'PKK zaten çekilmemişti'

PKK lideri Cemil Bayık'ın, "çekilmeyi durdurduk" açıklaması, terör örgütü ile hükümet arasındaki pazarlıkta yeni bir sürecin işaretini verirken, terör uzmanları özellikle Suriye'deki gelişmelere dikkat çekti. 21. Yüzyıl...

'PKK zaten çekilmemişti'
07 Eylül 2013 Cumartesi 00:14

pkk

PKK lideri Cemil Bayık'ın, "çekilmeyi durdurduk" açıklaması, terör örgütü ile hükümet arasındaki pazarlıkta yeni bir sürecin işaretini verirken, terör uzmanları özellikle Suriye'deki gelişmelere dikkat çekti. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Ümit Özdağ, "Suriye savaşı bitmeden bunlar herhangi bir pazarlığın bitmesini istemiyor" derken, TEPAV'dan Dr Ali Nihat Özcan, "Suriye, PKK için avantaj sağladı ve heyecan yaratıyor. Kendisini daha güçlü ve hükümeti zorlama yeteneğinin arttığını düşünüyor" dedi.

Uzmanların görüşleri şöyle:

Ümit Özdağ: PKK yakında bir bombalı saldırı yapacak ve bu işi bitirecek diye düşünüyorum. Bu onun ön açıklaması. Çünkü, Suriye savaşı bitmeden bunlar herhangi bir pazarlığın bitmesini istemiyor. Hükümet de ne olursa olsun, adım atmaya, açılım yapmaya devam ediyor. Her halükarda örgüt karlı durumda.

'Suriye sınırı Peşaverleşecek'

PKK açısından Suriye'nin kuzeyindeki o bölgede Peşaverleşme süreçek, PKK bu bölgede yerleşmesini devam ettirecek. Çatışma sürecini devam ettirecek, alanını yayma çabalarını devam ettirecek. Sadece sınırın bu tarafında yapmayacak, sınırın Türkiye tarafında da yapacak. Türkiye-Irak sınırı ile Türkiye-Suriye sınırının bir farkı var. Sınırın Irak tarafında devlet yok, Türkiye tarafında var. Ama Suriye sınırının iki tarafında da devlet yok. Devletsiz alan. Örgüt bu alanı, mümkün olduğunca sonuna kadar kullanmaya devam edecek diye düşünüyorum. Bu kendi bölgesinde yerleşmeyi ve yayılması sağlamaya çalışacak. Artık PKK bu süreçte alabildiğini aldı hükümetten.

Türkiye Cumhuriyetini yendim duygusunu aldı, psikolojik üstünlüğü ele geçirdi. AKP hükümetinin yalnızlaştığını da görüyorlar, bu da kendi lehine. Bunları alt alta yazdığın zaman Cemil Bayık için sürecin sonu geldi. Ama ben Öcalan'ın örgüt içindeki gücünün kırılmasının araçlarından bir tanesi olarak da görüyorum. Çünkü Cemil Bayık, bu süreç başarısızlığa uğrarsa, örgüt içinde eskisi kadar etkili olmaz demiş.

Ali Nihat Özcan: Cemil Bayık'ın yaptığı işe "Bedel ödetme mesajı" deniyor. Teori diyor ki, bu örgütler zayıf oldukları için doğrudan askeri bir harekatla amaçlarını elde edemezler. Ama ellerindeki eylem yapma kapasitesi ile hükümetleri yıpratmak, yıldırmak, kamuoyu gözünde zor duruma düşürerek, istediklerini yaptırmak isterler. Bunun için de önce söylerler, 'bak istediğimi yapmazsam, geri döneceğim ve sana eylem yapcağım' diye. Daha sonra hükümet bunu ciddiye almazsa, eylemi de yapar. Böylece de hükümeti zorlar. Dolayısıyla da burada, Cemil Bayık bunu yapıyor, hükümete, 'hani birşeyler yapacaktın, reform filan demiştin, isteklerimizi yerine getirecektin. Ama görüyorum ki ayak sürüyorsun. Bunu yapmazsan, adamların çıkışını durduracağım, hatta sana çekeceğim' diyor. Kendi mantığı içeriside bu tür örgütleri, tutarlı, kendi mantığı içerisinde işleyen bir mekanizma. Bu hayatın akışı içinde doğaldır. Hükümet, bu adımları atmadığı için yaptı. Son tahlilde, PKK'nın en üst düzeyde beklentileri var, hükümet de en alt düzeyde birşeyler vererek götürmek istiyor. Dolayısıyla bu makas açıldıkça bu tür şeyler olacaktır.

Suriye mesele PKK için avantaj sağladı ve heyecan yaratıyor. Kendisini daha güçlü ve hükümeti zorlama yeteneğinin arttığını düşünüyor.

Bahadır Selim Dilek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.