Taammüden öldürdünüz!

Balyoz kumpasının ilk şehidi olan Kurmay Albay Murat Özenalp'le Mamak Askeri Cezaevi'nde son kez vedalaşan silah arkadaşları, dün bir ölüm ilanı yayınlayarak tertiplere bir kez daha isyan ettiler. "Mamak Askeri Cezaevi'ndeki...

Taammüden öldürdünüz!
03 Mayıs 2014 Cumartesi 13:48

10ozenalp

Balyoz kumpasının ilk şehidi olan Kurmay Albay Murat Özenalp'le Mamak Askeri Cezaevi'nde son kez vedalaşan silah arkadaşları, dün bir ölüm ilanı yayınlayarak tertiplere bir kez daha isyan ettiler.

"Mamak Askeri Cezaevi'ndeki esir Subaylar" imzası ile yayınlanan ilanda "Kendi ordusuna bu kumpası kurarak silah arkadaşımız Murat Özenalp'i tüm sevenlerinden ayıranlar bir gün mutlaka bağımsız ve tarafsız yargıya hesap vereceklerdir" ifadesi yer aldı. Mamak'taki tutsak askerler Özenalp'in ölümüne "hukuk eliyle işlenen taammüden bir cinayet" adını koydular ve "hukuka saygılıyız" tavrı için TSK'ya çok sert eleştirilerde bulundular.

'Mesleğinin en verimli döneminde'

Kumpasa isyanın dile getirildiği o ilandaki ifadeler özetle şöyle: "Babası da eski bir TSK mensubu olan Deniz Kurmay Kıdemli Albay Murat Özenalp, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na üstün başarılarla hizmet etmiş, şanlı sancağımızı Atlantik'ten Karadeniz'e, Kızıldeniz'den Hint Okyanusu'na kadar dünya denizlerinde ve limanlarında gurur ve onurla dalgalandırmıştır. Devlet için yaptığı bunca hizmetin karşılığında mesleğinin en verimli döneminde yalan ve iftira ürünü olan sahte dijitallerde ismi yer alıyor gerekçesiyle sözde yargılama sonucu Türk Hukuk Tarihi'ne kara bir leke olarak geçmiş olan Balyoz Davası'nda 16 yıl ağır hapis cezası ile cezalandırılmıştır.

'Kumpas kuranlar hesap verecek!'

Balyoz Davası'nda toplu tutuklama ve toplu yargılama ile işlenen hukuk ayıbı kıymetli arkadaşımızın acı kaybıyla, gerçek anlamda hukuk eliyle işlenen taammüden bir cinayete dönüşmüştür. Kendi ordusuna bu kumpası kurarak silah arkadaşımız Murat Özenalp'i tüm sevenlerinden ayıranlar bir gün mutlaka bağımsız ve tarafsız yargıya hesap vereceklerdir.

Bu kumpasın sayısız hukuksuzluğuna rağmen "hukuka saygılıyız" söylemiyle personelinin hak ve hukunu korumayarak sessiz ve kayıtsız kalanlar ise tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaklardır. Ayrıca herkes tarafından kabul edilen kumpas gerçeğine rağmen aylardır hiçbir şey yapmayanlar, şimdi bir kuru taziye ile vicdani ve hukuki sorumluluklarından asla kurtulamayacaklardır. Dünyada olmasa bile şimdi Allah katında özgürlüğüne kavuştuğuna inandığımız değerli silah arkadaşımız Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'e yüce Allah'tan rahmet diler, ayrıca tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim."

'Ölmekle bitmeyeceğiz'

Özenalp'in cezaevi ve silah arkadaşları Hürriyet gazetesine verdikleri ilanda da şu satırları yazdılar: Ama ölmekle bitmeyeceğiz,

Neden olanlar,

Sessiz kalanlar,

Hiçbir şey yokmuş gibi davrananlar,

Biliniz,

Hatta emin olunuz,

Öldürmekle bitmeyeceğiz!

Murat'ın kanı üzerinizde,

Görüyoruz,

Beyaz'da,

Mavi'de,

Haki'de,

Biliniz,

Öldürmekle bitmeyeceğiz!

'Sorumlular kumpasa göz yumanlar'

CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri Veli Ağbaba, Nurettin Demir, Özgür Özel ve Muharrem Işık ortak bir açıklama yaparak, kumpasın can almaya devam ettiğini bildirdiler. Ağbaba, Demir, Özel ve Işık'ın yaptıkları açıklamada, Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'in yaşamını yitirmesini değerlendirildi. Aynı açıklamada, "Ergenekon, Balyoz, Oda Tv, ... gibi birçok davada da yaşanan "esaret altındaki ölümlerin" sorumlusu, tıpkı Sayın Özenalp'in de ölümünde olduğu gibi esaret koşullarının devam etmesine göz yumanlardır" denildi.

'Yüzlercesi hala cezaevlerinde'

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu (CHP-CK) olarak 9 Nisan 2014 tarihinde, Mamak Askeri Cezaevi'ne yapmış oldukları ziyarette Albay Özenalp'le yüz yüze görüştükleri kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Başbakanlık koltuğunda oturan en yetkili ağızdan bu davaların bir 'kumpas' olduğu kabul edilmişken, yüzlerce askerin hâlâ cezaevlerinde oluşu ağır bir insan hakkı ihlali olarak karşımızda durmaktadır. Tüm bu siyasi davaların mağdurlarının masumiyetlerini görmezden gelenler, yaşanan tüm mağduriyetlerin gerçek sorumlularıdır. Balyoz Davası siyasi bir davadır ve çözümü de yine siyasetten geçmektedir. Sayın Özenalp'in ölümünden asıl sorumlu olanları ortaya çıkarmak için Meclis'te derhal bir Araştırma Komisyonu kurulması için harekete geçecek ve bu konu hakkında elimizden gelen tüm mücadeleyi göstereceğiz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.