Rifat Hisarcıklıoğlu DEİK’ten istifa etti

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasının ardından dün gerçekleştirilen toplantı sonrasında DEİK Başkanlığı’na eski MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan getirildi. UTE Holding bünyesinde McDonald...

Rifat Hisarcıklıoğlu DEİK’ten istifa etti
29 Eylül 2014 Pazartesi 00:41

09HISARCIK
TOBB’a bağlı olan 27 yıllık DEİK bir gecede torba yasaya konarak yok oldu. Yeni DEİK Ekonomi Bakanlığı’na bağlandı. Hisarcıklıoğlu’nun DEİK Yönetim Kurulu’ndan istifası Erdoğan’a tepki olarak değerlendirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yeni yönetim kurulu ile yapacağı toplantı öncesinde TOBB’dan sert tepki geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, daha önce TOBB bünyesinde faaliyet gösteren, ancak Torba Yasa’ya son dakikada eklenen bir madde ile feshedilen ve yeni bir oluşumla Ekonomi Bakanlığı’na bağlanan DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yeni DEİK yönetim kurulu ile bir araya gelmesi kararlaştırılmıştı. Bu toplantı öncesinde TOBB’da şok bir karar alındı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK Yönetim Kurulundan istifa etti. İstifa yazılı bir açıklama ile duyuruldu. Hisarcıklıoğlu yazılı açıklamasında, 27 Eylül saat 19.00’da toplanan TOBB Yönetim Kurulu’nda yeni DEİK’in yönetim kurulunda yer almaması hususunda görüş birliğine vardığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu’nun istifa kararı alması DEİK’in TOBB’dan alınarak Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasına tepki olarak yorumlandı. İstifanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantısı öncesinde gerçekleşmesi Erdoğan’ı protesto olarak değerlendirildi.
BAŞARILI ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK
Hisarcıklıoğlu Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye gönderdiği istifa mektubunda Torba Yasa ile feshedilen ve Ekonomi Bakanlığına bağlı olarak yeniden oluşturulan DEİK’in yeni yönetiminin 20 Eylül’de yayımlanan yönetmelikle Ekonomi Bakanlığı tarafından atandığını hatırlatarak şöyle dedi:
“Türkiye’nin 1980 sonrasında gerçekleştirdiği reformlar ve ekonominin dışa açılma hamlesinin bir parçası olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 18 Temmuz 1986 tarihli yönetim kurulu kararıyla kurulan DEİK, 28 yılı aşan deneyimiyle Türk iş dünyasının yurt dışındaki faaliyetlerini destekleyici ana unsur olmuştur. Bu süreçte Türkiye’nin ihracatı 8 milyar dolar düzeyinden 150 milyar doların üzerine çıkmış; Türk müteahhitleri yurtdışı operasyonları ile dünyanın en büyük ikinci gücü olmuş; Türkiye, İtalya ile Çin arasındaki geniş coğrafyanın en büyük imalat gücü haline gelmiştir. DEİK de bu dönemde operasyonlarını giderek genişletmiş, Türk özel sektörünü küresel piyasalarda desteklemeyi kendisine şiar edinmiştir.”
DIŞARDAN DESTEK
1986’dan 2004’e kadar TOBB’un bir parçası olarak faaliyet gösteren DEİK’in çıkarılan yeni yasa ile özel sektör kuruluşlarının ortaklaşa kurduğu ve yönettiği kurumsal bir yapıya kavuştuğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, mektubunda şu görüşlere yer verdi:
“Bu kapsamda, 2001’de TOBB dahil 9 olan Kurucu Kuruluş sayısı, 2014 itibarıyla 42’ye yükseldi. 2001 öncesi finansal sıkıntılar çeken DEİK, 2014 itibarıyla kendi ayakları üzerinde durabilen bir kurum haline geldi. 2001’de 65 olan ikili İş Konseyi sayımız, Türkiye’nin dünya genelinde artan etkinliğine bağlı olarak Ağustos 2014 itibarıyla 119’a yükseldi. Bu gelişmeler sayesinde, 2001’de yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen toplam etkinlik sayısı 113 iken, 2013’te bu rakam 792’ye yükselerek, 7 kat arttı.
15 bini aşkın yabancı iş insanının katıldığı bu etkinliklerde, 28 yabancı devlet başkanı ve başbakan ağırlandı.
Bunları DEİK olarak tüm kurucu kuruluşlarımız, iş konseyi başkanlarımız ve üyelerimizin yanında çalışanlarımızın üstün gayretleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle başardık. Geldiğimiz noktada 11 Eylül 2014’te yasalaşan 6552 sayılı Kanun ile Yüce Meclisimiz, mevcut DEİK’in kapatılmasını ve Ekonomi Bakanlığımıza bağlı yeni bir DEİK kurulmasını takdir etmiştir. 20 Eylül 2014’te Ekonomi Bakanlığımızın yayımladığı yeni yönetmelik ile de Ekonomi Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösterecek yeni DEİK’in yapısı şekillenmiştir. TOBB olarak bundan sonra da DEİK’e gereken desteği vereceğiz.
Yurtdışı özel sektör kuruluşları arası ilişkilerde özel sektörden özel sektöre ilişki kurulması esastır.
Bu kapsamda, yeni DEİK’e desteğimizin dışarıdan sürdürülmesinin daha faydalı olacağı kanaatindeyiz.”
DEİK’İN YENİ BAŞKANI MÜSİAD’ÇI VARDAN
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasının ardından dün gerçekleştirilen toplantı sonrasında DEİK Başkanlığı’na eski MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan getirildi. UTE Holding bünyesinde McDonald Douglas’ın Unigraphics adlı CAD/CAM yazılımının satışlarını gerçekleştiren Ömer Cihad Vardan, 1991 başında halen ortağı olduğu ve Genel Müdürlüğünü sürdürdüğü Endüstriyel Alan ve Proses Isıtma Sistemleri konusunda faaliyet göstermekte olan Çukurova Isı Sistemleri adlı aile firmasının kuruluşunda yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.