Sağlık raporu için hastaneye sevk edildi

Bebekleri ile cezaevine girecek olan Mülkiye Demir Kılınç infaz erteleme talebini değerlendirecek olan savcılık tarafından sağlık raporu alınması için hastaneye sevk edildi. Mezopotamya Kültür Merkezi'nde sattığı kitaplarla...

Sağlık raporu için hastaneye sevk edildi
13 Mayıs 2014 Salı 13:11

cezaevi

Bebekleri ile cezaevine girecek olan Mülkiye Demir Kılınç infaz erteleme talebini değerlendirecek olan savcılık tarafından sağlık raporu alınması için hastaneye sevk edildi.

Mezopotamya Kültür Merkezi'nde sattığı kitaplarla PKK'ya yardım ettiği gerekçesi ile 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan ve infazı ertelenmezse 5,5 aylık ikiz bebekleri ile cezaevine girecek olan Mülkiye Demir Kılınç, infaz erteleme talebini değerlendirecek olan savcılık tarafından sağlık raporu alınması için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Hürriyet'in haberine göre, sevk yazısını almak için eşi Ahmet Kılınç ile Çağlayan'daki İstanbul

Adalet Sarayı'na gelen Mülkiye Demir Kılınç, "Çocuklarım çok küçük olduğundan daha bebek olduğundan cezaevi koşulları uygun olmadığı için erteleme talep etmiştim. Ayrıca engelli olduğumu da belirtmiştim. Savcı beyin takdiri. Çocukları dikkate almayarak, rapor almam için beni hastaneye sevk etti" dedi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden alınacak rapordan sonra Adli Tıp Kurumu'ndan da bir rapor alacak olan Kılınç, infazının ertelenip ertelenmeyeceğine dair talebinin adli Tıp Kurumu'ndan verilecek rapordan sonra değerlendirileceğini söyledi.

2 yıl 1 ay hapis cezası aldı 

Örgüte yardım ettiği gerekçesi ile 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onanan Mülkiye Demir Kılınç'ın, infazı hamilelik ve doğum süreci nedeniyle 19 Mayıs 2014'e kadar ertelenmişti. Demir erteleme süresinin dolmasına kısa bir süre kala İstanbul İnfaz Savcılığı'na dilekçe vererek infazının bir yıl daha ertelenmesini istemişti. Kılınç'ın avukatı Hanım Serençelik'in savcılığa verdiği dilekçede Kılınç'ın doğuştan sol bacağında kalça çıkığı bulunduğu yüzde 43 engelli olduğu belirtilmişti. Kılınç'ın engelli olduğuna ilişkin rapor da dilekçe ile savcılığa sunulmuştu.

Savcılık rapor için hastaneye sevk etti 

Engelli olduğuna ilişkin sağlık raporu sunması üzerine infaz işlemlerini yapacak olan infaz savcısı Orhan Güldiker yeni bir sağlık raporu alınması için Kılınç'ı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk etti. Sevk yazısında Kılınç'ın hastalığı nedeniyle hapis cezasının ertelenmesini talep ettiği hatırlatılarak, cezasının infazına ceza infaz kurumunda devam edilmesinin sağlığına olumsuz yönde etki edip etmeyeceğinin araştırılmasını istedi. Sevk yazısında ayrıca cezanın ceza infaz kurumunda infaz edilmesinin,

Kılınç'ın sağlığını olumsuz etkiliyorsa mahkumun cezasının infazına, resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam edilip edilemeyeceği, bu durumda bile hapis cezasının infazının, mahkumun hayatı için tehlike teşkil ediyorsa ertelenmesinin gerekip gerekmeyeceği konusunda görüş bildirilmesini talep edildi. Sevk yazısında "İnfazı ertelenecekse hangi tarihe kadar erteleneceği, hükümlünün rahatsızlığının Anayasa'nın 104/2- b maddesinde yazılı sürekli hastalık ve kocama hali niteliğinde olup olmadığına dair sağlık kurulu raporunun başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur" denildi.

'Savcı bey çocuklara işikin talebimizi dikkate almadı' 

Savcılıktan sevk yazısını aldıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mülkiye Demir Kılınç ise şunları söyledi: Aslında birkaç maddeden erteleme talep etmiştik. Bir maddede hani çocuğu 6 ayını geçmemiş annelerin infazının geri bırakılıp birer sene periyotlarla erteleme yapılabilir maddesinden de erteleme talep etmiştik. Bir erteleme talebi de engelli olduğumuza dairdi. Bir rapor sunmuştuk. Ama savcı beyin takdiri tabii ki... Savcı bey çocukları dikkate almayarak, beni tam teşekküllü bir hastaneye gönderip oradan bir heyet raporu aldırıp oradan da Adli Tıp Kurumu'na göndereceklerini, oradan da alınacak rapora göre ceza ertelemenin olup olmayacağına karar vereceklerini söyledi. Bir süre vermediler ama 'Adli Tıp Kurumu'ndan ne zaman rapor gelirse o zaman bir ona göre değerlendireceğiz 'dediler."

'Bu durumu hukuk terazisine bırakıyorum'

Mülkiye Demir Kılınç'ın eşi Ahmet Kılınç ise " Bu bizim sanki durduk yere yaptığımız bir işmiş gibi ortaya çıkıyor bu gerçekte bizi çok rencide ediyor. 2 sene bir ay ceza neden verilmiş kitap satması yüzünden verilmiş. Bundan kim etkilenecek eşim mülkiye etkilenecek, ben etkileneceğim, bebekler etkilenecek. Böyle bir durum hukuk terazisine bırakıyoruz bunu insanların, kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz" diye konuştu.

'İnfazım ertelenmezse bebeklerimle cezaevine gireceğim'

Geçtiğimiz hafta infazının bir yıl ertelenmesi için dilekçe veren Kılınç, infazının ertelenmemesi durumunda 5,5 yaşındaki ikiz bebekleri Özgür ve Lorin'le birlikte cezaevine gireceğin söylemişti. Kılınç, "Çok küçükler daha 5,5 aylıklar. 4'üncü aydan itibaren anneyi kaybetme korkusu yaşıyorlarmış. Anneden ayrı kalma sendromu, yoksunluk varmış. Bu durumda mecburen yanımda götüreceğim" demişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.