Şalter Soma için indi

Türk-İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu-İş, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla on binlerce emekçi, Soma’da hayatını kaybeden madenciler için yurt genelinde greve çıktı Sendika ve meslek odaları üyesi işçi...

Şalter Soma için indi
16 Mayıs 2014 Cuma 13:18

6izmir01

Türk-İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu-İş, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla on binlerce emekçi, Soma’da hayatını kaybeden madenciler için yurt genelinde greve çıktı

Sendika ve meslek odaları üyesi işçi ve memurlar dün sabah saatlerinde Soma’da hayatlarını kaybeden madenciler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından yurt çapında iş bıraktı. Metal, petrol ve inşaat işkollarında büyük oranda iş durdurma gerçekleşti. BOTAŞ, TPAO, MKE, Türk Traktör gibi büyük firmalarda iş bırakmalar yaşandı. Öğretmenler okula gitmedi, öğrenciler de dersleri boykot etti.

Şirketin ofisine yürüdüler

Türk-İş’e bağlı işçiler, sabah işyerlerinde bir dakikalık saygı duruşundan sonra iş bıraktı. Türk-İş’e bağlı sendikalar arasında en etkili iş bırakma metal işkolunda oldu. Türk Metal’in örgütlü olduğu Tofaş, Mercedes Benz Türk, MAN Türkiye AŞ, Bosch, BSH, Indesit, Türk Traktör, Otokar, Karsan, Delphi, Arçelik, Erkunt Traktör, Ford Otosan, Hema Renault gibi büyük işyerleri dahil yaklaşık 300 işyerinde iş bırakmalar oldu.

Polis barikatı

İstanbul’da Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalara üye kamu emekçileri, sabah saatlerinde bulundukları işyerlerinde saygı duruşunda bulundu. Ardından kamu emekçileri, Soma Holding’in Levent’teki Ofisi’ne yürümek için Zincirlikuyu Metro çıkışında bir araya geldi. İşçi Partisi üyelerinin de katıldığı eylemde, “Kaza da değil, kader de değil cinayet!” yazılı pankart açıldı. Ofise doğru yürüyüşe geçen kamu emekçileri, “Hırsız, katil, halk düşmanı AKP”, “Hükümet istifa” ve “Madenci ölmedi, öldürüldü” şeklinde slogan attı. Eylemde taşeronlaşma ve özelleştirmeye karşı ifadelerin bulunduğu dövizlerin taşınması ile kimi kamu emekçilerinin madenci bareti takması dikkat çekti.

Ofisin bulunduğu Lale Sokak, polis barikatlarıyla kapatıldı. Geçişine izin verilmeyen kamu emekçileri, açıklamayı burada yaptı. Eğitim-İş 4 No’lu Şube Sekreteri Mehmet Kabakçı, taşeron şirketlerin, maliyetleri azaltmak için madenlere sokulduğuna dikkat çekerek, “Bu can kayıpların yaşanmasına zemin hazırlanmıştır” dedi. Yapılan oturma eyleminin ardından basın açıklamasına son verildi.

‘Madenler kamulaştırılsın’

Öte yandan İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’ne üye emekçiler de, sabah tüm işyerlerinde yaptıkları saygı duruşunun ardından Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne yürümek için Gayrettepe’de bir araya geldi. Buradan Beşiktaş Fındıklı’ya doğru yürüyüşe geçen sendikalara polis izin vermedi. “Hükümet istifa, Soma’nın hesabı sorulacak” sloganını atan emekçiler, Mecidiyeköy’e yönlendirildi. Mecidiyeköy’e ulaşan kalabalığın yolu 8 TOMA ile kurulan barikatla kesildi. Grup burada Soma’daki iş cinayetinde yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulundu. Burada açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, taşeronlaşmaya karşı Türkiye’deki tüm madenlerin yeniden kamulaştırılmasını istedi.

Birleşik Kamu- İş Meclis önünde

Birleşik Kamu-İş’e bağlı çalışanlar Ankara’da da Meclis önüne gelerek “İş cinayetleri durdurulsun sorumlulardan hesap sorulsun” pankartı açtı ve Soma’daki cinayetin sorumlularının bir an önce bulunmasını istedi. Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı İsmail Tutoğlu, “Soma’da yaşanan facianın sorumlusu başta siyasal iktidar olmak üzere işçi kanıyla servetlerini arttıran sermayedir” dedi.

Emeğin başkentinde grev

Emeğin başkenti Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan madenciler Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda yaptıkları bir günlük çalışmama eylemini kent merkezine taşıdı. Maden işçileri, Fevkani Köprüsü üzerinde yere yatarak “Güzel ölmek istemiyoruz”, “Her yer Soma, her yer Zonguldak” sloganlarını attı.

Bölgelerinden Zonguldak kent merkezine gelen madenciler, Madenci Anıtı’nda Demokrasi Platformu bileşenleri ve öğrenci gruplarıyla buluştu. Binlerce kişi Madenci Anıtı’ndan Maden Şehitleri Anıtı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş sırasında “İşçi memur elele, genel greve”, “Katiller hesap verecek”, “Maden işçisi direnişin simgesi” sloganları atıldı. Anıt önünde Soma maden şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada limandaki gemiler sirenlerini çaldı. Maden Şehitleri Anıtı’nda burada bir konuşma yapan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, “Emekçilerin canlarını hiçe sayanlar hesap vermelidir” dedi. Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde çalışan madenciler de sabah ocak girişinde toplandı. Daha sonra da ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kılındı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.