Turan Emeksiz'den Abdullah Cömert'e vurulmakla bitmeyen devrimci gençlik

27 Mayıs'tan 30 gün önce, Tahkikat Komisyonu'nun kurulması üzerine İstanbul Üniversitesi'nde bir eylem düzenlenmişti. Bu eylemde yiğit devrimci Turan Emeksiz, faşist hükümetin polisinin kör kurşunuyla katledilmişti. Bugünlere...

Turan Emeksiz'den Abdullah Cömert'e vurulmakla bitmeyen devrimci gençlik
28 Nisan 2014 Pazartesi 13:59

02emeksiz

27 Mayıs'tan 30 gün önce, Tahkikat Komisyonu'nun kurulması üzerine İstanbul Üniversitesi'nde bir eylem düzenlenmişti. Bu eylemde yiğit devrimci Turan Emeksiz, faşist hükümetin polisinin kör kurşunuyla katledilmişti.

Bugünlere çok benziyor... Hem kurşunun körlüğü hem de hükümetin faşistliği bakımından. Demokrasiyi sandıktan ibaret sananlar... İsterse hilafeti bile getirebileceğini düşünenler... Ve bunlara karşı ayağa kalkan bir gençlik... Ayağa kalkan bir halk...

Küçük Amerika sürecinin başlangıcıydı. Demokrat Parti, "adalet" ve "kalkınma" gibi söylemlerle iktidara gelmişti. İktidarında Cumhuriyet ilk defa dış borçla tanışmıştı. Bu yüksek borçlanmanın/sıcak paranın da gücüyle ülkede göreli bir refah sağlamıştı. Ancak bu dışarıdan gelen kaynaklar karşılıksız değildi. Karşılığı: Cumhuriyetin, Atatürk Devrimleri'nin tasviyesi; Ortaçağ'ın, sömürgeciliğin kabulüydü. Üretim duracak, tüketim sınırsızlaşacaktı. Egemenlik milletten alınıp emperyalizme devredilecekti. Milletse 5 senede bir yapılacak seçim kumpanyalarıyla kandırılmaya çalışılacaktı. Öyle ya "Milli İrade" sandıkta zuhur ederdi.

Bugünden bahsetmiyoruz, 54 sene öncesinden bahsediyoruz. Devamı da öyle...

İşte bu anda önce gençlik ayağa kalktı. Üniversiteler, meydanlar eylem alanlarına döndü. Millet devrimlerine ve cumhuriyetine sahip çıktı. Zira, bağımsızlığın değerinin ne sıcak ne de soğuk para olarak bir karşılığı yoktur. Sonrası malum. Millet yönetime el koydu ve 70'lere kadar devrimlerini sürdürmeye çalıştı.

O günleri tekrar hatırlatmamızın ve 1960 Devrimi'nin yiğit devrimcilerinden Malatyalı Turan Emeksiz'i anmamızın bugün için kritik bir önemi var. Yerel seçim sonrasında Milli Kuvvetler'de gözle görülür bir ümitsizlik havası var. Neredeyse AKP yenilemez, devrimciler kazanamaz düşüncesi şekilleniyor. Bu, doğaya aykırıdır. Hiçbir zaman gericiliğin karşısında ileri kaybetmemiştir. Düş-müştür, vurulmuştur, yaralanmıştır ama kaybetmemiştir. Bu ülkede hiçbir diktatörün saltanatı yürümez. Ne DP'nin yürüdü ne de AKP'nin yürüyecek. Çünkü bu ülkede Turan Emeksiz ölür, Abdullah Cömert doğar. Abdullah Cömert ölür, binlercesi doğar. Bugünün Ali İsmail'leri, Ethem'leri, yani topyekûn ayağa kalkan halkı, yani milletin gerçek iradesi AKP'nin diktatörlüğünün sonunun habercisidir. Ekonomik krizin ayak sesleri, hükümetin yönetemez hale gelmesi, Gladyo'nun parçalanması bu ayak seslerini daha da şiddetlendiriyor.

Biz üniversiteliler, hiç olmadığımız kadar ayakta ve vatanımız için mücadele içindeyiz. 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkıyoruz ve büyük yürüyüşümüzü başlatıyoruz. 1919 genç, 1919 Turan Emeksiz, 1919 Mustafa Kemal; Samsun'dan Ankara'ya yürüyecek. Diktatöre Cumhurbaşkanlığı koltuğunu yasaklamaya, Çankaya'yı milletin Çankaya'sı yapmaya yürüyecektir.

Turan Emeksiz'e selam olsun. Mücadelen yerde kalmayacak...

Mustafa Sevim

TGB Genel Sekreteri

sevi[email protected]


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.