Madenci ‘fıtrat’ı ülkeden ülkeye değişiyor!

2003-2012 döneminde Türkiye’de toplam 766 maden işçisi ölürken, İngiltere’de bu sayının sadece 41 olduğuna dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a “Ölüm madenciliğin fıtratında varsa, bunun...

Madenci ‘fıtrat’ı ülkeden ülkeye değişiyor!
19 Mayıs 2014 Pazartesi 12:42

8-umut-oran

2003-2012 döneminde Türkiye’de toplam 766 maden işçisi ölürken, İngiltere’de bu sayının sadece 41 olduğuna dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a “Ölüm madenciliğin fıtratında varsa, bunun oranı ülkeden ülkeye nasıl değişiyor?” diye sordu.

Soma’da yaşanan katliamla ilgili yazılı açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, özellikle madencilik ve iş güvenliği alanında AKP iktidarının başarısızlıklarda dolu karnesini gözler önüne serdi. Yayınladığı genelgeyle 2 yıl önce tüm maden ruhsat izinlerini kendisine bağlayan, taşeronlaşmaya göz yuman, kendisine yakın firmalara kağıt üzerinde denetim yaptıran Erdoğan’ın bu facianın baş sorumlusu olduğunu vurgulayan Oran, “TOMA’ları Soma’ya sokmaktan çekinmeyen, kentte OHAL ilan eden Erdoğan’ın yaptığına diktatörlük, polis devleti denir” dedi.

Sendikalar pasifize edildi, taşeronlaşma körüklendi

2012 öncesinde 3 milyon civarında olan sendikalı işçi sayısının, 6356 sayılı yasayla yeniden belirlendiğini, ancak getirilen yüzde 1’lik işkolu barajıyla sendikaların adeta biçildiğini kaydeden Oran, yaygın kayıt dışı işçilik ve hızla artan taşeron işçilerinin üyeliklerinin sayılmaması nedeniyle de sendikaların zayıflatıldığına vurgu yaptı. Bugün Türkiye’de 11,6 milyon işçiden sadece 1,1 milyonunun sendikalı göründüğünün altını çizen Oran, çalışma yaşamındaki en büyük sorunlardan birinin taşeronlaşma olduğunun, bunun da AKP iktidarı eliyle yaygınlaştırıldığının altını çizdi. Oran, “2002’de 358 bin olan taşeron işçi sayısı bugün 2,5 milyona ulaşmış durumda. Bunun 1,1 milyonu belediyeler de dâhil kamuda çalışıyor” bilgisini verdi.

İş cinayetlerine yılda 1250 kurban...

Oran Türkiye’nin, literatürde “iş kazaları” olarak geçen iş cinayetlerinde dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada olduğuna belirterek “2002-2013 yılları arasında yaşanan toplam 880 bin iş kazasında 13 bin 442 işçi yaşamını yitirdi. Bu yılın ilk dört ayında verilen 396 kurban ve en son Soma faciasının yaşandığı Mayıs ayı ile birlikte sayı 14 bin 500’e dayandı. Bu da yılda ortalama bin 250, ayda ortalama 105, günde yaklaşık 4 ölüm demek... Bu kazalarda binlerce işçi de sakat kalıyor” ifadelerini kullandı.

650 yılın en büyük 24. faciası

Dünyada 1375 yılından itibaren maden kazalarının kaydının tutulduğunu ve Soma’nın 650 yıldan beri dünyada yaşanmış en büyük 24. maden faciası olarak tarihe geçtiğini ifade eden Oran, “ İLO’nun en son 2012 sonunu yansıtan verilerine göre madencilikte önde gelen ülkeler içinde işçi başına en yüksek ölüm oranı bizde... 2003-2012 döneminde Türkiye’deki maden işçisi ölümleri 100 bin işçi başına 677’yle, İngiltere ve Norveç’in 11 katı, Almanya ve Avustralya’nın yaklaşık 6 katı, Polonya ve İtalya’nın yaklaşık 4 katı, ABD’nin ise 2.5 katı düzeyinde bulunuyor” dedi.

AKP İLO Sağlık ve Güvenlik Sözleşmesi’ni imzalamıyor

Erdoğan’ın, maden kazalarında Türkiye ile Victoria dönemi İngiltere’sini karşılaştırdığına dikkat çeken Oran, “Oysa AKP’nin ilk on yılını kapsayan 2003-2012 döneminde Türkiye’de toplam 766 maden işçisi ölürken, İngiltere’de bu sayı sadece 41 oldu. Ölüm madenciliğin fıtratında varsa, bunun oranı ülkeden ülkeye nasıl değişiyor?” diye sordu. AKP iktidarının, bugüne kadar İLO Sağlık ve Güvenlik Sözleşmesi’ni ve Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ni imzalamaya yanaşmadığını da anımsatan Oran “İş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin mevzuat, denetimler ve cezalar yetersiz. Bu önlemler, bir maliyet unsuru olarak değerlendirilip alınmadığı için iş kazaları artarak sürüyor. AKP, bu eksiklikleri gidermek yerine cinayetleri “kader” olarak göstermeye çalışıyor” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.