Akademililerin dünyası

Karma sergi, 15 Kasım 2014 tarihinde sona erecek. Alpay Tuğlu

Akademililerin dünyası
29 Ekim 2014 Çarşamba 02:45

17manset
Beyoğlu’ndaki beş katlı sanat merkezinde çalışmalarını sürdüren 18 ressamın karma sergisi açıldı
Uzun yıllardır, önemli sergilerin açıldığı, genç sanatçıların eğitildiği, sanatçıların bir araya gelerek söyleşiler yaptığı ve çocuklara resim çalışmaları yapıldığı bir yer Akademililer Sanat Merkezi. İstanbul, İstiklal Caddesi Balo sokakta tam beş katlı bir bina.  Ressam Resul Aytemur’un sahibi olduğu bu binada bu dönemin ilk sergisi olan “Ekim 1” isimli karma yağlıboya resim sergisi açıldı.
Sergi; Resul Aytemur, Akın Ekici, Gizem Enuysal, Süleyman Erdal, Işıl Güleçyüz, Serap İskender, Hakan Kalay, Ayşenur Köksal, Eylül Köksümer, Yasemin Kuşi, Jœl Menemşe, Ahmet Meray, Murat Mizrahi, Fatma Mollaoğlu, Vasıf Pehlivanoğlu, Deniz Uluğ, Yağmur Yılan, Emel Yurdakul isimli ressamların yapıtlarından oluşuyor.
FİGÜR AĞIRLIKLI
Daha çok figür ağırlıklı olan sergide, Resul Aytemur’un “Plaj Sporu” isimli yağlı boya tablosu, Işık Güleçyüz’ün “Ünsüz Ünlüler” serisinden 2014 yılında yaptığı “Kapalı” isimli yapıtı, Gizem Enuysal’ın 2008 yılında yaptığı, “Pembe Panter” isimli yapıtı, ayrıca da son dönemlerinde figüratif resme yönelen Ayşenur Köksal’ın 2014 yılında gerçekleştirdiği “İsimsiz” isimli tablosu ve Ahmet Merey’in “Kaya Tırmanışı” isimli tabloları öne çıkan yapıtları oluşturuyor.   
Sergi için düzenlenen katologda Ali Şimşek şu ifadelere yer veriyor. “1998 yılında Resul Aytemur tarafından kurulan Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi, bugün istisnasız tuval ve pentürün en büyük direnme odaklarından biridir. Direnme diyorum özellikle; hatta savunusu da denilebilir. Evet Akademililer savunudur... Eğer bizzat rassamlık, pentür ve desen kendi başına bir değer ifade ediyorsa, bunda Akademili’lerin payı büyüktür. Yüzlerce genç sanatçının okuldan sonraki ilk durağı olmayı başarmıştır. Bu anlamda adının çağrışımı açıktır. Gittikçe dışlayıcı ve seçkinleşen galeri sistemi içinde nefes alınan bir aralık açmıştır. Bu ressamlığın da savunusudur aynı zamanda.”
BALO SOKAĞI
Katalogdaki giriş yazılarının diğer bir ismi de Ahmet Merey. Merey şunları söylüyor: “Akademililer Sanat Merkezi Beyoğlu’nda Balo sokağının Tarlabaşı caddesi ile birleştiği köşede yer alır. Yarıçapı yüz metre olan bu bölgede barlar; meşhur Nevizade, taverna, meyhane, lokanta, seyyar pilavcı, otopark, fotoğrafçı, berber, kahve, otel, simit ve kurabiye fırını, seyyar köfteci, kelle paça lokantası, internet kafe, terzi, Turkcell Bayii, torbacılar, tinerciler, dilenciler, boş boş dikilip duran garipler... Sanatkarlar, galeriler, sanatçı atölyeleri, muhasebe bürosu, bakkal , büfe, taksi durağı, her türlü kumarın döndüğü “ZBNMYA” Köyü Dayanışma ve Geliştirme Derneği, ayakkabı boyacıları, saksıda çiçek satanlar, köşedeki fotoğrafçının devamlı bir şekilde dükkanın önünde duran çırağı, müşteri bekleyen hayat insanlarına karışmış otobüs yolcuları, punk, gotik hippi, her tarafı dövmeli ve küpeli gençler.....”   Merey, böyle bir ortamda, yıllardır plastik sanatlar dalında  faaliyet gösteren Sanat Merkezi hakkında da şu görüşlere yer veriyor.
“Burası doğal betimlenmiş anlamların üstünden sel gibi geçtiği, sanrısal bütünlükteki etimolojik edimlerin, bilinçaltı duygularla çarpıtılmadan tuval üzerinde etiketlendiği çıplak sanatın içten gelen derin bir fizyomekanik kavramsallaşmayla bütünleşmeye eğilmiş bir mekan olarak tarihe geçmiştir.”
Karma sergi, 15 Kasım 2014 tarihinde sona erecek.

Alpay Tuğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.