Yurdun dört bir yanında üç fidan etkinlikleri yapıldı

Türkiye Gençlik Birliği, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle andı. “İnan Deniz Aslan gibiyiz” sloganıyla hazırlanan etkinlikler kapsamında Muğla’da “Deniz olsan ne yapardın?”...

Yurdun dört bir yanında üç fidan etkinlikleri yapıldı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 13:30

7zonguldak

Türkiye Gençlik Birliği, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle andı. “İnan Deniz Aslan gibiyiz” sloganıyla hazırlanan etkinlikler kapsamında Muğla’da “Deniz olsan ne yapardın?” konulu forum düzenlendi, Tekirdağ’da üniversite yerleşkesine üç fidan dikildi. İzmir’de liseliler yürüdü, Sivas’ta türküler ve şiirler onlar için okundu.

TGB’nin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde düzenlediği foruma konuşmacı olarak 68 kuşağı önderlerinden Askeri Öner ve 69-70 Dev-Genç GYK üyesi Hüseyin Karanlık katıldılar. Konuşmacılar, dönemin koşullarını ve halk hareketini anlattıktan sonra dinleyiciler söz aldı. TGB Muğla İl Başkanı Özgür Bursalı, büyük bir birikimin mirasçıları olduklarını belirterek, “Bugünün Deniz’leri buradadır. Tam bağımsız Türkiye ve demokratik bir üniversite için halen mücadele etmektedir.

Bugün Deniz olmak 19 Mayıs’larda, 29 Ekim’lerde meydanlarda olmak, Haziran’larda zorbalığın barikatlarına karşı en önde mücadele etmek, dün 6. Filo’nun denize döküldüğü gibi bugün Amerikan askerinin başına çuval geçirmektir. Bu 19 Mayıs’ta tıpkı Deniz’ler gibi, en önde bağımsızlık bayrağımızla Samsun’dan Ankara’ya yürüyeceğiz” diye konuştu.

Gençlik Vatan Savunmasında

Türkiye Liseliler Birliği Antalya'da düzenlediği yürüyüş ile 1972'nin bugünün de katledilen 3 fidan'ı andı. Kapalı Yol girişinde bir araya gelen TLB'liler 'İnan Deniz Aslan Gibiyiz' yazılı dev pankartın ardından Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı'na yürüdü.

Gençler yürüyüş boyunca "Atatürk'ten Deniz'e Tam Bağımsız Türkiye", "Emperyalistler, İşbirlikçiler 6.Filoyu Unutmayın", "Gençlik Vatan Savunmasında", "Çuvalı Geçirdik Deniz'e de Dökeriz", "Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi" ve "Atatürk'ten Deniz'e Tam Bağımsız Türkiye" sloganlarını attı. Yürüyüşte TLB'li gençler ayrıca devrim ve gezi şehitlerinin isimlerini okuyarak yoklama yaptı. Atasına yürüyen TLB'lilere Antalyalılarda hem alkışlarıyla, hem de yürüyüşe katılarak destek verdi.

Meydan dan seslenen TLB Antalya İl Başkanı Egehan Soysüzen, ülkemizin de yer aldığı bu coğrafya da Amerikan Emperyalizminin hükmünün olmadığını, bu topraklarda milletin sözünün geçeceğini söyledi. Soysüzen; "Bizler bugünün Deniz Gezmişleri olarak vatan hainlerine, emperyalistlere, işbirlikçilere, Amerikan uşaklarına geçit vermiyoruz. Bu topraklarda Amerikan emperyalizminin hükmü yok. ABD emperyalizminin yerli enstrümanları bugünden sonra gençliğin önüne çıkmaya kalkmasın. Artık rüzgar gençlikten ve milletten yana esmektedir. Artık bu topraklarda gençliğin ve milletin sözü geçecektir" diye konuştu.

Tıpkı 68'in önderleri gibi 19 Mayıs'ta Samsun'dan Ankara'ya bağımsızlık yürüyüşü gerçekleştireceklerini kaydeden Soysüzen, herkesi '19 Mayıs'ta Mustafa Kemal, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan olmaya' çağırdı.

Denizli’de TaLeBe’ler 3 fidanı andı!

Denizli TLB İdam edilişlerinin 42.yılında mücadele sözleriyle 3 Fidanı Çınar meydanında andı.

68 mücadelesini fotoğraflarla meydanda sergi açan TLB üyeleri, panolar oluşturarak gençliğin düşüncelerini küçük kağıtlara yazarak bu panolara astılar. Mumlar yakıldı, şiirler okundu.

Yapılan açıklamada ise TLB Denizli il sekreteri Kazım Kuş “ bugün Deniz’lerin hesabını soracak kuşak bizim kuşağımızdır. Sadece Deniz’lerin değil bütün faili meçhullerin hesabını soracağız. Ya İsstiklal ya ölüm şiarıyla yola çıkıp Denizlerin mücadelesine sahip çıkacağız. Bugün ülkemizi bölmeye çalışanlara karşı Yusuf Aslan’lar gibi daha da birleştirici olup Türkiye’yi birleştireceğiz.” Dedi.

19 Mayıs’ta 1919 gençle Samsun’dan Ankara’ya yürüyeceklerini belirten Kuş “ Çankaya’ya Samsun’dan çıkılacağını göstereceğiz, Türkiye Liseliler Birliği olarak bu yürüyüşün en önünde olacağız” dedi.

Açıklamanın ardından Çınar Meydanında 68 kuşağı belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

İzmir’de 6 Mayıs anmaları

İzmir gün boyu yaptığı etkinliklerle 6 Mayıs’ı andı. Ege Üniversitesi Olimpik Havuz önünde gündüz saatlerinde bir araya Ege Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğunun konuğu İşçi Partisi MKK üyesi Ali Karşılayan’dı. Karşılayan gençlere anıları anlatarak konuşmasına başladı.

Deniz Gezmiş, Yusuf İnan, Hüseyin Aslan’ı tanıyan Karşılayan, onların tam bağımsız Türkiye için verdiği mücadeleden bahsederken 1968’li yılların koşullarına değindi. Ardından öğrenciler müzik eşliğinde anmaya devam etti. 3 fidan ekerek, devrimciliği yaşatacağını söyleyen öğrenciler, Denizler, Yusuflar, Hüseyinler ölmez dedi.

Türkiye Liseliler Birliği’de akşam saatlerinde Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Sevinç Pastanesi önünde buluşarak anma etkinliğine başladı. 68’liler Kuşağı Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gezenoğlu liselilere yaptığı konuşmada Gezmiş, İnan ve Aslan’ın yüreklerde yaşadığını ifade etti

Devrim Dönmez / Antalya - Çağdaş Karaaslan / Muğla - İmdat Şahin / Tekirdağ -   Behiye Yaraşcı / Denizli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.