Sandıkta ne yapmalı?

İçinde bulunulan dönemin toplumsal analizini yaparak, taktikler belirlemek öncü kuvvetlerin görevidir. Belirlemeler soyut kavramlar üzerinden değil somut olgular üzerinden olmalıdır. Cumhurbaskanını bizim belirleme şansımız...

Sandıkta ne yapmalı?
30 Temmuz 2014 Çarşamba 14:01

02sandik

İçinde bulunulan dönemin toplumsal analizini yaparak, taktikler belirlemek öncü kuvvetlerin görevidir. Belirlemeler soyut kavramlar üzerinden değil somut olgular üzerinden olmalıdır.

Cumhurbaskanını bizim belirleme şansımız var mıydı? Yoktu. Önümüze 3 tane aday kondu. 20 Milletvekili bulamadık kendi adayımızı belirlemek için. Öyleyse var olanlar içinde birini seçme durumu var ortada.

Diğer seçenek sandığa gitmemek veya gidip boş oy kullanmak.

Boykot etmenin pratikte bize faydası var mı? Yok. Boykot ancak belli koşullar yerine gelirse olur. Bugün boykot koşulları ülkemizde yok. Kitlelerin sandığa gitmeme gibi siyasi bir tavrı var mı? O da yok.

-Kendi ruhlarımızın temiz kalması için sandığa gitmeyi reddetmek, politika yapmak değil, siyasetin kenarına düşmektir. Kitleler nezdinde kıymeti harbiyesi yoktur.

11 Ağustos ve ötesi belirleyicidir. Yurtsever, cumhuriyetci güçlerle yeniden değerlendirmeler yaparak hedefler belirlemek daha kolay olacaktır. Çünkü onlarla bir mücadele içinde olmuşsun, güvenini kazanmışsın.

İNSANOĞLU DESTEKLENMELİ

Halka açıkça şunu söylüyoruz: bu bizim arzuladığımız bir aday değil. CHP ve MHP başkanlarının bize dayatmasıdır. Bu dayatmaya rağmen muhalefetin yanında yer alıp, despot Tayyip iktidarına karşı birlik olmayı yeğliyoruz. Bu birleştirici, çıkarcı olmayan, geleceği düşünen, halkın çıkarlarını en önde tutan anlayışa kitleler daha cok güven duyacaktır. Cumhuriyetçi, devrimci kesimler bu durumu en iyi anlayacak olandır. CHP, MHP ve diger muhalif parti tabanlarından çok kişi içine sindirmediği halde İhsanoğlu’na oy verecektir. Ama sonra bunun hesabı sorulacaktır. Eleştirirken haklı olduğumuzu devamlı anımsatacağız.

- Tayyip ve iktidarına dur demek, arzuladığı Başkanlık Sistemi’ne kavuşmaması için...

- Diktatöre karşı muhalefetin birleşmesi, ileriki dönemlerde bizler açısından olumlu olacaktır. Milli güçlerin birleşmesinin önü pratikte açılacaktır. Sağ-sol birleşmez tavrı iflas etmiştir.

- Tayyip kazanırsa sorumlu olarak bizi göstereceklerdir. “Karşı geldiniz, eleştirdiğiniz için Tayyip kazandı” diyerek kara propaganda yapacaklar ve bu olumsuz bir ortam yaratacaklar.

- İhsanoğlu doğru eleştiriler karşısıda daha dikkatli bir politik çizgi izleyecektir seçildigi taktirde.

- Önümüzdeki yıl genel secimler var. Birlik ve eleştiri tavrı, yeni alanlar yaratacaktır.

- Esas düşmanı, AKP ve Tayyip iktidarını yalnızlastırmak, hedefe koymak taktiğin görevleri arasındadır. Gerici rejimler yıkılarak yenisi bu yıkım sürecinde şekillenecektir. Kitleler pratik içinde öncüsünü daha iyi tanır ve onun yanında toplanır.

Bu benzeri durumlar göz önüne alınarak İhsanoğlu desteklenmelidir.

İsmet Cankurt


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.