Nefret ciddiyete engel

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan Ergenekon tertibinde karar duruşmasının görüleceği 5 Ağustos tarihinde “İşçi Partisi’nden nefret ederim” başlıklı bir yazı yazmış. Nefreti kendisine kalsın. Bir gazeteci önce ciddi olmalıdır....

Nefret ciddiyete engel
09 Ağustos 2013 Cuma 07:52

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan Ergenekon tertibinde karar duruşmasının görüleceği 5 Ağustos tarihinde “İşçi Partisi’nden nefret ederim” başlıklı bir yazı yazmış. Nefreti kendisine kalsın. Bir gazeteci önce ciddi olmalıdır. Ahmet Hakan ciddi bir gazeteci değil, yalan yazıyor. Birinci yalanı İşçi Partisi 28 Şubat MGK kararlarından sonra ‘Devrim Kanunları Uygulansın’ eylemleri yapıldı iddiası. İşçi Partisi 1995 sonunda ortaçağ gericiliğine karşı kapsamlı bir kampanya yürüttü. 22-24 Kasım 1996 günleri Ankara’da toplanan İşçi Partisi 4. Kongresi, “Devrim Kanunları Uygulansın” kampanyasını başlatma kararı aldı. O program çağdaş Türkiye’nin programıydı. Ortada ne asker ne de MGK kararları yoktu daha. Ahmet Hakan ve benzeri düşüncede olanlara 12 maddelik programı birkez daha hatırlatıyoruz:

1. Cumhuriyet Devrimi’ne göre, din ile dünya işlerinin ayrılması anlamına gelen laiklik ilkesi uygulanmalıdır.

2. Devlet hiçbir dinin, mezhebin taraftarı, koruyucusu veya yardımcısı olamaz. Devlet din ve mezheplerin dışında ve onlar karşısında tarafsız olmalıdır.

3. Herkes vicdan, kanaat, dini inanç veya inanmama özgürlüğüne sahip ve dini inançların bilimsel köklerini açıklamada özgür olmalıdır. Kimse dini ayin ve törenlere katılmaya, dini emirleri yerine getirmeye veya inanç ve kanaatini açıklamaya zorlanamaz.

4. Ruhban sınıfı kabul edilemez; maaşlı din adamlığı kaldırılmalıdır.

5. Tevhidi Tedrisat Kanunu’na uygun olarak, demokratik, laik ve bilimsel esaslara dayanan tek bir eğitim ve öğretim sistemi uygulanmalıdır. Ders kitapları bilimdışı, şeriatçı safsata ve yaklaşımdan arındırılmalıdır.

6. Din dersi zorunluluğu kaldırılmalıdır. Dinler hakkındaki bilgi, felsefe, tarih ve sosyoloji derslerinde verilmelidir.

7. Dini amaçlarla kurulmuş bütün vakıf, dernek, tarikat, dergâh, tekke ve diğer kurumlar kapatılmalı, başlarında bulunanların şeyh, derviş vb. sıfatları kaldırılmalı, bu kurumların düzenlediği eğitim faaliyetlerine son verilmelidir. Açtıkları okullar, yurtlar, dershaneler kamulaştırılmalı ve laik eğitim kurumlarına dönüştürülmelidir. Aynı şekilde mason locaları kapatılmalıdır.

8. İmam ve hatip yetiştirme amacından çoktan sapmış olan imam hatip okulları teknik okullara, meslek liselerine ve konservatuvarlara dönüştürülmelidir.

9. Laik eğitim sistemini paramparça eden Kur’an kursları kaldırılmalıdır.

10. Çeşitli dini kesimlerin ve mezheplerin işareti olarak giyilen sarık, cübbe, kara çarşaf gibi yasaya aykırılıklara göz yumulmamalı ve yasa hükümleri uygulanmalıdır.

11. Yeniden canlandırılan büyücülük, üfürükçülük, falcılık, medyumluk gibi ortaçağ sahtekârlıklarının kökü kazınmalıdır.

12. Sivas’ta 37 aydınımızı yakan, laik düşünceleri dolayısıyla Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Turan Dursun’ları katledenler, Menemen’deki “Cumhuriyet Devrimi” ruhuyla cezalandırılmalıdır. İkinci yalanı ise İşçi Partisi’nin Hz. Muhammed’i yeni keşfetti iddiasıdır. Buradada Ahmet Hakan’da ciddiyet yoktur. Tarihsel olarak Hz. Muhammed’in devrimciliğini bilimsel temelde ortaya koyan İşçi Partisi’dir. 1980’lerden beri bu fikri savunmuştur. Arşivler ve gerçekler ortadadır. Ciddiyet ve dürüstlük.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.