Madencilerin kanser riski

Türk Akciğer Kanseri Başkanı Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, asbeste maruz kalan madencilerin maruz kalmadan sonra 35 yıllık bir süreci kapsayan bir akciğer kanseri riski altında olduğunu açıkladı. Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, maden ile...

Madencilerin kanser riski
19 Mayıs 2014 Pazartesi 07:39

akcigerkanseri

Türk Akciğer Kanseri Başkanı Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, asbeste maruz kalan madencilerin maruz kalmadan sonra 35 yıllık bir süreci kapsayan bir akciğer kanseri riski altında olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, maden ile boya ve kimya sanayilerinde çalışan işçilerin maruz kaldığı asbest, aromatik hidrokarbonlar, krom, nikel ve radon gibi kanserojen maddelerin kanserojen maddelerin akciğer kanserine sebebiyet verdiğini söyledi.

Ufuk Yılmaz'ın açıklaması şu şekilde:

"Madencilik akciğer kanseriyle ilişkisi olan en eski meslektir. Kömür madeni çalışanlarının akciğer sağlığı da özellikle düşünülmelidir. Kömür madeni çalışanları yeraltında sadece, kömür tozuna değil silika, egzoz ve radon gazları gibi kanserojen maddelere de maruz kalmaktadırlar. Uranyum ve radyum toprak ve kayalarda değişken etkilerde olmakla birlikte sıklıkla bulunabilen elementlerdir. Asbest çıkaran maden işçileri akciğer kanseri risk grubuna girmektedir. Bu risk, maruz kalmadan sonra 35 yıla kadar uzanan bir süreci kapsamaktadır. Asbest maruziyete maruz kalma akciğer kanseri riskini 8 kat artırırken, sigara içenlerde risk 17 kata kadar çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerde asbest kullanımının yasaklandığı, sınırlandırıldığı belirtilmektedir. Almanya'daki uranyum maden işçilerinde radon ve bozunma ürünlerine maruziyetten 15 -20 yıl sonra ak­ciğer kanser riskinde artış izlenmiştir. Radon maruziyeti olan yer altı maden işçi­lerinin değerlendirildiği on bir kohort çalışmasının analizinde kansere bağlı ölümle­rin sigara içmeyenlerde yüzde 70'inin, sigara içenlerde yüzde 39'unun olmak üzere toplamda yüzde 40'ının radona ve ürünlerine bağlı olduğu gösterilmiştir. Dahası akciğer kanserine bağlı tüm ölümlerin sigara içmeyenlerde yüzde 30'unun, sigara içenlerde ise yüzde 11'nin ol­mak üzere toplamda yüzde 10'unun ev içi radona bağlı olabileceği sonucuna va­rılmıştır. İki karsinojenin ortak maruziyeti, riski her bir karsinojenin yalnız maruziyetinden çok daha fazla artırmaktadır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.