TKİ ‘katliam geliyor’ dedi devlet görmezden geldi

Soma’daki maden cinayetinin öngörüsünün, 2009 yılındaki TKİ raporunda yer aldığı ortaya çıktı. Kurumun Stratejik Planı’nda, “Üretim yeraltına kayacağından, iş kazalar artacak. Rödövans modelinde ölümlü kazalar artıyor”...

TKİ ‘katliam geliyor’ dedi devlet görmezden geldi
16 Mayıs 2014 Cuma 11:05

12-tki

Soma’daki maden cinayetinin öngörüsünün, 2009 yılındaki TKİ raporunda yer aldığı ortaya çıktı. Kurumun Stratejik Planı’nda, “Üretim yeraltına kayacağından, iş kazalar artacak. Rödövans modelinde ölümlü kazalar artıyor” deniliyor.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), 2010-2014 yılları arasında yürüteceği faaliyetleri, bu döneme ilişkin kurumsal ve sektörel öngörülerini 2009 yılının Aralık ayında yayınladığı ‘Stratejik Plan’ raporuyla resmiyete büründürdü. Belge, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’nca da onaylanarak, uygulanmasına onay verildi. İşte bu belgede, bugün Soma’da yaşanan katliamın öngörüsü de yer alıyor.

Kazalar artacak!

Raporun 30’uncu sayfasında, yıllar itibariyle maden kazalarına ve kaza sıklık oranlarına ilişkin iki grafik verildikten sonra, kazalara ilişkin değerlendirmeler yapılıyor. Raporda, grafiklerdeki aşağı yönlü harekete dikkat çekilerek “yeraltı kazalarındaki düşüşün genel olarak Kurumun yeraltı işletmeciliğinden çekilmesinden dolayı olduğu açıktır” deniliyor. Arından ise şu ürkütücü saptama yapılıyor:

“Önümüzdeki yıllarda yeraltı işletmeciliğine dönülmesi kaçınılmaz olacağından iş kazalarında göreceli bir artış söz konusu olacaktır.”

Ancak saptamaların en korkuncu, raporun devamında yer alıyor. Bugün Soma’da yaşanan katliamda pay sahibi olan rödövans sistemi ve hizmet alımı sistemi için şöyle deniliyor:

“Kuruma bağlı müessese ve işletme müdürlüklerinde dışarıdan alınan hizmetler kapsamında çalışan firmalar incelendiğinde ise yıllar bazında ölümlü kazalar ve yaralanma ile sonuçlanan kazaların arttığı görülmektedir.”

Katil model AKP’nin icadı

TKİ’nin 2012 yılı faaliyet raporuna göre, kurum müesseselerinde 42 milyon 764 bin 310 ton kömür üretimi gerçekleşti. Üretilen bu kömürün 11 milyon 68 bin 815 tonu, kurumun yeraltı işletmelerinde gerçekleşti. 2012 yılı itibariyle TKİ’nin yer altı kömür üretiminin yüzde 97’si rödövans ve hizmet alım modeliyle sağlandı. Kurum, 2004 yılına kadar, yeraltı kömür üretimini kendi kadro ve ekipmanıyla gerçekleştiriyordu. Saha kiralama ve hizmet alımı modeli, AKP iktidarı döneminde başladı ve sektörde hızla yayıldı.

Dünya yasta, TKİ ELİ’nin aklı satışta...

Soma’daki facia, bütün yurdu yasa boğarken, TKİ’nin Ege Linyitleri İşletmesi’nin internet sitesinde, faciaya dair en küçük bir bilginin, haberin, başsağlığı mesajının yer almaması tepki topladı. Sitede faciaya dair en ufak bir işaret yok ama ihale ilanları, satış duyuruları, kömür fiyatları, hatta kömür yardımı çuvallarının fotoğrafları yer alıyor.

Rödövans nedir?

Ruhsat sahibi olan işletmeci maden sahibiyle birim maden başına anlaşması yapıyor. İşletmeci, çıkan madenin belli bir yüzdesini maden sahibine vermeyi taahüd ediyor. “Hasilat kirası” ve “hak ediş bedeli” olarak bilinen sözleşmeye rödövans deniyor. Bir özelleştirme yöntemi olan rödövans, “Kiralama” anlamına geliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.