Patron yetmedi bakanlık da el attı

Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği taslağında teknik nezaretçi eğitimlerinin Enerji Bakanlığı’na devredilmesi planlanıyor. Nezaretçileri patrona bağlayan maddelerde ise değişiklik yapılmadı Soma’daki madenci...

Patron yetmedi bakanlık da el attı
19 Mayıs 2014 Pazartesi 12:42

8patronyetmedi

Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği taslağında teknik nezaretçi eğitimlerinin Enerji Bakanlığı’na devredilmesi planlanıyor. Nezaretçileri patrona bağlayan maddelerde ise değişiklik yapılmadı

Soma’daki madenci katliamıyla Türkiye’nin gündemine oturan maden denetimlerinde Hükümet, “denetçiyi denetim altına alma” arayışında. Madenlerin iş sağlığından işçi güvenliğine kadar tüm denetimlerini yürütmekle görevli teknik nezaretçilere, patron kıskacından sonra Bakanlık kıskacı da eklenecek.

Yeni hazırlanan Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği taslağında teknik nezaretçi eğitimlerinin Maden Mühendisleri Odası’ndan Bakanlık’a devredilmesi planlanıyor. Teknik nezaretçileri şirket patronuna bağlayan maddelerde ise değişiklik yapılmadı.

Soma’da yüzlerce madencinin yaşamını yitirdiği facianın ardından dikkatler denetim sorumlusu teknik nezaretçilere çevrildi. İş güvenliğinden üretim sahasındaki uygulamalara kadar pek çok konuda rapor yazarak resmi kurumlara bildirmekten sorumlu olan teknik nezaretçilerin Soma’daki madende uygun denetim yapıp yapmadığı sorusuna yanıt aranırken AKP, nezaretçiler üzerindeki baskıyı arttıracak yeni bir adım hazırlığında.

Odalar devreden çıkarılıyor

Maaşlarını maden şirketi ödediği için patron baskısı altından olan teknik nezaretçilerin, eğitim müfredatının belirlenmesi ve eğitimleri de Maden Mühendisleri Odası’ndan Enerji Bakanlığı’na devrediliyor.

Genel Müdürlük ifadesi

Bakanlığın yeni hazırladığı taslakta, “Teknik nezaretçi olarak ilk defa atanacakların Maden Mühendisleri Odası tarafından yapılacak eğitim semineri sonucunda verilen teknik nezaretçi sertifikasına sahip olmaları gerekir” ifadesinden Maden Mühendisleri Odası bölümü çıkarılarak ‘Genel Müdürlük’ ifadesi ekleniyor. Ayrıca teknik nezaretçi eğitimlerinin müfredatının oluşturulmasıyla ilgili 132. maddenin 4. fıkrasında da değişiklik yapılarak müfredatın Enerji Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacağı hüküm altına alınıyor.

Soma faciasının kara kutusu teknik nezaretçi raporları

Soma’daki maden katliamının aydınlatılmasında madenin iç denetiminden sorumlu teknik nezaretçilerin tuttuğu raporlar kritik önemde. Eynez’deki yeraltı ocağında kazaya yol açabilecek tüm gelişmeleri madende görevli teknik nezaretçiler takip ediyor. Teknik nezaretçiler, incelemenin ardından tespitlerini ve önerilerini teknik nezaretçi defterine rapor etmek zorunda. Teknik nezaretçiler, işyerinde işletme projesine aykırı faaliyette bulunulduğunu ve faaliyetlerin can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturduğunu tespit ederse maden üretimine yönelik faaliyetleri durdurma yetkisine sahip. Soma Madencilik’in adlî ve idarî soruşturmada ibraz etmesi gereken resmî evrakların başında da sözü edilen defter geliyor.

Mustafa Kaya


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.