Kumpas 'belge'lerini bilirkişiler inceleyecek

Balyoz davasında yeniden yargılamayı başlatan mahkeme, tarihi bir adım atarak suçlamalara konu edilen ve tamamı dijital olan 'deliller' için bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi Yeniden yargılamasına başlanan Balyoz...

Kumpas 'belge'lerini bilirkişiler inceleyecek
06 Kasım 2014 Perşembe 10:55

07balyoz1

Balyoz davasında yeniden yargılamayı başlatan mahkeme, tarihi bir adım atarak suçlamalara konu edilen ve tamamı dijital olan 'deliller' için bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi

Yeniden yargılamasına başlanan Balyoz davasının 3. duruşmasında İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi ara kararını açıkladı. Balyoz davasının özel görevli ilk mahkemesinin  talebiyle hazırlanan bilimsellikten bilirkişi raporlarını dikkate almayan yeni mahkeme, 3 kişilik bilirkişi heyeti oluşturdu. Mahkemenin bilirkişileri Balyoz davası boyunca tartışılan TÜBİTAK bilirkişileri yerine İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) akademisyenlerinden seçmesi dikkat çekti. Böylece özel görevli İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yaptığı ilk yargılamada hazırlanan 11 rapor ve 5 bilimsel mütalaa geçersiz kalmış oldu. Avukatlar, 3 kişilik bilirkişi heyetine itiraz etmezlerse dosya İTÜ'ye gönderilecek.

BİLİRKİŞİLERE İNCELEME İÇİN 2 AY

9 sayfalık ara kararı açıklayan Mahkeme Heyeti Başkanı Özlem Karaçam, bilirkişilerce incelenecek dijital verilerin sayısı, talep edilen incelemelerin kapsamlı olması nedeniyle 2 ay süre verilmesine hükmedildi. Bir sonraki duruşmayı 3 Şubat 2015'e erteleyen Mahkeme bilirkişilerin, dijital deliller, raporlar, bilimsel mütalaalar ve taraflarca sunulan dilekçeleri inceleyerek, çelişkilerin tartışılarak giderilmesini istedi.

CD'DEKİ EL YAZISI ARAŞTIRILACAK

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bulunduğu öne sürülen 5 No'lu harddisk, 1, 11, 16 ve 17 No'lu CD'ler, emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde bulunduğu iddia edilen flash bellek ile taraflarca incelenmesi talep edilen 3 ve 10 no'lu CD'lerin emanetten getirilmesini kararlaştıran mahkeme, bunlarla birlikte soruşturma ve kovuşturma aşamasında aldırılan, ayrıca sanık ve avukatlarınca dosyaya sunulan 11 bilirkişi raporu, 4 mütalaa ve bir uzman bilirkişi beyanının bir örneğinin bilirkişilere gönderilmesine hükmetti. 11 ve 17 nolu CD üzerindeki emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye ait olduğu iddia edilen yazılarla ilgili bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Mahkeme, suça konu harddisk, CD'ler ve flash bellekte bu tür değişiklikler yapılıp yapılmadığı ve bunların tespitinin mümkün olup olmadığının belirtilmesini talep etti.

2003'TEKİ DOSYADA 2007 YAZI FONTU

Mahkeme, 2003'te oluşturulan bir belgenin 2007'ye ait bir yazılımla açıldığında söz konusu belgenin özgün halinin de 2007'ye ait yazılıma dönüşüp dönüşmeyeceğinin belirtilmesini isteyerek, "Calibri" ve "Cambria" fontlarının yer aldığı Microsoft Ofiice programının dünyada ve Türkiye'de ilk kez ne zaman piyasa sürüldüğünü sordu. CD'ye kayıt yapılırken, ayarlarıyla oynanarak eski tarihli CD elde etmenin mümkün olup olmadığının tespitini isteyen mahkeme, tüm sanıklar ve müdafilerince dijital verilerle ilgili olarak dilekçelerde belirtilen dijital verilere ilişkin açıklanması istenen hususlar konusunda rapor düzenlemelerini talep etti.

