Aşık Yener: Suç bizim

İsmail Aydoğmuş                                                           

Aşık Yener: Suç bizim
13 Ekim 2014 Pazartesi 04:27

17asikyener
Aşık Yener; Yunus Emre gibi arı duru diliyle, aşk şiirlerinde Karacaoğlan kadar sevdalı, isyan şiirlerinde Pir Sultan Abdal gibi asi bir şairdi.
Aşık Veysel’in Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde öğretmenlik yaptığı sıralarda ona en yakın olan öğrencilerinden biri de; 1928 doğumlu, Maraş’ın Elbistan Tanır (*) kasabasından gelme Hacı Yener’di. Veysel ondaki halk şiirine olan sevdayı keşfetmiş onunla dostluğunu o kadar ilerletmişti ki; onu “Albıstanlı” diye çağırıyordu. Hacı Yener ise iki gözü de görmez olan öğretmeninin elinden tutup ona yol gösteriyor, şiirlerini yazıya döküyor, onunla şiir üzerine sohbetler ediyordu.
‘YOL VER DAĞLAR, YOL VER BANA’
Elbette Aşık Veysel’in dikkatini çeken Hacı Yener ilerleyen yıllarda toplumun da dikkatini çekti. “Yol ver dağlar yol ver bana” esriyle tanıdığımız Aşık Yener’i bugün onun adını dillerden dillere düşüren ise Emel Sayın’ın okuduğu “Kız Sen İstanbul’un Neresindensin” adlı eseriydi. Bu şiir toplamda Atmış Yedi dörtlükten oluşuyordu.  Eğer Aşık Yener yaşasaydı İstanbul genişledikçe, yeni semteler eklendikçe şiirine daha bir çok yeni kıtaları da ekleyecekti.
Onun 2008 yılında aramızdan ayrılması sadece ailesi için değil, şiirimiz açısından da bir kayıptı. Ölmeden önce damar tıkanmasından bir bacağının kesilmesi, yatağa bağlı yaşaması sırasında ozan dostları onu hiç boş bırakmamıştı.
  Aşık Yener okuruna imzaladığı her kitaba “kişiye özel bir dörtlüğü” anında yazardı.  Edebiyatımıza üç kitap ve “Binboğa’dan Marmaraya” isimli bir divanıyla,  binlerce şiirle katkı sunan şairin kapısını ne sağlığında ne de ölümünde bir yetkili çalmamıştı.
Çünkü Aşık Yener; Aşık Mahzuni Şerif’in de sazıyla dillendirdiği gibi şiirinde “Suç Bizim” demişti.
Efendim dünyada bütün rezalet
Yıllar yılı başımızda taç bizim
Vicdansızlar adam yer de marifet
Gerçeği söylesek hemen suç bizim
Ankara’da türlü türlü plan var
İstanbul’da açık açık talan var
Seksen bine köpek satıp alan var
Hele sorsak gıymatımız kaç bizim
Süleyman han emir vermiş askere
Avrupa’ya seferi var kaç kere
Viyana’da at sürdüğü yerlere
Çöpçülüğe akın eden göç bizim
Çok beylerin villası var adada
Çekmecede dört Levent de Modada
On beş nüfus aç yatar tek odada
Bir metrelik yerimiz yok hiç bizim
Aşık Yener hele bozma asabı
Soysun dursun fırsatçılar kasabı
Bir gün sorulacak bunun hesabı
En sonunda alınacak öç bizim.
Atatürk sevgisini
dörtlüğüne taşıdı
Aşık Yener; Yunus Emre gibi arı duru diliyle, aşk şiirlerinde Karacoğlan kadar sevdalı, isyan şiirlerinde Pir Sultan Abdal gibi isyankar bir şairdi.
Cumhuriyetimizin yetiştirdiği halk şiiri geleneğinin önemli temsilcilerinden Aşık Yener’i 5 yıl sonra bize yeniden hatırlatan onun bir vatansever oluşudur. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü gözeten, insana değer veren tavrıyla belleklerimizde hep var olacaktır. O’nun Atatürk’ümüze olan sevgisini şu dörtlüğüyle paylaşıyor, saygıyla yad ediyoruz.
“Baktığımız her yerde karada denizdesin
Biz seni rehber aldık gittiğimiz izdesin
İsmini unutmadık her an kalbimizdesin    
Yüce Mustafa Kemal ulu önder Atatürk”
İsmail Aydoğmuş                                                           


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.