Meclis'te tartışmalı komisyonlar mesasi

TBMM'de dün toplanan komisyonlar tartışmalara sahne oldu. TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu dün, Halkbank ve bağlı iştiraklerinin 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin bilançolarını görüşmek üzere toplandı. CHP’li komisyon...

Meclis'te tartışmalı komisyonlar mesasi
06 Kasım 2014 Perşembe 11:09

TBMM'de dün toplanan komisyonlar tartışmalara sahne oldu. TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu dün, Halkbank ve bağlı iştiraklerinin 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin bilançolarını görüşmek üzere toplandı. CHP’li komisyon üyeleri, komisyonun incelediği bilanço döneminde de Halkbank genel müdür olan ve 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında evindeki ayakkabı kutularından 4,5 milyon dolar çıkan Süleyman Aslan’ın da toplantıda olması gerektiğini dile getirdi. Komisyon Başkanı AKP Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Aslan'ın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek toplantıya katılmadığını bildirdi. CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar, "Bankada bulundurmadığı paraları neden evinde, ayakkabı kutularında bulundurduğu sorusunu sormak istiyorum. Bu soruyu nasıl soracağım?" dedi.

BAKAN YANDAŞLARI TANIK YAPILDI

Yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları nedeniyle istifa eden eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Devlet Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında TBMM bünyesinde oluşturulan Soruşturma Komisyonu’nun dünkü toplantısında kavga çıktı. AKP’li Komisyon Başkanı Hakkı Köylü tanık olarak Erdoğan Bayraktar’ın özel kalem müdürü Sadık Soylu; Zafer Çağlayan’ın yakını M. Ali Çağlayan, kardeşi Mehmet Şenol Çağlayan, oğlu Kaan Çağlayan, özel kalem müdürü Onur Kaya, bakanın korumalarından biri ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altınyaldız’ın tanık olarak dinleneceğini açıklayınca, CHP’li üyeler tepki gösterdi. Tartışmadan sonra CHP’li üyeler toplantı salonunu terk etti. Komisyonun CHP'li üyesi Ercan Cengiz komisyon üyeliğinden istifa ettiğini CHP Grubuna iletti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda,  kameraların Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan'ın kurum bütçelerine ilişkin sunuşları ile milletvekillerinin soru ve eleştirilerine verdiği yanıtları çekmelerinin ardından Komisyon'dan çıkmaları tartışmaya neden oldu. Muhalefet milletvekilleri, kameraların kendileri konuşurken salonda olmadıklarını belirterek, uygulamanın yanlış olduğunu ifade ettiler. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, basın özgürlüğünde ciddi sıkıntılar yaşandığını vurgulayarak Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'a, "Bir çok medya kuruluşu toplantılarınıza alınmıyor” dedi. Komisyonda Başbakanlığa bağlı ve ilgili kurumların 2015 yılı bütçeleri kabul edildi.

TÜRGEV'E ÜNİVERSİTE KOMİSYONDAN GEÇTİ

Milli Eğitim, Kültür ve Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, biri devlet, 2'si vakıf 3 üniversitenin kurulmasını öngören Yükseköğretim Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik içeren tasarısının görüşmeleri sırasında tartışma yaşandı. Komisyon, Ankara Milletvekili Emrullah İşler başkanlığında toplanarak, Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi ve İstinye Üniversitesi'nin kurulmasını öngören kanun tasarılarını birleştirerek görüştü.

CHP'Lİ VEKİLLER TERK ETTİ

Görüşmelerde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, üniversite kuran vakıfların sahip oldukları malvarlığının hangi biçimde elde edildiğinin önemli olduğunu ifade ederek, "İbn Haldun Üniversitesi'nin arkasındaki vakıf, TÜRGEV'in mal varlığı siyasi erkin baskısıyla devletten ihale alan iş adamlarının bağışlarıyla büyütülmüştür. Siyaset, çıkar  ve rant ilişkilerinin merkezinde yer alan ve ihale alan işadamlarının illegal bağış havuzu şekline dönüştürülen bir vakfın bir üniversite kurması düşünülemez" dedi. Serter, CHP grubu olarak söz konusu tasarının komisyondan geri
çekilmesini talep ettiklerini söyledi. Daha sonra bu oyunun bir parçası olmayı reddettiklerini belirten Serter ile CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve  diğer CHP'li üyeler komisyonu terk etti. Komisyonda kabul edien tasarıya göre İstanbul'da, TÜRGEV tarafından İbn Haldun ve 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından da İstinye adlarıyla 2 yeni vakıf üniversitesi kurulacak.

AKADEMİSYENLERE ZAM

Öte andan TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve akademisyenlerin maaşlarına zam iyileştirmesi de yapan Yükseköğretim Personel Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.