Kalkışma Suriye’de kafaları karıştırdı


Mehmet Yuva

Mehmet Yuva

Okunma 17 Temmuz 2016, 09:42

Genelkurmay Başkanlığı dâhil birçok hükümet binasının ele geçirildiği iddia ediliyordu. Birkaç savaş uçağı ve saldırı helikopterleri Ankara semalarında alçak irtifadan uçmaya başlamıştı. Meclise 6 bomba atılmıştı. Saray, MİT, Emniyet Müdürlüğü, Meclis ele geçirilmişti. Genel Kurmay Başkanı Akar öldürülmüş veya rehin alınmıştı. Ordu komutanlarından ses çıkmıyordu. Erdoğan Almanya’ya kaçmış siyasi iltica talebinde bulunmuştu.
TRT binası işgal edildi ve darbe teşebbüsünde bulunanlar ‘Yurtta Sulh Konseyi’ ismiyle kamuoyuna bir bildiri okudu. Darbe teşebbüsünde olanların komutanları kimdi? Kalkışmayı hazırlayanlar ne istiyordu? Komuta merkezi nerede ve kimdeydi? Türkiye’de birçok kafa net değildi.

BEŞ KOYUN ADAĞIM VAR’
Bir dostumuz ellerini büyük bir sevinçle havaya kaldırdı ve “Erdoğan’dan kurtulursak beş koyun adağım var. Oh be kurtuluyoruz. Kim gelirse gelsin şu an bizi yöneten sultadan ve zihniyetinden daha ehvendir” dedi. Kaygılı dostlarım bana döndü. “Bu darbe teşebbüsünün arkasında ABD’nin oluru ile hareket eden F Örgütünün ordu ve devlet içindeki unsurları var” dedim.
Aylar öncesinden ABD ve Batı medyasında başlayan “Türkiye’de darbe ihtimali” tartışmaları. Birçok kimsenin ordu içindeki F yapılanmaya karşı tedbir alınmamasını eleştiren yazılar. Şubat 2016’da Aydınlık gazetesinin “Saray’a Eylül’de darbe hazırlığı” başlığı ile neşredilen haberi, F- örgütüne karşı başlatılan topyekûn operasyonlar, ABD oluru ile HDP/PKK ile başlayan “çözüm ve açılım” çalışmalarının Erdoğan tarafından askıya alınması ve masanın devrilmesi, 24 Temmuz 2015’te ABD’nin terör listesinde yer alan ancak filhakika kara gücü olarak gördüğü PKK’ya karşı topyekûn bir mücadelenin kabul edilmesi ABD’yi, PKK’yı ve özel evladı F-Örgütünü derin yaraladı.

ABD’NİN İŞİNE GELİRDİ
Türkiye’nin Rusya’dan özür dilemesi ve Rus uçağının bir F komplosuna kurban edildiğinin telaffuz edilmesi, Rusya ile başlayan hızlı görüşme trafiği, hükümet ve Saray’dan Suriye ve Irak için gelen alışagelmişin dışında ama halen çelişkiler ihtiva eden açıklamalar, Suriye’nin Kuzeyine inşa edilen kartonlara karşı Türkiye’den ABD ve mahalli müttefiklerine karşı yükselen protestolar ve İncirlik hava üssünde ABD, Türk ve Suriye YPG’sini bir araya getiren gizli toplantı ile ilgili havada uçuşan komplo teorileri ve hatta darbenin burada karara bağlandığı yönünde iddialar 15 Temmuz darbe teşebbüsünün arkasındaki merkezi ve mahfilleri ortaya çıkarmada ve bu işin arkasında ABD,F Örgütü ve PKK’nın olduğunu ve eğer başarılı olsaydı bu darbeden en çok bu kesimlerin haz ve yarar duyacağını söylemek abesle iştigal olmaz.
Resmi açıklamaya binaen 161 ölü, 1440 yaralı var. Darbeye teşebbüs eden ve edenlere yardımcı olan yüzlerce asker tutuklanmış. Askeri helikopter ile Yunanistan’a kaçan asker ve siviller var. Darbe teşebbüsüne iştirak eden isimler netleşti. Obama, Gülen, HDP, İsrail, AB, Suudi ve bilumum cüppeli hanedanlıklar, Arınç, Davutoğlu, Gül ve benzeri efendiler darbe girişimini kabul etmiyorlar. Demokrasi türküleri okuyorlar.
Züğürt Ağa filmindeki sahneyi hatırlayın: “Sandıktan partisine 1 oy çıkınca marabasına hitaben: Ula hepiniz istediğim partiye oy verdiyseniz benim oyum nereye gitti?” misali ula bu darbe teşebbüsünün arkasında siz yoksanız Esad’mı var? Malumunuz aynı çevreler uzun yıllar önce Türkiye’deki darbelerin planlayıcısı olarak Esad ve beni işaret etmişlerdi.
Darbe teşebbüsünün senaryosunu yazan ve planlayan üst aklın Erdoğan olduğunu veya en azından bundan haberdar olduğu ve önlem almadığını iddia edenler var. Çünkü teşebbüsün başarılı olmayacağını bildiğini bu sebeple yol verdiğini, askeri darbeyi, polis, millet ve kendisine bağlı ordu mensupları ile bastırarak milletin gözünde mağdur edilmek istenen bir kahraman olacağı, darbe teşebbüsünü istismar ederek sultasına karşı gelen veya gelme potansiyeli taşıyan herkesin tasfiye edileceğini ve hülyasını taşıdığı iktidarını pekiştireceğini iddia eden komplo teorileri de revaçta.
Bunları hazırlama, tatbik etme, sonuç alma, tüm muhalefet partilerin desteğini kazanma yeteneğine haiz, bölgede ve Dünyada darbeye karşı zafer kazanmış, ölüme meydan okumuş bir Erdoğan’dan bahsediyorsak o zaman 2023’e değil 2071’e kadar onunla yaşamaya alışın.

SEVİNMEYİ HAKLI KILMAZ
Sabaha kadar Arap ve Suriye televizyonlarına mülakat verdik. Erdoğan nefreti normalde çok zeki yorumcu olarak bilinen birçok ismin, haber editörlerinin darbe teşebbüsünü “Erdoğan diktatörlüğü ve zulmüne karşı isyan” olarak görmelerine vesile oldu. Onlarca Suriyeli asker, sivil, milis darbe haberi ulaşınca sokaklara döküldü. Yağmur gibi kurşunlar yağdı, havai fişeklerle darbe kutlandı. Birçok sivil vatandaş serseri kurşunlara kurban gitti.
Darbe teşebbüsünün arkasında kimlerin olduğu başarılı olsaydı Suriye’nin bölünmesinin daha hızlı ve kolay olacağını paylaşmamız etkili oldu. Suriye’nin Erdoğan sultasına öfkeli olması için yüzlerce sebebi var. Ancak bu sebeplerin hiç biri 15 Temmuz’da Türkiye, Rusya, İran, Suriye, Irak ve Lübnan’ı hedef alan bir darbe için sevinmeyi haklı kılamaz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.