TIR krizine İran teklifi

İran, Türkiye ile İran arasında yaşanan ulaştırma sorununun müzakere ile çözülmesini istedi. İran Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, İran ve Türkiye arasındaki ulaştırma sorunlarının çözüm yolunun müzakere...

TIR krizine İran teklifi
20 Ekim 2014 Pazartesi 09:04

12tir2

İran, Türkiye ile İran arasında yaşanan ulaştırma sorununun müzakere ile çözülmesini istedi. İran Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, İran ve Türkiye arasındaki ulaştırma sorunlarının çözüm yolunun müzakere olduğu bildirildi. Bugüne kadar İran’a giriş yapan yabancı kamyonlar arasında hiçbir ayrımcılık yapılmadığı kaydedilen açıklamada, “Farklı ülkelerden gelen taşımacıların İran’daki mevcut akar yakıt fiyat sistemi ile bir sorun yaşamamalarına ve bu sistemden memnuniyetlerini dile getirmelerine rağmen, bu sistemin Türkiye TIR’ları için büyük bir probleme dönüşmesi şaşırtıcı olmuştur. İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği akaryakıt fiyatını belirlemedeki anlaşmazlığın tek çözüm yolunu iki ülke makamlarının temaslarını görmektedir” denildi.

Sorunun medyada bir tartışma konusuna dönüştürülmesinin sorunun çözümünü güçleştirdiği ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Problem şu şekilde: İran ve Türk TIR’ları İran’da akaryakıtın litresini 20 kuruştan satın almalarına rağmen, İran TIR’ları Türkiye’den bu akar yakıtı 4 liraya, yani 20 kat daha pahalıya satın alıyorlar.Bu büyük farkın telafi edilmesi için İran hükümeti, İran meclisinin onayıyla on yıl önce yabancı TIR’lardan akaryakıt fiyat farkı adı altında İran’dan alınacak her litre akar yakıt için 80 cent’i girişte almakta ve sonrasında yabancı TIR’lar, Türkiye TIR’ları dahil, İran’da 20 kuruşluk akar yakıttan yararlanmaktadırlar. Bu şekilde İran’dan satın alınan akaryakıtın litresi 3 lira olacaktır ki hala Türkiye’deki fiyatın 1 lira altındadır.”

Türkiye’nin 10 Ekim’den itibaren İran TIR’larından ücret almaya başladığından beri, İran’ın da misilleme yaptığı vurgulanan açıklamada, “Ucuz akaryakıt sübvansiyonundan yararlanan İranlı TIR’lar, Türk firmalarının yüklerini 1000 euro’ya kadar daha ucuza İran’a taşıyorlar. Başka bir ifadeyle İran devletinin sunduğu sübvansiyon, ihracatçı Türk firmalarına ve tüketicilerin lehine olmuş ve İran ile Türkiye arasındaki ticarete olumlu etki sağlamıştır. İran bir akaryakıt üreticisidir ve bu ucuz akaryakıt İran halkına yönelik olup anlaşmazlık konusu olmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada İran’ın Türkiye’ye önerileri de şöyle sıralandı:

- Türk TIR’larına İran’da akar yakıt, Türkiye’deki fiyattan verilsin. (4 TL)

- İran TIR’larına Türkiye’de akar yakıt, İran’daki fiyattan verilsin. (20 kuruş)

- İki ülke TIR’larına akar yakıt, taraflarca üzerinde uzlaşılan fiyattan verilsin.

- Bütün yabancı tırlar için uygulanan mevcut uygulamaya devam edilsin ve taşımacı girişte bir miktar fiyat farkı ödeyerek İran’da ucuz akar yakıt satın alsın.

- Eğer İranlı tır şoförlerinden bir ücret alınıyorsa, karşılığında ne gibi bir hizmetin verildiği açıklık kazansın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.