Müfettişler: Kayıtları Akyürek sildirdi

Müfettişlerin Emniyet Genel Müdürlüğünde yaptıkları inceleme sonrasında hazırladıkları raporda Ramazan Akyürek’in Emniyet’in log kayıtlarını (tüm işlemlerin bilgisayar ortamında kayıt altına alınması) sildirdiği yazıyor...

Müfettişler: Kayıtları Akyürek sildirdi
29 Temmuz 2014 Salı 12:15

11ramazan

Müfettişlerin Emniyet Genel Müdürlüğünde yaptıkları inceleme sonrasında hazırladıkları raporda Ramazan Akyürek’in Emniyet’in log kayıtlarını (tüm işlemlerin bilgisayar ortamında kayıt altına alınması) sildirdiği yazıyor ve “Görevden alınmadan altı gün önce kayıtları imha ettirdi” deniliyor.

F tipine yönelik operasyonun temelini oluşturan 13 klasör ve binlerce sayfadan oluşan müfettiş raporunu içeren dosyaya ulaşıldı. Daha önce MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri’ye yapılan şantaj ve polislerin dinleme taleplerinde yaptıkları usulsüzlüklere ilişkin bilgileri paylaşan El Cezire, rapordan bilgiler verdi. Müfettişlerin yasadışı ve usûlsüz telefon dinlemeleri sebebiyle hakkında yaptıkları inceleme sonrası hazırladıkları raporda polis şefleri listesinin en başında, 2012’ye kadar altı yıl Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulunan Ramazan Akyürek yer alıyor.

Rapordaki verilere göre Akyürek hakkındaki inceleme esas olarak emniyetin log kayıtlarının silinmesine dair. Müfettişler kayıtların 10 Ekim 2009 tarihinde Ramazan Akyürek’in onayı ile imha edildiğini yazdılar. Bu tespit şöyle yer aldı:

“... (imha talep) yazısının Daire Başkan Yardımcısı İkinci Sınıf Emniyet Müdürü Hüseyin Özbilgin tarafından onaya sunulduğu, ‘olur’un Daire Başkanı Birince Sınıf Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek tarafından imzalandığı, onaydan bir gün sonra 10 Ekim 2009 tarihinde log kayıtlarının imha edildiği...”

Rapordan, Akyürek’in kayıtların silinmesi talimatını verdikten altı gün sonra Emniyet’ten ayrıldığı anlaşılıyor. Müfettişler raporda bu bilgiyi şu şekilde ifade ediyor:

“Görevden ayrılmasından altı gün önce işlem bilgilerini imha ettirdiği, böylece yetkili aşımı yapılmak suretiyle İçişleri Bakanı tarafından onaylanan yönetmeliğin en önemli maddelerinden birinin teknik ve hukuki bir temele dayanmaksızın genel bir yorum yapılmak suretiyle fiili olarak değiştirildiği, yetkisini kötüye kullanan veya suç işleyen görevlileri tespit etmede en önemli delil olan log verilerin imha edildiği...”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.