50. sanat yılında 'Kurtuluş Savaşı'nı resmetti

Ressam Fadime Baltacıoğlu, 50. sanat yılında Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yılı anısına, bir yılda oluşturduğu 'Kurtuluş Savaşı' adlı tabloyu ortaya çıkardı Ressam Fadime Baltacıoğlu, 50. sanat...

50. sanat yılında 'Kurtuluş Savaşı'nı resmetti
23 Aralık 2013 Pazartesi 15:03

17kurutulus

Ressam Fadime Baltacıoğlu, 50. sanat yılında Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yılı anısına, bir yılda oluşturduğu 'Kurtuluş Savaşı' adlı tabloyu ortaya çıkardı

Ressam Fadime Baltacıoğlu, 50. sanat yılını Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde (ÇSM) açtığı 'Fadime Baltacıoğlu 50. Sanat Yılı' isimli sergiyle kutladı. Baltacıoğlu'nun 25'inci kişisel sergisinde 50. sanat yılı adına özel bir tablosu yer aldı. Baltacıoğlu tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yılı anısına yapılan resmin kompozisyonu bir yılda oluşturuldu. Altı parçadan oluşan, 2 metre 40 santim yüksekliğinde ve 9 metre uzunluğundaki "Kurtuluş Savaşı" konulu eserin tamamlanması bir yıl sürdü. Fadime Baltacıoğlu ile sanat üzerine konuştuk:

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?

İlk dersleri henüz çok küçükken estet, pedagog ve evvelce Sanayi-i Nefise'de "Estetik" ile "Resmin Usulü tedrisi" dersleri veren Cumhuriyetimizin ilk Rektörü babam Ord. Prof. Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu'dan aldım. 1962 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel yetenekli çocuklara tanınan haklar kapsamında Paris'e gönderilmek istendim. Ancak babam Türkiye'de de beni yetiştirecek değerli ressamların bulunduğu kanısındaydı. Aralarında Prof. Celal Esat Arseven ile akademisyenlerden Hikmet Onat, Mahmut Cuda, Sabri Fettah, Zeki Faik İzer, benim kalıpçı eğitim yerine, akademik özel resim öğrenimi görmemi uygun buldular. Böylece Mahmut Cuda ile 1961'den başlayarak dört yıl süreyle akademik eğitimimi sürdürdüm. 1963'de kil ile de tanıştım. Çocuk başları, al ve ayak etütleri, çeşitli bitki rölyefleri gerçekleştirdim. Bu çalışmalar benim anatomi ve formu yakından tanımamı sağladı.

Bugüne kadar kaç kişisel sergi açtınız?

İlk kişisel sergimi 1963 yılında olmak üzere yurt içinde ve dışında 25 kişisel sergi açtım. 1968-1978 yılları arasında Devlet resim ve Heykel sergilerine katıldım.

Sanat görüşüm estetik ve teknik yönden bağımsızdır

Sanat görüşünüz nedir?

Sanat görüşüm estetik ve teknik yönden bağımsızdır. Bununla birlikte, güzelin hem soyut hem somut birlikteliğinden doğduğuna inanırım. Desen, suluboya ve yağlıboyalarımda iç dünyamı ve doğanın sırlarını özgün bir teknik ve biçemle tuvale aktarmayı amaçlarım. Sanatımda beliren dışavurumculuk kurgusal değil, doğal (spontan) bir uygulamayla bağlantılıdır. Atak fırça darbelerinden oluşan resimlerimdeki çizgide ve renkteki özgünlük dikkate değerdir. Erkek anatomisinden esinlenerek bazı desenlerimde uyguladığım kılcal dokulu çizgisel teknik bana özgüdür.

Sanatınızla ilgili kitaplarınız var mı?

Kaya Özsezgin tarafından kaleme alınan yaşamıma ilişkin bir kitabım, 2010'da Nü'ler ve yine 2010'da yağlıboya, suluboya ve desenden oluşan kitabım, 2013'de figürler (desen) kitabım bulunmaktadır. Ayrıca eller adlı kitabımı (desen) yayına hazırlamaktayım.

Görüyorum ki 50. sanat yılınız için çok önemli bir konu seçmişsiniz: Cumhuriyet ve Kurtuluş Savaşı. Neler söyleyeceksiniz?

Evet bu resmi özellikle Cumhuriyet'in 90. kuruluş yılı nedeniyle hazırladım. Eser çok görkemlidir. Füzenle yapılmıştır. 2.45x1.50 m. ölçüsündeki altı panodan oluşmaktadır, yani toplam 9 metre uzunluğundadır. Önce figürler tek tek çalışılmış, hem her bir pano kendi içinde düzenlenmiş hem de 9 metreye uygun bir biçimde kompoze edilmiştir. Figürlerin her birinin yüzünde ayrı bir ruh durumu taşımaktadır. Bu resmi yapmamın diğer bir nedeni de bir Türk ressamının bu büyüklükteki konuyu işlememiş olmasının beni çok etkilemiş olmasıdır. Biliyorsunuz Anıtkabir'de Ruslara yaptırılan büyük boyutlu bir kompozisyon vardır. Benim yapıtlarımda yatan öğeleri anlayabilmek için babamın çıkardığı Yeni Adam Gazetesi dönemindeki kapak desenlerinden bu yana izlemek gereklidir.

Suluboya ve yağlıboyalarınızdan da söz edelim mi?

Benim suluboya ve yağlıboya yapıtlarımda coşkulu bir renk düzeni ve akıcı bir dinamizm vardır. Suluboya, yağlıboya ve desenlerimde belirgin özellik olarak duyarlı bir iç yaşantısının yansımaları, yorumlayıcı bir eğilimin de izleri görünür. Bütün resimlerime özgün bir yorum getirdiğime inanıyorum.

Resimlerinizde deformasyon görülüyor?

İfadeyi güçlü bir şekilde uygulamak için yer yer ölçülü bir deformasyon kullanırım.

Büyük boyutlu eserlerinizi nasıl tasarlıyorsunuz?

Siyah beyaz kompozisyonları duygusal ve düşünsel birikimlerle önce kafamda tasarlarım.

Bu resimlerin konuları nedir?

Siyah beyaz kompozisyonlarım, dramatik ve mitolojik konulardan oluşur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.