Özbey istifa etti

Saygılarımla.

Özbey istifa etti
12 Ağustos 2014 Salı 12:13

08hbo

İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, 10 Ağustos akşamı Merkez Yönetim Kurulu üyelerine gönderdiği mektupla görevinden istifa ettiğini duyurdu. 2011’de MKK kararıyla genel başkanvekilliği görevine getirilen Özbey, Ergenekon davasındaki tahliyelerin ardından 7 Nisan 2014’te Merkez Karar Kurulu kararıyla partinin genel sekreterliğine getirilmişti. Özbey, istifa mektubunda şu ifadeleri kullandı:
“İşçi Partisi Genel Sekreterliği görevinden istifa ediyorum. Görevden ayrılma kararımın esasını oluşturan siyasi, ideolojik ve örgütsel gerekçelerim ile ikincil ve de önemsiz olan özel-kişisel gerekçelerimi yazmayacağım. Çünkü, istifamı zorunlu kılan sorunların çözümü konusunda ümitvar değilim. Bu nedenle gerekçelerimi tartışmaya açmayı yararsız görmekteyim. İlerde, ateşe atmak iddiasında olduğumuz “ben”imiz yol verirse, tartışma amaçlı olmasa da durum tespiti için gerekçelerimi yazmak hakkımı saklı tutuyorum.
Ancak bu aşamada, şu hususun bilinmesinde yarar görüyorum: Son 3 aylık dönemde Genel Sekreterlik koltuğu işgal altındadır. İşgalci devre dışıdır ve gizli işsizdir. Genel Sekreter, tüzük, Kurultay, MKK ve MYK kararlarının yüklediği görevleri, özgüven ve kararlılıkla yerine getirememiş, görevini yapamamıştır. Genel Sekreter, çok önemli bir süreçte ve çok önemli bir tartışmada görüş açıklamamış, tutum alamamış, seyretmek zorunda kalmış, boyun eğmiştir.
Genel Sekreter, “Genel Başkanın yüzüne baka baka farklı fikirler savunmuş”, “dangalakça karara meyletmiş”, “düşmanın ajan örgütleriyle aynı safa düşmüş”, “gerçeğe aykırı bilgi vermiş”, “Beyoğlunun sidikli sokaklarında öncü savaşçı olmuş”, “Parti tarihinin üçüncü dönemecinde ideolojik zaafa düşmüş”, “toplumdan bihaber, halktan kopmuş”, “tecrübesiz”, “şucu bucu” olup “kendi aranızda toplanıp karar alın” önerisine muhatap olmuş, Kurultaydan sonraki en yüksek karar organının toplantısında konuşmamış, oy kullanmamış, ajan örgütün gazetesi sallanarak hakarete muhatap olunca gösterdiği insani, insiyaki tepki, “neden rahatsız oluyorsun” tepkisiyle karşılanmış, yüreğinin sesini dillendirince “kötü yönetici” sayılmış, bu da yetmemiş “kınanmış”, özgüvenini, kararlılığını kaybetmiş, “bu iş burada bırakılamaz, üstüne gidilecek” tehdidinin öznelerinden olmuş, hayali bir “şu’cu ekibin” parçası yapılmıştır.
Bunlarla mücadele etmem, etmeyeceğim. Bu iklimde Genel Sekreterlik yapmam olanaksızdır.
Bu iklime uygun Genel Sekreter ben değilim. Bu iklim, maalesef yürürlükteki “tarzı siyasettir”. Değişme olasılığı yoktur! Belki de değişmesine gerek yoktur. Böyleyse bu tarz siyasette bana yer yoktur! İstifa ederek, fuzuli işgale son veriyorum ve “burada bırakılamayacak iş” için boşa emek harcanmasını önlüyorum.”

