Yargıya hükmettiler çoğulcu HSYK istiyoruz

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın amacı seçimden çoğulcu bir HSYK’nın çıkması. Hükümetin hedefi ise Cemaat’in HSYK’daki etkisini kırmak. Bunun için devletin bütün olanaklarının sonuna kadar kullanıldığı belirtiliyor 2...

Yargıya hükmettiler çoğulcu HSYK istiyoruz
16 Eylül 2014 Salı 08:26

yarsavhsykaday

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın amacı seçimden çoğulcu bir HSYK’nın çıkması. Hükümetin hedefi ise Cemaat’in HSYK’daki etkisini kırmak. Bunun için devletin bütün olanaklarının sonuna kadar kullanıldığı belirtiliyor

2 EKİM’de yapılacak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri kapsamında 14 bine yakın hakim ve savcı sandığa gidecek. Seçimlerde, hükümetin desteklediği Yargıda Birlik Platformu, YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın listesi, Cemaat’e yakınlığıyla bilinen adaylar ve bağımsız adaylar yarışacak. Hükümetin bu seçimlerdeki en büyük amacı, Cemaat’in HSYK’daki etkisini kırmak. YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın desteklediği adaylardan Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk ve Ankara 8. İş Mahkemesi Hakimi Leyla Köksal ise amaçlarının çoğulcu bir HSYK olduğunu söyledi.

HÜKÜMET İŞVEREN CEMAAT TAŞERON

Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, HSYK seçimiyle ilgili Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.

- Hükümetin HSYK seçimlerine bu kadar önem vermesinin nedeni nedir?

Hükümet, bu seçimleri çok hayati görüyor. Devletin bütün kaynaklarını kullanıyorlar. Hakimlik onurunu ayaklar altına almak pahasına maaş zammını bir rüşvet olarak sundular. Şimdi bunları bir şantaj olarak kullanıyorlar. Hatta Adalet Bakanlığı bürokratları, Güneydoğu’dan bazı yerlerde skorsky helikopterleriyle, panzerlerle propaganda yapıyor.

- Hükümet-Cemaat savaşı yargıya da yansıdı. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ergenekon, Balyoz, OdaTV, KCK gibi davaların hepsinde hükümet işveren, Cemaat taşerondu. Hükümet, Cemaat’i taşeron tutarak orduyu tasfiye etti. Bugün ise kendisine muhalif olan kesimi başka taşeronlarla yok etmek istiyor. Hükümet ve Cemaat yargıdaki bu sonuçtan sorumludur. Bunu sadece cemaat yaptı demek hükümeti temize çıkartmak demektir.

NASIL BİR HSYK?

Ankara 8. İş Mahkemesi Hakimi Leyla Köksal, HSYK seçimlerini Aydınlık’a değerlendirdi.

- Son yıllarda yargıya olan güveninin azaldığını söyleyebilir miyiz?

Hükümet ve Cemaat yargıda büyük bir savaş içerisinde. Biz taraflardan birisinin kazanan olmasını istemiyoruz. Cemaat ve hükümet bugüne kadar iş birliğiyle hareket ederek yargıya hükmetti. Yargıya olan güven 2 yıl önce yüzde 54’lerde iken şu anda yüzde 20’lerde. Çünkü yargıç ve savcılar meydanlarda yuhalatabiliyorlar.

- Hakim ve savcılara yapılacak zam ve sicil affını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hakim ve savcılara zam seçim öncesinde yapılırsa rüşvet seçim sonrasında yapılacaksa şantaj olarak değerlendiriliyor. Halkın gözünde maaş zammı, diğer genel ve yerel seçimlerden önce yapılan kömür makarna dağıtımıyla denktir. Sicil affı konusunda ise çözüm, disiplin cezası alanların dosyalarının yeniden ele alınarak incelenmesidir.

- Seçim çalışmalarıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Yargıç ve savcılar sindiriliyor. Yargıda Birlik Platformu, platforma oy vermeyecek kişileri tespit ediyor. Platform adına çalışanlar, Adalet Akademisi, ombudsmanlık ve Adalet Bakanlığı gibi yerlerde geçici görevlendiriliyorlar. Böylece şu anki yerlerinden ayrılıp, izin sorunu olmadan seçim çalışması yapabiliyorlar. Eşit koşullarda yarışamıyoruz. Ancak biz meslektaşlarımızın bu tür rüşvet ve şantajlara prim vermeyeceklerini düşünüyoruz.

Çoğulcu bir HSYK istiyoruz. Zaten şu anda hükümet kanadından 7 kişi HSYK’nın içinde olacak. Yargıtay ve Danıştay’dan gelecek olanlarlar, YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın desteklediği listede yer alan kişilerle birlikte bu çoğulculuk sağlanabilir.

Olcay Kabaktepe / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.