’ün öngörüsüyle, İstiklâl Marşı’mızın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün yönetiminde 1 Kasım 1924’te kuruldu. Musıkî Muallim Mektenin kuruluşuna ilişkin karar, aynı yılın Mart ayı başında uygulamaya konulan üç devrim yasasıyla birlikte verilmişti.
SANAT EĞİTİMİ BUHARLAŞTIRILIYOR
“Cumhuriyetimiz, henüz ilk yılında laiklik ve öğretim birliği devrimiyle birlikte ülkede sanatı ve sanat eğitimini canlandıracak, gerçek anlamda toplumsallaşmayı, kurumsallaşmayı sağlayacak bir sanat öğretim kurumunun kuruluşunu gerçekleştirmişti.
“Musıkî Muallim Mektebi, bugünkü Müzik Öğretmenliği Bölümlerimizin, devlet konservatuvarlarımızın, senfoni orkestralarımızın, opera ve balelerimizin, koro ve topluluklarımızın temelidir. Musıkî Muallim Mektebiyle birlikte ülkemizde genel, meslekî ve özengen sanat eğitimi ana kaynağına kavuşmuş, bugüne ulaşan çok önemli bir birikim yaratmıştır. Musıkî Muallim Mektebinin 90. Kuruluş yılında, ne yazık ki mevcut siyasal iktidar eliyle okullarımızdaki sanat eğitimi dersleri buharlaştırılmaya, uzman olmayan kişiler tarafından gizlilik içinde programları belirsizleştirilmeye, TÜSAK ve benzeri yasa girişimleriyle Cumhuriyetimizin yarattığı sanat kurumları ortadan kaldırılmaya, ulusumuzun ve ülkemizin geleceği karartılmaya çalışılmaktadır.
SANATA ÖZGÜRLÜK TÜSAK’A SON!
“Musıkî Muallim Mektebinin 90. Kuruluş yıldönümü, biz sanat eğitimcilerine, sanatçılara, sanatseverlere, cumhuriyet değerlerine bağlı tüm kurum ve kuruluşlara, yok edilmek istenen sanatımıza daha kararlı bir biçimde sahip çıkma çağrısını içermektedir.
“Okullardaki sanat eğitimi buharlaştırılamaz. İktidarlar, sanat kurumlarının repertuarına müdahale edemez. Bilime ve sanata özgürlük istiyoruz. Biz sanat eğitimcileri, Hikmet Şimşek öğretmenimizin deyimiyle ‘Atatürk’ün müzik devriminin eriyiz’ Hiçbir gerici girişim, Atatürk’ün müzik devriminin tamamlanmasına ve daha da ileriye götürülmesine engel olamayacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.