Türkiye’den seçim manzaraları

İlk kez halkın oy kullandığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım geçmiş seçimlere oranla düşük oldu. İzmir’de bir vatandaşa Erdoğan damgalı pusula verilirken Urfa’da bir kişi Erdoğan için birden fazla oy kullandı Cumhurbaşkanlığı...

Türkiye’den seçim manzaraları
11 Ağustos 2014 Pazartesi 11:01

09turkiyesecim

İlk kez halkın oy kullandığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım geçmiş seçimlere oranla düşük oldu. İzmir’de bir vatandaşa Erdoğan damgalı pusula verilirken Urfa’da bir kişi Erdoğan için birden fazla oy kullandı

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’nin dört bir yanında ilginç manzaralara yol açtı. Bu yıl ilk kez halk oyuyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurttaşlar sandık başına giderken okulların diğer seçimlere oranla boş olması dikkat çekti. Oy kullanan yurttaşların kimi sandık başında “selfie” çekti, kimi ambulansla oy kullanacağı okula gitti, kimi AKP’li milletvekillerine tepki gösterdi. Batman’da ise 20 tane “Evet” işaretli sahte oy pusulası ele geçirildi.

İşte il il Türkiye’den seçim manzaraları...

ERDOĞAN MÜHÜRLÜ PUSULA VERDİLER

İzmir Urla Çeşmealtı’nda PMC Demirgüreş İlkokulu’nda bir vatandaşa Tayyip Erdoğan mühürlü pusula verildi. Başka pusula talep eden yurttaş isteği reddedilince duruma itiraz ederek “Bana zorla Recep Tayyip Erdoğan’a oy attırıyorlar” diye isyan etti.

OY PUSULALARINDA ERDOĞAN’A EVET OYU BASARKEN YAKALANDI

Şanlıurfa Sırrın Mahallesi’nde Hacı Bektaşi Veli Ortaokulu’nda kabine giren bir kişi çok sayıda oy pusulasında Tayyip Erdoğan bölümüne damga vururken polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Olayın duyulması üzerine bir grup CHP ile AKP’li arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü ve 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan İbrahim F. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

YOLLARI İÇİN ‘BOYKOT’ DEDİLER

Şanlıurfa: Siverek ilçesinde, 670 seçmeni bulunan Kapıkaya Mahallesi sakinleri, yollarının söz verilmesine rağmen yapılmadığını belirterek boykot kararı aldı ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmadı. Mahalle sakinleri, seçim öncesi getirilen yol yapım malzemelerinin, yerel seçimlerin ardından geri götürüldüğünü kaydetti.

SIRA MESELESİNDEN 3 GÖZALTI

Eyyübiye ilçesindeki Yavuz Selim İlkokulunda da, sandık görevlileri ile vatandaşlar arasında “sıra meselesi” yüzünden çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Polisin müdahalesiyle sonlandırılan kavgada, sandık görevlilerini darbettiği öne sürülen 3 kişi gözaltına alındı. Bu arada merkez Haliliye ilçesi Sırrın Hacı Bektaş Veli Ortaokulu’nda görevli CHP’li üyeler, “paket oy” kullanıldığı iddiasıyla polise başvurdu. İfadesi alınan 1 kişi serbest bırakıldı.

YAMAÇ KÖYÜNDE DE BOYKOT

Bitlis: Güroymak ilçesine bağlı Yamaç köyünde yaşanan sıkıntılar nedeniyle vatandaşlar sandığa gitmedi. İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki 150 hane ve bin 350 nüfuslu Yamaç köyünde yaşanan yol, elektrik, içme ve sulama suyu sıkıntılarının çözülmemesine tepki gösteren 518 seçmen, aldıkları kararla oylarını kullanmadı. Yamaç Köyü İlkokulu’nda kurulan iki sandıkta, seçimde görevli 7 kişi dışında kimse oy kullanmadı.

AKP-HDP KAVGASI KANLI BİTTİ

Van: Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi’nde bulunan Müslih Görentaş İlkokulu’nda oy kullanan vatandaşlar ile sandık görevlilerini ziyaret eden bir grup AKP’li ile HDP’liler arasında tartışma çıktı. Kavga esnasında AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın içinde bulunduğu aracın camları kırıldı. Ayrıca Muradiye’nin Babacan Mahallesi’nde de oy kullanma sırasında HDP’liler ile AKP’liler arasında sözlü tartışma yaşandı. İki partinin mensupları bıçaklarla birbirine saldırdı. Olayı ayırmaya çalışan sandık başkanı E.D. kimliği belirsiz bir kişi tarafından bacağından bıçaklanarak yaralandı.

