Sıcak para ne kadar sıcaktır?

Soru şudur; ABD neden Erdoğan’ı gözden çıkarmaz? Bu sorunun cevabı; yaşadığımız 13 yılda zaten verildi. Verildi ama görülmeyen cevaplar var. Onları açalım istedik. Son zamanlarda Suriye ve Mısır meselesinde,...

Sıcak para ne kadar sıcaktır?
11 Ağustos 2014 Pazartesi 12:53

02bulent

Soru şudur; ABD neden Erdoğan’ı gözden çıkarmaz?

Bu sorunun cevabı; yaşadığımız 13 yılda zaten verildi. Verildi ama görülmeyen cevaplar var. Onları açalım istedik.

Son zamanlarda Suriye ve Mısır meselesinde, ayrı düşmüş olsalar bile, ABD’nin Erdoğan’a desteği tam olarak devam ediyor.

İsrail’in Gazze’ye saldırısı sebebiyle, Erdoğan’ın İsrail aleyhindeki söyleminin, tamamen iç siyasete dönük olduğunu, hem İsrail hem de ABD biliyor.

Seçimden sonra, İsrail’e karşı kullandığı dili değiştirir. İsrail meselesi kapanır.

Eğer ABD Erdoğan’ı ya da siyasi iktidarı düşürmek istese, en fazla on beş gününü alır.

400 milyar dolar dış borcu, 60 milyar dolar cari açığı olan bir ülkede, iktidarı düşürmek için, iki ABD para spekülatörünün para hareketleri yeterlidir.

Dış parayı çektiğinizde, dolar üç liraya çıkar. İthalat sıfırlar. İthalata bağımlı sanayi durur. Kitlesel işçi çıkarmalar başlar, başta yakıt olmak üzere, temel maddelerde kuyruklar oluşur.

Böyle bir durumda, hiç olmaz diye terane tutturanların hilafına, bir Amerikancı darbe gelir. Birilerinin eli kelepçeli bir yerlere götürüldüğünü ekranlardan izlersiniz.

Türkiye’nin, dış kaynağa bu ölçüde bağlı olduğu bir ortamda, yukarıda çizdiğim belalardan kurtulmanın tek yolu devrimdir. Atatürk’ün takındığı tavrı takınmaktır.

Devrim de, halkın canını yakan bir süreçten geçilmeden gerçekleşen bir olgu değildir. Halk bağımsızlığın bedelini ödemeye hazırsa, bu süreç kolay geçilir.

Batının Erdoğan üzerindeki bazı ufak para operasyonları, kulak çekme ve yeniden hizaya getirme işidir.

SICAK PARANIN BEDELİ

Dış kaynağa bu derece bağlı olan bir ülkenin, dış kaynağı sağlayanların etkisinden çıkması olası değildir.

NATO, Dünya Bankası, Gümrük Birliği, OECD, ABD ile gizli ikili anlaşmalar bu bağlılığın ekonomik ve askeri garantileridir.

Sıcak paraya sanıldığı gibi sadece yüksek faizler ödemeyiz.

Siyasi, askeri ve sosyal bedeller de öderiz.

Asıl bedel ise toplumda yaşadığımız ayrışmadır.

Nasıl mı?

Sıcak para yukarıda anlattıklarıma rağmen kendiliğinden gelmez. Aracıları vardır. Simsarları vardır. Bankaları vardır. En önemlisi emperyal misyonla donanmış işbirlikçi kadroları vardır.

Bu kadroların oluşturduğu zümrelerle, halkın arasında uçurumlar oluşur. Başka bir ifadeyle, eşitsizlikler büyüyerek çoğalır.

Bildiğiniz gibi, gelir dağılımının aşırı bozulması, eşitsizliğin ve adaletsizliğin kaynağıdır.

Eşitsizlik(adaletsizliğin) başlangıçta ayrışmayı, arkasından, ayrışanların çatışmasını getirir.

Yani eşitsizliğin bedeli şiddettir.

Sıcak paranın ülkemize verdiği asıl tahribat; ayrışma ve şiddettir.

Emperyal misyonla donanmış işbirlikçiler, sınıf karakterli muhalefet ve direnişler oluşmasın diye, mezhep ve etnik oluşumları kışkırtırlar. Böylece, halkın sömürgecilere karşı direncini kırmış olurlar.

Gelir dağılımının bu derece bozulduğu ülkelerde, zaten demokrasi olmaz.

Yaşadığımız sürecin kısa fotoğrafı budur.

Bülent Esinoğlu

Eski sanayi genel müdürü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.