'ANCAK BÖYLE BİR ARA KARAR YAZARDIM'

Balyoz davası avukatlarından Celal Ülgen, ara kararla ilgili açıklama yaptı. “Ben yargıç olsam ve bir ara karar vermiş olmam gerekse ancak böyle yazardım” diyen Ülgen, “Çünkü olayın bütününü kavramak, dijital verileri ve sorununu kavramak, sanık taleplerinin tümünü kavramak ve kapsamak ancak bu kadar olabilirdi. Cumhuriyet Savcısı'nın talebi, bugün mahkemenin ara kararı Balyoz Davası'nın bütün yönlerini ortaya koyacak bir sonuca doğru götürüyor” ifadelerini kullandı.

'KENDİMİZİ İLK KEZ MAHKEMEDE HİSSETTİK'

Bilirkişi incelemsinden sonra kasıtlı olarak yanlış raporlar verildiğinin ortaya çıkacağını vurgulayan Ülgen, “İlk kez Balyoz Davası'nda taleplerin nesnel bir biçimde nasıl değerlendirildiğini gördük” dedi. Ülgen, “Son derece mükemmel bir ara karar. İşi bitiren, işi sonlandıran, kumpası çözen, kumpası ortaya koyan bir karar" diye konuştu.

10 MADDEDE BALYOZ 'DELİLLERİ'

Balyoz davasından yargılanan komutanların yakınlarının oluşturduğu Vardiya Bizde Platformu, mahkemenin kararıının ardından dosyadaki dijital verilere ilişkin 10 maddelik bir bildiri yayımladı.

1- Balyoz davasında savcılıkça delil olduğu ileri sürülen verilerin tamamı dijital verilerdir. Bu dijital verilerin tamamı imzasızdır, herhangi bir yazılı çıktıları yoktur.

2- Bu dijital veriler bir gazeteci tarafından savcılığa teslim edilen 2 adet CD, Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada bulunan bir adet harddisk ve 2 adet CD ile Eskişehir'de bir albayın oğlunun evinde bulunan 1 adet flashdisk içinde kayıtlıdır.

3- Bu dijital verilerden gazetecinin getirdiği CD'ler hakkında soruşturma aşamasında alınan ve birbirleriyle çelişen iki TÜBİTAK raporu bulunmakta, diğer dijital veriler hakkında herhangi bir bilirkişi incelemesi bulunmamaktadır.

4- Sanıklar kovuşturma safhasında dijital verilerdeki bilişim teknolojisi incelemesi ve içeriklerindeki yanlışlıkları göstererek bilirkişi incelemesi talep etmişler, 10. Ağır Ceza Mahkemesi ısrarlı taleplere rağmen dijital verilerin bilirkişi incelemesini yaptırmamıştır.

5- Sanıklar verilerin sahte, üretilmiş olduklarına dair iddialarını 20'den fazla aralarında ODTÜ, İTÜ, YTÜ, BÜ gibi üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi uzman raporları ve ABD'li Arsenal Bilişim Şirketi, Alman Gramberg Vogel Adli Bilişim Şirketi gibi uluslararası adli bilişim kuruluşlarından aldıkları raporlarla ispat etmişlerdir.

6- Bilirkişi ve uzmanlar inceledikleri CD'lerin içinde henüz 2003'te kullanımda olmayan Office 2007 kullanılarak üretilmiş 80 adet dosya tespit etmişlerdir.

7- TÜBİTAK, Balyoz davasının da dijitalleri arasında yer alan Gölcük harddiskine ilişkin 20 Ocak 2014 tarihli dijital adli analiz raporunu hazırlamıştır. Anılan raporda harddiske kullanım dışına ayrıldıktan sonra müdahalede bulunulduğunu, sistem tarihi geriye alınmış bir bilgisayardan dosya aktarıldığı tespit edilmiştir.

8- Anayasa Mahkemesi dijital verilerin sahteliği iddiası araştırılmadan karar verilmiş olmasını hukuk dışı kabul etmiş ve sanıkların adil yargılanma haklarının ihlal edildiğine hükmetmiştir.

9- İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılama kapsamında sanıkların talepleri, Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda dijital verilerin sahteliğinin incelenmesi için bilirkişi heyeti incelemesi kararı vermiştir.

10- Bilirkişi incelemesi sanıkların masumiyetini ortaya koyacak, sahte delilleri üreten kumpas çetesinin tespiti için ipuçları verecektir.

Sezim Özadalı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.