Kocaeli: Darıca ilçesinde kullandığı oy pusulasının fotoğrafını cep telefonuyla çektiği öne sürülen bir kişi gözaltına alındı. Darıca Aslan Çimento İlkokulu’nda kurulan bin 303 no’lu sandıkta oyunu kullanan Yasin Fatih Aydemir’in, oy pusulasının cep telefonuyla fotoğrafını çektiğini fark eden sandık görevlileri durumu polise bildirince Aydemir gözaltına alındı. Suç işlediğine dair tutanak tutulan Aydemir, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

MUHTARLIK HUSUMETİ

Adana: Kozan ilçesinde, daha önce aralarında muhtarlık seçimi dolayısıyla husumet olduğu öğrenilen iki grup arasında çıkan kavgada 6 kişi yaralandı. Eskikabasakal Mahallesi’nde, muhtarlık seçimi nedeniyle daha önce kavga ettikleri ve aralarında husumet bulunduğu öğrenilen iki grup arasında, oy kullanmaya geldikleri okulun bahçesinde tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine çıkan kavgada taraflar bıçak, sopa ve tüfekle birbirlerine saldırdı. Yaralananlar Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Kavgaya karıştığı ileri sürülen 2 kişinin arandığı ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

AKP’Lİ VEKİLE: ‘HIRSIZLAR’

Bartın: Bartın AKP İl Başkanı Yaşar Arslan, sandık görevlilerini ziyaret etmek için gittiği bir okulda emekli bir öğretmenin tepkisiyle karşılaştı. Aslan ve AKP’liler Kırtepe Mahallesi’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’nda görev yapan sandık kurulu yetkililerini ziyaret etti. Salonda bulunan emekli Öğretmen Mehmet Ş. (58) “Hırsızlar” diyerek Arslan’a yumruk attı. Bartın Devlet Hastanesi’ne götürülen Arslan’ın, burada yapılan kontrollerinde kulak zarında hasar meydana geldiği tespit edildi. Mehmet Ş. gözaltına alındı.

SANDIKTA YAKALANDILAR

Kırklareli: Kırklareli’nde, çeşitli suçlardan aranan 3 kişi, oy vermeye gittikleri okullarda yakalandı. Sandık başlarında görevli polisler, seçim için oy vermeye gelen 3 kişinin farklı suçlardan arandığını belirledi. Gözaltına alınan zanlılar, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Batman: Batman’da bir kişinin üzerinde “Evet” mührü basılmış, 20 sahte oy pusulası ele geçirildi. Batman Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Hürriyet Mahallesi Cumhuriyet Endüstri Meslek Lisesi’nde seçim güvenliğini sağlayan güvenlik görevlileri şüphe üzerine Ö.K’nin üzerinde arama yaptı. Aramada, “Evet” mührü basılmış ve arkası mühürlü 20 oy pusulası bulundu.

113 YAŞINDA SANDIK BAŞINA

Kayseri: İncesu ilçesinde yaşayan 113 yaşındaki Döne Karaçavuş, Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanacağı okula ambulansla götürüldü. 1901 doğumlu, 7 çocuk annesi Karaçavuş’un, oyunu kullanması için Bahçelievler Mahallesi’ndeki evine, ambulans çağrıldı. Bir asrı aşan ömründe pek çok kez oy kullanan Karaçavuş, sağlık görevlilerinin yardımıyla ambulansla Atatürk İlkokulu’na götürüldü. İmza atamadığı için seçmen listesine parmak basan Karaçavuş, seçimlerin vatana, millete hayırlı uğurlu olmasını diledi.

ÖZBEKLER OY KULLANDI

Hatay: Samandağ ilçesi Vakıflı Mahallesi’nde yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşlar ile Afganistan’daki iç savaş nedeniyle Hatay’a yerleşen Özbek kökenli Türkler de seçimi için oy kullandı. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı ve 3 bine yakın seçmenin bulunduğu merkez Ovakent Mahallesi’nde yaşayan Özbekler, yöresel kıyafetleriyle gittikleri Ovakent İlkokulu’nda kurulan sandıklarda oy kullandı.

