Muhalefetten teröristlerin eğitilmesine tepki

Zihni Erdem / Ankara

Muhalefetten teröristlerin eğitilmesine tepki
13 Ekim 2014 Pazartesi 02:23

muhalefetteroristtepki
ABD’nin Suriye’deki ‘ılımlı’ terörist grupları eğitmek ve donatmak için ‘Türkiye ile anlaştık’ açıklamasına muhalefet partilerinden tepki geldi. CHP ve MHP yöneticileri bunun kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi  
Muhalefet parti temsilcileri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriyeli muhalifleri bu ülkedeki rejimi yıkmak için eğitip silahlandırmasını ön gören “eğit-donat” projesine karşı çıktı.  AKP hükümetinin ABD ile Suriyeli “muhalif” grupları eğitip-donatma ve bu ülkeye gönderilmesi konusunda yaptıkları anlaşmaya, muhalefet partileri “Başkalarına da Türkiye’ye terörist grupları eğitip donatma hakkı hukuku vereceği” gerekçesiyle karşı çıktı. Eğit-donat projesine Eski Savunma Bakanı CHP Milletvekili Turan Tayan, İran ve Rusya’nın karşı çıkacağını belirtirken MHP milletvekili Yusuf Halaçoğlu, “Başka ülkenin içişlerine karışma” olarak değerlendirdi.
Siyasi parti temsilcilerinin konuya ilişkin açıklamaları şöyle:
‘FİİLİ DURUM RESMİLEŞTİRİLİYOR’
Eski Savunma Bakanı, CHP Bursa Milletvekili Turan Tayan: Şu anda bu fiilen, defacto bu süreç oluyordu, o bölgede. Suriye’deki muhaliflerin ki, onların içinde bir takım karışık gruplar var. El Nusra’sından tutun IŞİD’e kadar. Bunlar zaten o bölgede, Türkiye hudutlarında eğitiliyordu, silahlandırılıyordu ve Suriye’ye gönderiliyordu. Bunu CHP defalarca ortaya koydu. Uluslararası kurumlarda bunu açıkladılar. Bu bilenen bir şey. Şimdi bunu Cumhurbaşkanı ve Başbakan “eğit-donat” olarak uygulanacağını söylediler. Buna resmi statü kazandırmak üzere tekrar ifade ettiler.  Bunu, “resmi koalisyona katkı çerçevesinde üstleneceklerini” ifade ettiler. Defacto olan durum, uluslararası anlaşmalar çerçevesine oturtuluyor. Bunu bir tespit olarak söylüyorum ama asla onaylamıyorum. Bunun karşıt yansımaları olacaktır. İran Dışişleri Bakanı’nın, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamalar var. Bu hareketlerin  yanlış olduğunu, uluslararası hukuka uymadığını, dolayısıyla bunun uluslar arası düzeyde bir sorumluluk getireceğini söylediler.  BM Güvenlik Konseyi’nin  böyle bir kararı yok. Böyle bir karar olsa bu karar çerçevesinde, uluslararası hukuk çerçevesinde değerlendirilir.
‘DİĞER ÜLKELER DE TÜRKİYE’YE YAPAR’
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu: Bu açıkça, başka bir ülkenin iç işlerine karışmak demektir. Ne uluslararası hukuka, ne de Türkiye’nin hukukuna uyar. Bu konuda Dışişleri Bakanı bir açıklama yaptı ve bunun yanlış olacağını söyledi. Yabancı bir ülkenin vatandaşlarını Türkiye’de eğitip, geri gönderecekler. Böyle bir anlayış hukuka da sığmaz, komşuluk anlayışına da sığmaz. Bunu başkaları da kullanır. Başkaları da belli grupları eğitip Türkiye’ye gönderir. Böyle bir tarafı da var. Olaya iki yanlı bakmak gerekir. Herkese hak ve hukuk doğuracaksınız, böyle bir anlayış ortaya çıkaracaksınız. Böyle şeyler olmaz. Devlet kültürüne sahip olanlar bu şekilde beyanatlar vermezler, böyle bir anlayış içine girmezler. Amerika istiyor ama bunu Türkiye yapacak. Amerika, Türkiye’yi oyalıyor. Buna ne Rusya, ne İran müsade etmez. 2 bin kişi ile zaten Esad’ı devirmeleri mümkün değil. Kim ile çatışıyorsun, ne yapıyorsun, bunlardan bir haberler. Böyle bir zihniyet olmaz.
‘SURİYELİ TERÖRİSTLERİ EĞİTMEK SUÇTUR’
İŞÇİ PARTİSİ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz de şunları kaydetti: “Yapılan şey Ortadoğu’daki dış destekli  terörü meşrulaştırmaktır. Suriyeli terörist grupları Türkiye’nin eğitmesi uluslararası hukuk açısından da komşuluk hukuku açısından da sakıncalıdır. Ülkelerin içişlerine karışmama ve toprak bütünlüğüne saygı gibi evrensel ilkelerle de bağdaşmaz. Yapılmak istenen açık bir suçtur. Teröre karşı mücadele eden Türk askerine terörist yetiştirme görevi verilemez.”
Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.