'Tutum Belgesi'nden açılım ve özerklik çıktı

Kurultay’dan sonra Kılıçdaroğlu tarafından dış politikadan sorumlu başdanışman  görevine atanan Özçelik’in bugün yapılacak Parti Meclisi toplantısına PM asil üyesi olarak katılması ve toplantının ardından da dış politikadan...

'Tutum Belgesi'nden açılım ve özerklik çıktı
23 Ekim 2014 Perşembe 17:21

08murat-ozcelik

CHP'nin tutum belgesinde 'Kürtçe eğitim', 'özerklik', 'askerliği vicdani ret' gibi ulus devleti temelinden sarsan pek çok girişimin önü açıldı. 'Çözüm süreci'ne devam, 'Türk vatandaşlığı' yerine 'eşit vatandaşlık' denildi

CHP’de 2015 seçim hazırlıkları kapsamında Türkiye’nin temel sorunlarına ilişkin hazırlanan ve MYK’da masaya yatırılan “Tutum Belgesi”nin tartışmalardan sonraki son şekli Parti Meclisi'nin (PM) onayına sunulacak.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar başkanlığında bir grubun hazırladığı tutum belgesinde, Anayasa'daki “Türk vatandaşlığı” kavramı yerine “eşit vatandaşlık” tanımı tercih ediliyor. Belgede, “Hangi etnik gruba mensup olurlarsa olsunlar tüm vatandaşların, kimlik temelli hiçbir ayrımcılığa uğramadan eşit ve özgür biçimde yaşama hakkı demokrasinin vazgeçilmez ilkesidir. Eşit vatandaşlık prensibinin gerekleri herkes için eksiksiz hayata geçirilmelidir” deniliyor.

KÜRTÇE ANADİLDE EĞİTİM DESTEKLENİYOR
CHP’nin programında “Eğitim ve öğretim Türkçe ile yapılır” şeklindeki ilkesi, tutum bilgesinde şu şekilde değiştiriliyor: “Anadilde eğitimi destekliyor, anadilde eğitimi politik çatışma olmaktan çıkarmayı hedefliyoruz. Bu konuda çocuğun yüksek yararını gözeterek, bilimsel pedagojik bir planlamanın sonucu olarak polika üreteceğiz.”

ÇÖZÜM SÜRECİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK
CHP’nin belgesinde, “Kürt sorununun insan hakları  ve demokrasi etkisinde çözülmesi, özgür demokratik bir Türkiye oluşumu için ön şarttır. Barış sürecini tüm halkın önünde, şeffaf bir biçimde, meşru demokratik zemin olan TBMM’de kararlılıkla sürdüreceğiz” deniliyor.  

VİCDANİ REDDE YEŞİL IŞIK
CHP belgesinde askerlik yapmayı ret hakkı olarak bilenen "vicdani ret" hakkı da kabul edildi. Belgede, “Vicdani ret temel insan hakkıdır. Bireylerin siyasi, ideolojik, vicdani gerekçelerle askerlik hizmeti yerine kamu hizmetinde görevlendirilme taleplerini karşılayacağız” denildi.

ÖZERKLİK VURGUSU
Belgede, Kılıçdaroğlu’nun 18. Olağanüstü Kurultay konuşmasında gündeme getirdiği Avrupa Özerklik Şartına da yer verilerek, “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını’ı kabul ederek, merkezi hükümetin bazı yetkilerini yerel birimleri devredeceğiz” ifadesi kullanılıyor.  

'AÇILIM'IN MİMARI CHP YÖNETİMİNDE

CHP Ankara milletvekili Levent Gök’ten sonra, İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu da Parti Meclisi üyeliğinden istifa etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yönetime taşımak istediği Murat Özçelik’in parti yönetimine girmesinin önü açıldı.

CHP’nin “Tutum Belgesi”nin tartışılacağı Parti meclisi öncesinde ilginç gelişmeler yaşandı. PM üyesi İstanbul miletvekili Aykut Erdoğu’nun da Parti Meclisi’den istifa ettirildiği ortaya çıktı. Erdoğdu’nun istifasını iki gün önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na verdiği öğrenildi. Erdoğdu’nun istifa ettiği bilgisini, yakın çalışma arkadaşları doğruladı. Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek Parti Meclisi’ne giren Erdoğdu’nun “genel başkanı rahatlatmak için istifa et” taleplerine uzun süre direndiği ancak son anda ikna edildiği belirtildi. PM üyeliğinden istifa eden Erdoğdu CHP Genel Sekteri Gürsel Tekin’in yardımcılığı görevini yürütüyor.
CHP PM üyesi Halit Toraman’ın Özçelik’e yer açılması için PM’den istifa edebileceği girişimi, bazı partililer tarafından basına sızdırılmış ve “2015 seçimlerinde milletvekilliği karşılığı istifa edecek” şeklinde yansıtılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun, bu haberler üzerine “Toraman formülü”ne sıcak bakmaması üzerine kurmayları, PM üyesi Erdoğdu’nun “fedakarlık” yapmasını sağladı.  
Kurultay’dan sonra Kılıçdaroğlu tarafından dış politikadan sorumlu başdanışman  görevine atanan Özçelik’in bugün yapılacak Parti Meclisi toplantısına PM asil üyesi olarak katılması ve toplantının ardından da dış politikadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine atanması bekleniyor.

Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.