Tayyip Erdoğan’a hakaretten 11 ay ceza aldı

Gezi eylemleriyle ilgili yazdığı "Gezi Fenomeni" isimli kitapta Erdoğan'a Başbakanlık döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kamu davası açılan Abdurrahman Erol Özkoray suçlu bulundu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki...

Tayyip Erdoğan’a hakaretten 11 ay ceza aldı
23 Eylül 2014 Salı 13:26

tayyipceza

Gezi eylemleriyle ilgili yazdığı "Gezi Fenomeni" isimli kitapta Erdoğan'a Başbakanlık döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kamu davası açılan Abdurrahman Erol Özkoray suçlu bulundu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avukatı Ferah Yıldız hazır bulundu. Sanık Özkoray'ın katılmadığı duruşmaya avukatı Sennur Baybuğa da sağlık raporunu sunarak katılmadı.

Sanık Avukatı Sennur Baybuğa'nın sunduğu rapora karşı söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Ferah Yıldız, "Karşı tarafın amacı duruşmayı sürüncemede bırakmaktır, raporu kabul etmiyoruz, mazereti reddedilsin. Daha önce de mazeret bildirmişti. Yargılamaya devam edilsin" dedi.

SAVCI: MAZERET REDDEDİLSİN

Avukat Baybuğa'nın raporuna karşı görüşü sorulan duruşma savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı, avukatın sunduğu rapora göre rahatsızlığının duruşmaya katılmayı engelleyecek bir rahatsızlık olmadığını belirterek, "22 Mayıs 2014 tarihli duruşma sırasında verilen esas hakkındaki mütalaaya karşı yazılı beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu. Sonraki duruşma olan 27. 06.2014 tarihli duruşmada da rahatsızlığını beyan ederek esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını hazırlamadığını beyan etti. Bu şekilde dosyanın uzun süre sürüncemede kaldığı, yine bu duruşmada da mazeret ileri sürdüğü dikkate alınarak mazeretin reddine karar verilmesi talep olunur" dedi.

MAHKEME MAZERETİ KABUL ETMEDİ VE CEZA VERDİ

Mahkeme, verdiği arar kararla Savcı Bölükbaşı'nın mazeretin reddi yönündeki görüşüne atıfta bulunarak Avukat Sennur Baybuğa'nın mazeretinin reddine karar verdi. Dosyanın mağduru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Ferah Yıldız, sanığın yazdığı kitabın kamuya yararlı bir kitap olmadığını, kitapta müvekkiline hakaret edildiğini savunarak sanığın cezalandırılmasını istedi.

Duruşma Savcısı Bölükbaşı da sanığın mayıs ayındaki duruşmada verilen esas hakkındaki mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, hakaret suçunun basın yoluyla işlendiğinin anlaşıldığını belirtti. Sanığa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'hakaret ettiği' gerekçesi ile 1 yıl ceza veren mahkeme, suçun aleni işlenmesi nedeniyle bu cezayı 1 yıl 2 aya çıkardı. Sanığın iyi hali nedeniyle ceza 11 ay 20 güne indirildi. Mahkeme hükmün açıklanmasını 5 yıl süre ile geriye bıraktı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Erol Özkoray'ın eşiyle yazdığı kitabın içeriğinde, Gezi Parkı eylemleri sürecinde Başbakan görevinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik, toplum önünde küçük düşürücü, onur ve şerefini zedeleyici nitelikte beyanlara yer verildiği belirtilmişti.

Şüphelinin, "bu sözlerin başkaları tarafından atılan sloganlar ve duvar yazıları olduğu" şeklinde savunma yapmasına rağmen, dava konusu sözlerin küçültücü ve aşağılayıcı nitelikte olduğu, aynen benimsenerek kitapta yayımlandığı ve bu tür sözlerin eleştiri olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı hatırlatılan iddianamede, şüpheli Özkoray'ın, "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 4 ay ile 2 yıl 8 ay arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Yüksel Koç / DHA    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.