BÜTÜN CUMHURBAŞKANLARINI GÖRDÜ

Burdur: Çavdır ilçesine bağlı Bölmepınar köyü Taşoluk Mahallesi’nde yaşayan 112 yaşındaki Arife Türel, şimdiye kadar bütün cumhurbaşkanlarını gördü. Oy kullanacağı Bölmepınar İlkokulu’na akrabasının otomobiliyle getirildi. Arife Türel, oy kullanacağı kabine akrabasının yardımıyla girerek oyunu kullandı.

FOTOĞRAF ÇEKTİLER

Zonguldak: Kent merkezindeki bir ilkokulda oylarını kullanan, 19-23 yaşlarındaki 5 kadının oy pusulalarının cep telefonuyla fotoğrafını çektiğini fark eden sandık görevlileri durumu polise bildirdi. Polis ekipleri, suç işlendiğine dair tutanak tuttu. YSK seçim yasakları kapsamında işlem yapılan kadınların, daha sonra savcılıkça ifadesinin alındı. Kadınlardan birinin polislere ilk defa oy kullandığını, fotoğraf çekmenin yasak olduğunu bilmediğini ve fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinde paylaşacağını söylediği öğrenildi.

ENGELLİLER ZORLANDI

Çeşitli illerde kalabalık olmadan oylarını kullanmak isteyen engellilerin, sandık başlarına erken gittikleri gözlendi. Ortopedik engelliler, yürüme güçlüğü çeken yaşlılar ve görme engelliler, binaların üst katlarında bulunan sandıklara ulaşmak için merdivenleri çıkmakta hayli zorlandı. Engellilere yakınları ve sandık görevlileri yardımcı oldu. Zonguldak’ta, Merkez Huzurevi’nde tekerlekli sandalyeli 4 yaşlı, merdivenden çıkamadı. Bunun üzerine üst kattaki sınıfta bulunan sandık giriş katına indirildi.

83 YAŞINDA 6 SAATLİK YOLDAN GELDİ

83 yaşındaki Bilhan Sebük, oyunu kullanmak için İzmir’den İzmit’e 6 saatlik bir yolculuğun ardından geldi. Sebük, İzmit Meslek Lisesi’nde oy kullandıktan sonra tekrar İzmir’e doğru yola çıktı. Bilhan Teyze, kızı ve damadına “Eğer siz beni oy vermek için İzmit’e götürmezseniz ben otostop çekerek giderim. Elbet beni birileri yolda alır” dedi. Bilhan Teyze’nin ısrarı üzerine kızı ve damadı da oy vermek için İzmir’den İzmit’e yola çıktı. Bilhan Teyze pusulanın sağındaki adaya oy vereceğini söyledi.

ERDOĞAN İÇİN SEÇİM YASAĞI YOK

Cumhurbaşkanı seçimi için seçim yasakları Cumartesi günü saat 18.00’de başlamasına rağmen bu Erdoğan için geçerli olmadı. Dün vatandaşlar oy vermek için sandık başına giderken sokaklarda Erdoğan’ın afişlerinin kaldırılmamış olduğunu gördü. Bu durum vatandaşların tepkisiyle karşılandı. İl ve ilçe seçim kurullarına yapılan şikayetlerden sonra belediye ekipleri harekete geçti. Erdoğan’ın afişleri seçimin bitimine az bir süre kala indirildi.

VAN’DA ASKERİ KONVOYA SALDIRI

Van’ın Saray ilçesinde seçim güvenliği için giden 3 araçlık askeri konvoya, mayınlı saldırı düzenledi. Konvoyun geçişi sonrası mayının patlaması faciayı önledi. Ölen ve yaralananın olmadığı saldırıda, askeri araçlar hafif hasar gördü. Olay Saray İlçesi’ne 30 kilometre uzaklıktaki Öranburç-Çaybağı Mahalleleri arasındaki yolda dün 06.45’te meydana geldi. Seçim güvenliği için yola çıkan ve içinde 15 askerin bulunduğu zırhlı 3 araçlık askeri konvoya, PKK’lılar tarafından mayınlı saldırı düzenlendi. Konvoyun geçişi sırasında anti tank mayını uzaktan kumanda ile patlatıldı. Büyük bir gürültü ile patlayan ve 2 metre derinliğinde çukur oluşturan mayının araçların geçmesinden hemen sonra patlaması olası büyük bir faciayı önledi. Olay sonrası askeri araçlar bölgeden uzaklaşırken, hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.