Yüksek hızlı peşkeş

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın hizmete sokulmasının ardından AKP demiryolu ağı üzerindeki taşımacılığı özelleştirmek için harekete geçti, bunun için 30 milyar harcadı AKP ulusal demiryolu ağı...

Yüksek hızlı peşkeş
30 Temmuz 2014 Çarşamba 02:10

12-tren-dek

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın hizmete sokulmasının ardından AKP demiryolu ağı üzerindeki taşımacılığı özelleştirmek için harekete geçti, bunun için 30 milyar harcadı

AKP ulusal demiryolu ağı üzerindeki yolcu ve yük taşıma sistemini satmaya kararlı. 2017 yılına kadar demiryollarını özelleştirme planı yapan AKP, iktidara geldiği günden bu yana 30 milyar lira harcadı. Demiryolu ulaşım sistemini kaç paraya satacağı ise merak konusu...

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın hizmete sokulmasıyla birlikte hükümet, ulusal demiryolu ağı üzerindeki taşımacılık sistemini özelleştirme planını hayata geçirmek için harekete geçti. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir YHT hatları devreye girdikten sonra özelleştirme süreci başlayacak. AKP iktidarının, görevde kalması halinde en geç 2017 yılı ortalarında demiryolu yolcu ve yük taşımacılığı hizmetlerini özelleştirmeyi hedeflediği belirtiliyor. Demiryolu altyapısını yenilemek ve yeni hatlar kurmak için 2013 yılına kadar 26 milyar lira civarında kamu kaynağı harcayan AKP iktidarı, Ulaştırma Bakanlığı’nın 2014 bütçesine yatırımlar için 9 milyar lira daha koymuştu. Bu 9 milyar doların içinde, bu yıl demiryolları yatırım programına alınan 52 proje daha eklendiğinde, AKP’nin satmak için hazırlık yaptığı demiryollarına 2002 yılında bu yana yapılan yatırımın 30 milyar liraya ulaştığı ortaya çıkıyor.

YOLCUYU DOLDUR, TRENİ SAT

AKP’nin demiryolu özelleştirme stratejisinin temelini, şehirlerarası karayolu taşımacılığının en yoğun olduğu hatların yolcularını demiryolu müşterisi haline getirmek oluşturuyor. Ankara-İstanbul, Ankara-İzmir, Ankara-Konya, Ankara-Sivas hatları da işte bu planın hayata geçirilmesi için hayati önem taşıyor. Bu hatların tamamı devreye girdiğinde, halen 120 milyon olan demiryolu yıllık yolcu sayısının 150 milyona çıkması öngörülüyor. TCDD’nin 2012 yılı verilerine göre 2011’de işletmeye açılan Ankara-Konya hattının, aynı güzergahtaki yüzde 70 olan otobüs taşıma payını yüzde 35’e, yüzde 29 olan özel araç taşıma payını ise yüzde 11’e düşürdüğü, taşıma payı yok denecek kadar az olan trenin payını da yüzde 54’e çıkardığı göz önüne alınırsa, diğer hatların da neden acilen tamamlanmak istendiği daha net anlaşılıyor.

Ancak, AKP’nin planı sadece yolcuları değil, karayolu ile yapılan yük taşımacılığını da demiryoluna kaydırıp, ardından demiryolu yük taşımacılığı işini de özelleştirmek. Bu kapsamda, özellikle yeni açılan Organize Sanayi Bölgeleri ve lojistik üslerine demiryolu hatları çekiliyor.

TRENLERİN PEŞİNDEKİ ORTAKLAR

AKP’nin, demiryollarını satma planı, Fransız, Alman, Japon ve Güney Koreli dev firmaların da uzun süredir iştahını kabartıyor.

Bunlardan en iştahlı firmalar Japon ve Güney Koreliler. Özellikle AKP’li büyükşehir belediyelerinin metrolarda iş ortaklığını yapan Mitsubishi ve Hyundai Rotem, yaptıkları işleri referans göstererek Türkiye’nin demiryolu işletmeciliğine talip oldular. Ankara, Eskişehir hızlı tren hattının sinaylizasyon sistemini yapan Fransız Thales firması da kulis yapıyor. Fransa ve Avrupa’da 230’dan fazla noktaya ulaşımı sağlayan TGV hızlı tren sisteminin sahibi Fransız SNCF firması da bakanlık kapısını aşındıranlar arasında. Avrupa’nın bir başka hızlı tren işletmecisi Thalys de, özelleştirme hazırlıklarını yakından takip ediyor.

NASIL SATACAK?

AKP şayet o güne kadar iktidarda kalabilirse özelleştirmede şöyle bir yöntem izleme niyetinde: Ankara-İstanbul arasındaki yolcu taşıma işi ile yük taşıma işi için ayrı ayrı ihale yapılacak. Aynı işlem, diğer bölgeler için de ayrı ayrı yapılacak. Sisten bütünüyle özelleştiğinde, ulusal demiryolu ağı, yani rayların mülkiyeti devlette, üzerinde yapılan işletmecilik faaliyeti ise özel sektörde olacak. TCDD’ye ait limanların satışı da bu sürecin kritik eşiklerinden biriydi. Bu kapsamda, tren garları da özelleştirme sürecinin önemli parçalarından birini oluşturacak. Haydarpaşa, Sirkeci, Ankara gibi simge garların özelleştirmesi gündeme gelecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.