Perinçek: Geçici görevi Nusret Senem yürütecek

Hasan Basri Özbey’in partisinin Genel Sekreterlik görevinden istifa etmesi üzerine İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yazılı bir açıklama yaptı. Perinçek, “Partimizde internet üzerinden istifa diye bir uygulama bugüne kadar görülmemiştir” diyerek Genel Sekreterlik görevini bu ay içinde yapılacak MKK toplantısına kadar Nusret Senem’in yürüteceğini kaydetti.
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Özbey’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tartışıldığı 2 Ağustos’taki Merkez Karar Kurulu toplantısından bir gün önce kendisiyle özel görüşme isteğinde bulunduğunu belirterek, “Görüşmede partimizin ‘ideolojik ve siyasal çizgisine sonsuz bağlılığını’ vurguladı. Ancak eşinin avukatlık bürosunda yalnız kaldığını, iş yükünün çok ağır olduğunu, bu nedenle avukatlık yapmak zorunda olduğunu belirterek istifa kararını açıkladı. İş hukuku alanında partimizin İşçi-Sendika Bürosu’na katkıda bulunabileceğini dile getirdi” dedi.
‘MKK’dan önce istifa kararını bildirdi’
Özbey’e MKK toplantısında değil, seçimden sonra istifa etmesini önerdiğini dile getiren Perinçek, Özbey’in öneriyi kabul ettiğini anlattı. Perinçek, “Seçim akşamı internet üzerinden MYK üyelerine gönderdiği istifa dilekçesinde yer alan gerekçelerin büyük bölümü MKK toplantısıyla ilgilidir.
Oysa arkadaşımız toplantıdan bir gün önce istifa kararını bildirmişti. Ayrıca, partimizde internet üzerinden istifa diye bir uygulama bugüne kadar görülmemiştir” açıklaması yaptı.
Perinçek, “Hasan Basri Özbey arkadaşımıza Genel Sekreterlik görevindeki başarılı çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Ağustos ayında yapılacak MKK toplantısına kadar Genel Sekreterlik görevine MYK üyemiz Sayın Nusret Senem arkadaşımız vekalet edecektir” dedi.

İstifa açıklaması: Feda olsun!

Hasan Basri Özbey, İşçi Partisi Genel Sekreterliği görevinden istifasına ilişkin Facebook sayfasından bir açıklama yaptı. Açıklamada Özbey, “İstifamızın gerekçeleri benimle, Partim arasındadır. Özeldir! Kişiye özel olarak Genel Başkana ve Merkez Yürütme Kurulu Üyelerine gönderilen istifa mektubumuz, kaynağı meçhul bir biçimde bir internet sitesi tarafından ele geçirilmiş ve yayınlanmıştır. F Tipi Gladyo’nun benzer eylemleriyle yıllarca hapisanelerde kalan kişilerin yönetimindeki anılan internet haber sitesinin eylemi, kişisel haklarımıza, haberleşme özgürlüğümüze yönelmiş çirkin bir saldırıdır” dedi.
Özbey’in açıklaması şöyle:
İşçi Partisi ideolojik hattı, Kemalist Devrimi tamamlama programı ile Türkiye’nin umududur.
50 yıllık eğilmeden bükülmeden kararlı mücadelesiyle, ulusal ve uluslararası düzlemde saygın bir lider ve tarihsel bir şahsiyet olan Sayın Dr. Doğu Perinçek’in dirayetli önderliğinde İşçi Partisi, büyük zaferlerin arifesindedir. Buna inancımız tamdır.
Feda olsun
Türk Devriminin yeni atılımına önderlik edecek olan İşçi Partisi’ne, 41 yıldır her düzeyde hizmet etmiş olmaktan onur duymaktayız. İşçi Partisi ve Milletimiz için emek verdiysek, emeğimiz feda olsun! Fedakarlığımız olduysa, az olmuştur ama feda olsun!
Nöbet değişikliği

Asıl olan kişiler değil, parti ve görevlerdir. İstifamız bir görev değişikliğidir.
İşçi Partisi’nde Genel Sekreterlik görevini çok daha başarılı yürütecek olan çok sayıda devrimci arkadaşımız vardır. Nöbet yeri derhal dolmuştur. İşçi Partisi görev başındadır.
Atatürk Devriminin Karargahı Atatürk’ün koltuğunu işgal edenleri yıkma ve Milli Hükümeti kurma savaşımını artan ivmeyle sürdürmektedir.
Saygılarımla.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.