Hükümet Perinçek’in şok uyarısını duymadı!..


Mehmet Faraç

Mehmet Faraç

Okunma 08 Nisan 2015, 09:01

Siyaset, aday-rant tezgahının sarhoşluğunda yalnızca körleşmemiş, bir tuhaf gafletin de kölesi olmuş... O gaflet ki, ülkedeki karanlığa dikkat çeken uyarıları bile görmezden gelebiliyor!.. 

Baksanıza; Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ülke güvenliğinin ne denli tehlikede olduğuna ilişkin çok vahim bir açıklama yapıyor, ancak hem devleti yönetenler, hem bürokrasi, hem de medya görmezden gelebiliyor!.. 

Doğu Perinçek, önceki gün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye bir istikrarsızlık operasyonuyla mı karşı karşıya?” sorusuna yanıt verirken şöyle demiş; 

“Güneydoğu bölgemizdeki yurttaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre PKK silah dağıtmaktadır. Kesin bilgidir, bir rivayet değil. Bir bölgeden de değil, Güneydoğumuzun çeşitli illerinden aldığımız bilgilerdir. Silah dağıtan PKK, aynı zamanda Meclis’e taşınıyor. Türkiye bir kaosun içine götürülüyor.”  

Perinçek’in dehşet uyandıran iddiaları dikkatleri iki önemli noktaya da çekiyor... Örneğin, PKK’nın silah bırakacağı ve “silahlı mücadeleyi sonlandıracağı” iddia edilmemiş miydi?.. 

O halde PKK kendi militanlarına silah bıraktıracağını iddia ederken, diğer yandan milis güçler mi oluşturuyor?.. 

Ve daha da önemlisi, AKP Hükümeti, Türkiye’ye kurulan tuzaklara ilgili daha önceki uyarıları ve öngörüleri doğru çıkan Perinçek’in bu çok önemli açıklamasından bir mesaj çıkartmadı mı?.. 

Hükmet uyarı almamış olmalı ki, bir parti liderinin şoke eden açıklaması, gaflet tuzağında, perde gerisine itilebiliyor... 

Peki söyler misiniz; Dünyanın herhangi bir ülkesinde, bir terör örgütünün “halkı silahlandırdığı” söylense, cumhurbaşkanı, başbakan ve muhalefetin yansıra medya da “ne oluyor bu memlekette” diye sormaz mıydı?. 

Evet, demek ki bu ülkede topyekun gaflet- dalalet ve hatta ihanet var ve herkes bunu artık doğal sayıyor...  

VATAN’DA SÜRPRİZ ADAYLAR... 

Konu Vatan Partisi’nden almışken sürpriz isimler de dikkat çekiyor... İzmir listelerin başında iki gazeteci var; Ümit Zileli ve Hulki Cevizoğlu bölgelerinde rüzgar yaratmaya çalışacak... 

Doğu Perinçek ile eski vali Erol Çakır, eski bakanlar Tayfun İçli ve Yaşar Okuyan ise İstanbul’dan yarışa giriyor... 

Emekli askerler İsmail Hakkı Pekin, Semih Çetin, Beyazıt Karakaş, Soner Polat da İstanbul, İzmir, Ankara ve Balıkkesir listelerinde dikkat çekiyor...  

CHP’DE SON TASFİYE TAMAMLANDI... 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun göreve geldiği 2010’dan bu yana CHP’de sistemli bir tasfiye operasyonu yürütüldüğünü bu köşede sıklıkla yansıtmaya çalıştık... 

Örneğin dedik ki, “Kılıçdaroğlu’nu 2010’da genel başkan olarak öneren 80 il başkanından 70’i tasfiye edildi... Aynı dönemde yüzlerce ilçe başkanı da değiştirildi...” 

Yine Kılıçdaroğlu ile birlikte yönetime seçilen 80 Parti Meclisi üyesinden 60’ı da 2011’de saf dışı bırakıldı!.. 

CHP liderine o vererek genel başkan yapan kurultay delegelerinin yüzde 80’i de değişti.  

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde ise Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığını destekleyen belediye başkanı ve belediye meclis üyelerinin yüzde 80’i tasfiye edildi... 

Yani 2010’da Kılıçdaroğlu’nu göreve getiren vekil, belediye başkanı, delege, il ve ilçe başkanlarının yüzde 80’i artık parti yönetiminde değil!.. 

Son tasfiyenin haziran ayında yapılacak genel seçimlerde uygulamaya konulacağını da daha önce yazmıştık... CHP’de “yeni”lik adı altında dayatılan değişim operasyonunda son darbeyi Kılıçdaroğlu’nu militanca savunan milletvekilleri yedi. 

Onlardan bazıları önseçimdeki anahtar listelerin, bazıları da “kontenjan” beklentisinin kurbanı oldu. Baksanıza 70’ten fazla vekil listelerde yok!.. 

Denilebilir ki, “sağa açılma”, “yeni”leşme, “gençleşme”, “taze kan” vs. gibi gerekçeler vardı!.. 

Ancak unutmayınız ki, siyasette tasfiye için kılıf bulmak çok kolaydır... Hem, tasfiye edilenlerin yerine partinin köklerine bağlı gerçek CHP’liler gelseydi daha doğru olmayacak mıydı?.. 

Son vekil tasfiyesi de gösteriyor ki, Bekaroğlu, Tanrıkulu gibi onlarca Altıok karşıtıyla paraşütçü sinsi siyasetçilere yer açılması uğruna yine CHP’nin genleriyle oynandı... 

Bilmem ki, parti “yeni”lik kıskacında eritilirken, hem kadro hem de ideolojik olarak dönüştürülürken başlarını kuma gömenler son vekil listesini görünce uyandılar mı acaba?.. 

Diyeceksiniz ki, “Kılıçdaroğlu’nun biz 1930’ların CHP’si değiliz dediği bir dönemde uyansalar ne yazar?..” 

HDP LİSTESİNDE KİMLER VAR?.. 

Avrupa’daki Alevi dernekleri seçimde HDP’yi destekleyeceklerini duyurunca, başta CHP lidere Kılıçdaroğlu olmak üzere bir çok kesimden tepkiler gelmişti. 

Ancak önemli Alevi örgütlenmelerinden olan “Pir Sultan Abdal Derneği”nin Genel Başkanı Müslüm Doğan, İzmir 2. Bölgeden HDP’nin bir numaralı adayı oldu. 

PKK lideri Öcalan’ın siyaset beklentisi de gerçeklemedi... “Açılım”la özgür kalmayı düşleyen Öcalan bu planı yürümeyince, yeğeni Dilek Öcalan’ı Urfa’da HDP listesinin 2. sırasına koydurdu... 

Bu arada AKP kurucusu Dengir Fırat da, beklendiği gibi HDP’nin Mersin listesinin başında seçimlere girecek. 

HDP Antep’te de eski CHP’li Celal Doğan’ı liste başı yaptı. Doğan, son CHP kurultayında da Parti Meclisi’ne aday olmuş ancak seçilememişti... 

Bu arada daha önce duyurulduğunun aksine HDP, bazı önemli PKK kurucularının yakınlarını listeye almaktan kaçındı... “Türkiyelileşme” iddiasındaki HDP’nin listesinde beklendiği gibi etkili isimler göze çarpmadı... Yani HDP’nin baraj sıkıntısı yaşaması büyük olasılık...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.