Nehru’nun özerklik isteyen ‘komünistlere’ cevabı

İşçileri Kongre’nin adaylarını desteklemeye çağırıyorum. Kongre’ye karşı ve Komünist Partisi için kullanılan her oy, köleliğin sürüp gitmesine hizmet edecektir. Cüneyt Akalın

Nehru’nun özerklik isteyen ‘komünistlere’ cevabı
02 Ekim 2014 Perşembe 11:17

02nehru
Türkiye’de Sol’un Rojava çevresinde kopartılan gürültü temelinde bölücülüğe savrulmasının bir istisna olmadığı, uluslararası sol hareket içinde benzer sapmaların yaşandığı, belgelerden anlaşılıyor. Hindistan’ın sömürgecilik boyunduruğundan kurtulmanın eşiğinde olduğu 1945-46 yılında benzer tartışmalar yaşandı. Komünist Partisi 1946 seçimleri için açıkladığı bildirgede dil temelinde on yedi bölgenin egemen devlet statüsüne kavuşturulmasını talep etti.
Hindistan’ın kurucusu ve ulusal lideri Nehru’nun 1946 Martında yaptığı konuşmada komünistleri bölücülükle eleştiriyor. Konuşmanın geniş bir özetini sunuyoruz.
“Hindistan’da işçi sınıfının sayısı çok az olabilir ama her geçen gün artan önemi büyüktür. İngilizler bu ülkeye ayak bastıklarında endüstriyi mahvettiler, kitleleri yoksulluğa ve açlıktan kırılmaya mahkûm ettiler...
Seçimler sırasında gerici unsurlar tarafından “din tehlikededir” ve Pakistan gibi unsurlar  aptalca öne sürüldü. Bu konuların özgürlük sorunu ile hiçbir ilgisi yoktur, tersine bu konular gerçek sorunları arka plana itmek ve böylece kitleleri hayal kırıklığına uğratmak için ortaya atılmıştır...
Müslümanların duygularına saygı duyuyorum ama Pakistan sorununun ortaya çıkış biçimi tümüyle yanlıştır. Pakistan’ın gerçekleşmesi bile, ancak ülkenin özgürlüğe kavuşmasından sonra mümkün olabilir. Bu ise yabancı hükümetlerin ülkenin bağımsızlığından uzak tutulması ile gerçekleşebilir...
KOMÜNİSTLERE DOSÇA UYARI
Hindistan’da bir düzine ve hatta daha fazla bölünme yaratmak isteyen Hindistan Komünist Partisi’nin tutumu beni şaşırtıyor. Komünist Partisi’nin son yıllarda oynadığı rolün Rusya’yla ve komünizmle bir ilişkisi yoktur. Eğer bir ilişkisi varsa, bu da Hindistan Komünist Partisi’nin izlediği politikanın onu kitlelerden kopararak komünizm davasına azami zarar vermiş olmasıdır. Günümüzde İslam Birliği’ne (Muslim League) destek veren, Kongre Partisi’ne (milliyetçi güçler) karşı çıkan komünistler devrimci olmaktan çok uzaktır ve tek kelime ile gericidirler. Tek bir komünist hiçbir eyaletin meclisine bile seçilmediğine göre, kitlelerin partiyi gerçek renkleri içinde görmüş olmalarından memnunum.  
İslam Birliği ( Muslim League) ve Komünist Partisi gibi örgütlenmeler ancak engeller yaratabilir ve çabalarında Kongre Partisi’ni engelleyebilir.
Komünist Partisi yitirdiği konumunu yeniden kazanabilmek için grevlerden sözediyor. Kongre Partisi grevlerden ve mücadeleden hiç kaçmadı. Ama münferit eylemler enerjimizi boşu boşuna tüketmeye mahkûmdur. Onun için halkı Komünist Partisi içinden yükselen kendini bilmez sloganlara karşı uyarıyorum.
Dikkat edelim, en kritik dönemden geçiyoruz. Emperyalist yapı Hindistan’da çöküyor, özgürlük hızla yaklaşıyor. Günümüzün sorusu İngilizlerin Hindistan’ı derhal terketmeleridir.
İşçileri Kongre’nin adaylarını desteklemeye çağırıyorum. Kongre’ye karşı ve Komünist Partisi için kullanılan her oy, köleliğin sürüp gitmesine hizmet edecektir.

Cüneyt Akalın


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.