PKK umudunu tarikatlara bağladı

‘Kutlu Doğum’ etkinliği yapan PKK, şimdi de Öcalan’ın isteği ile ‘Demokratik İslam Konferansı’ düzenleyecek. Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak’tan tarikatçıların katılacağı konferansta, İslam merkezli çözüm yolları...

PKK umudunu tarikatlara bağladı
05 Mayıs 2014 Pazartesi 10:29

10kutlu

‘Kutlu Doğum’ etkinliği yapan PKK, şimdi de Öcalan’ın isteği ile ‘Demokratik İslam Konferansı’ düzenleyecek. Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak’tan tarikatçıların katılacağı konferansta, İslam merkezli çözüm yolları tartışılacak

PKK bölgede yükselen İslamcılıktan payını almak için gericiliğe övgüler düzüp, dini tarikatlarla ittifak yapıyor. Abdullah Öcalan’ın 2013 Nevruzu için gönderdiği mektupla başlayan PKK’nın ‘İslami’ açılımı artarak devam ediyor. Tekbirler ve şeriat bayraklarıyla Kutlu Doğum etkinliği yapan PKK, şimdi de Öcalan’ın isteği ile çağrıcılarından birçoğunun dini tarikatlara mensup kişilerin oluşturduğu ‘Demokratik İslam Konferansı’ düzenleyecek. Konferansa Türkiye dışında Suriye’den Kuzey Irak’tan da değişik tarikatlara mensup kişiler katılacak. Konferansta İslam merkezli çözüm tartışılacak.

Bölgede yükselen İslamcılık

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde, 28 Şubat kararlarından sonra bir nebze gerileyen İslamcı ve gerici örgütler AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından sonra hızla büyümeye başladı ve etkinliklerini artırdı. Bununla birlikte 1999 ve 2000 yılında yapılan operasyonlarla büyük darbe yiyen Hizbullah da AKP iktidarıyla birlikte bölgede varlığını daha da yaygınlaştırdı. Ve 2013 yılında da siyasi partisini kurdu. Bunun yayınında Gülen Cemaat’i de açtığı dersaneler, yurtlar ve Cemaat’e mensup bölgedeki bürokratlar sayesinde yaygınlığını artırdı. PKK’da bölgede yükselen gericilikten payını almak için ilk önce İslamcı kimliğiyle bilinen Altan Tan’ı milletvekili yaptı, BDP yöneticileri   söylemlerinde İslamcı vurguyu artırdı. Bununla birlikte TBMM’de BDP milletvekilleri Said-i Nurisi’ye iadeyi itibar verilmesi için birçok kez araştırma önergesi verdi.

Etnik milliyetçi İslamcılık siyaseti

AKP ve PKK eliyle yürütülen açılım süreci bölge halkına İslamcı ve etnik milliyetçi olmayı dayatıyor. 2005 yılından beri Güneydoğu merkezli kurulan partiler etnik milliyetçi islamcılığı esas alan siyaset yapıyor. AKP’nin de bölgede bu kadar yüksek oy almasının temel nedeni de Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da yaptığı propagandanın İslamcı ve Kürtçü argümanlara dayanmasından kaynaklanıyor.

Bunun dışında Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Diyarbakır, Tunceli gibi illerde Cumhuriyet ve 1960’lardan sonra gelişen sol hareketle beraber anti emperyalist ve laikliği savunan önemli bir kitle de mevcut. BDP’nin içerinde laiklik duyarlılığı yüksek olan kesimlerin bir kısmı PKK’nın gericilik ile yaptığı ittifakı ‘stratejik hamle’ olarak değerlendirse de büyük çoğunluğu BDP’nin 1 Mayıs kutlamasına katılmayıp, Kutlu Doğum etkinliği yapması, tepki ile karşılıyor. Bölge kaynakları Diyarbakır’da BDP’nin düzenlediği Kutlu Doğum etkinliğine katılımın az olmasının nedeninin, bu politikalara tepki olabileceğini ifade etti. Açılım süreci ile başlayan PKK’nın gericiliği meşrulaştırma siyasetine ilk tepki gösteren eski BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis oldu. Halis, eleştirilerini dile getirip, örgütten istifa etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.