Sabih Kanadoğlu: Türkiye polis devleti oldu

Türk Hukuk Kurumu Başkanı ve Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, son yaşanan yolsuzluk soruşturmasından sonra Türkiye’nin artık polis devleti haline geldiğini söyledi. Sabih Kanadoğlu yolsuzluk ve...

Sabih Kanadoğlu: Türkiye polis devleti oldu
30 Aralık 2013 Pazartesi 10:33

sabihpolis

Türk Hukuk Kurumu Başkanı ve Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, son yaşanan yolsuzluk soruşturmasından sonra Türkiye’nin artık polis devleti haline geldiğini söyledi.

Sabih Kanadoğlu yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ve ardından yaşanan gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Kanadoğlu, “Eğer, bir ülkede yasamanın denetim yolları tıkanmış, etkisiz ve güçsüz kılınmışsa, yürütmede saydamlığa yer verilmemişse, yargının bağımsızlığı ve yansızlığı yok edilmiş ve medya, sahiplerinin ekonomik çıkarlarının sözcüsü haline getirilmiş, siyasi iktidarın yandaşı olarak işlevinden uzaklaştırılmışsa; eş, dost, akraba, yandaş ve partili kayırarak zengin etme yolu olan nepotizm iktidar politikası yapılmışsa bu uygun ortamda yolsuzluklar kaçınılmaz olur” dedi.

Siyaset, ticaret ve bürokrasi üçgeninin yolsuzluklar konusunda ulaştığı zirvenin, Cumhuriyet tarihinde bir benzerinin olmadığını kaydeden Kanadoğlu, “Rüşvet ve rüşvete aracı olmak, ihaleye fesat karıştırma ve karapara aklama suçlarının şüphelileri, bir kısım bakanlar, yakınları, bürokratlar ve ticaret adamlarıdır. Soruşturmanın sağlıklı yapılması halinde nereye ve kimlere değineceği belirsizdir. Siyasi iktidarın soruşturmanın başlangıcından itibaren sergilediği tutum ve davranış ise hayal ve umut kırıcı olduğu gibi, son dönemlerdeki soruşturma ve kovuşturmaların şaibeli haline haklılık kazandırmaktadır” diye konuştu.

Yargıya açık müdahale edildi

Kanadoğlu, “Oğlu rüşvete aracı olmakla suçlanan İçişleri Bakanı’nın aldığı talimatla soruşturmaya yardımcı olan adli kolluk görevlilerinin yerlerinin değiştirilmesi yargıya açık bir müdahaledir. Soruşturmanın başlamasından sonra Adli Kolluk Yönetmeliği’nin değiştirilmesi, Anayasanın 2., 9. ve 138. maddeleri bir yana CMK’nın 157., 160., 161., 164. ve 167. maddelerine kesinlikle aykırıdır” diye konuştu.

Başka bir yolsuzluk soruşturmasına, kendisine verilen yetkiyle başlayan Cumhuriyet Savcısının talimatlarının ve talep ederek aldığı hakim kararlarının, Başsavcılıkla ilişkileri bahane edilerek kolluk tarafından yerine getirilmemesinin olayın vahametini daha da arttırdığını vurgulayan Kanadoğlu şunları söyledi:

“Kolluk, bu gücünü ve yargının üstüne çıkma cüretini siyasi iktidardan almaktadır. Anayasanın ve CMK’nın 157., 161., 164. maddeleri ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun 12. maddesinin üzerine çıkan bu sonuçla artık Türkiye ‘Hukuk Devleti’ bir yana; ‘Kanun Devleti’ de değil sadece bir ‘Polis Devleti’dir. Yargıya olması gereken ve sarsılan güven ve inancın yeniden sağlanması için yargının herhangi bir hesaplaşmaya konu ve araç edilmemesi önkoşuldur. Türk milleti, yolsuzluklarla birlikte yaşamaya layık ve mahkum değildir. Devletin çatırdayan temelini kurtaracak, yeniden hukuk devletini ve yargının bağımsızlığını sağlayacak olan, milletimizin vereceği karardır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.