Krizin anahtarı Irak’ın birliği

Dışişleri Bakanlığı’ndan  yapılan yazılı açıklamada, “İran İslam Cumhuriyeti, Irak’ta siyasi sürecin tamamlanması yolunda atılan adımları ve parlamento seçimlerinin üçüncü turunun başarı ile gerçekleştirilmesini destekliyor....

Krizin anahtarı Irak’ın birliği
14 Ağustos 2014 Perşembe 11:06

09manset

Irak’ta Hükümet kurma yetkisinin Haydar El Abadi’ye verilmesi ve İran’dan gelen destek mesajlarıyla birlikte Irak’taki güçdengeleriyle ulusal mutabakat hükümetinin kurulması bekleniyor

Irak’ta siyasi dengeler yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Şii ittifakının, Cumhurbaşkanı Fuad Masum tarafından Başbakanlığa atanan Haydar el Abadi’ye olan desteğini ortaya koymasıyla, Başbakanlıkta ısrar eden Nuri el Maliki’nin de şansı giderek azalmaya başladı. El Abadi’nin, Irak’ın birliği konusunda tatmin edici adımlar atması durumunda, IŞİD’ın altının boşalmasına kesin gözüyle bakılıyor. Burada ise kritik nokta, el Abadi’nin Sünni gruplarla kuracağı diyaloğun niteliği olacak.
MALİKİ, İRAN’I BEKLEDİ
Diplomasi kulislerine sızan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Masum’un Başbakanlık görevini el Abadi’ye vereceği bir süreden buyana biliniyordu. Ancak, Şii ittifakının el Maliki’ye yönelik nihai tavrı beklendi. Aynı şekilde, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği de sorunun bir çatışma ortamına zemin hazırlanmadan çözümü için arka kapı diplomasisi kullanarak el Maliki’yi çekilme konusunda ikna etmeye çalıştı. Ancak başarılı olamadı. El Maliki ise Tahran yönetiminin takınacağı tutumu bekledi. Bir hafta öncesine kadar Tahran yönetimi kesin bir tavır takınmamakla birlikte, Şii ittifakının kendi içinde uzlaşıya varması yönündeki yaklaşımını korudu. Bu arada Bağdat ile Tahran arasında diplomasi trafiği giderek yoğunlaştı. Ancak yürütülen temaslardan net bir sonuç çıkmadı. Şii ittifakı el Maliki’nin gitmesi yönündeki ısrarını korurken, el Abadi dışında birkaç isim de gündeme geldi. Dava Partisi’nin içindeki dengeler gözetilerek, Başbakanlığı konusunda bir uzlaşma ortaya çıkınca, Cumhurbaşkanı Masum, el Abadi’yi Başbakanlık için görevlendirdi. Bu süreç içinde ABD, Arap Ligi, Birleşmiş Milletler ve İran’dan da destek mesajları gelmeye başladı. Ancak, Şii bloku için en kritik destek Irak’taki Şiilerin lideri Ayetullah el Sistani’den geldi. El Sistani, el Maliki’nin ülkeyi fazlasıyla kutuplaştırdığını açıklaması, Şii ittifakının elinin rahatladı.
BUNDAN SONRAKİ PLAN...
Tahran-Washington hattından da onay alan planlamaların kritik eşiği ise el Abadi’nin Sünni gruplarla ve aşiretlerle kuracağı diyalog olacak. Bu diyalog, el Maliki hükümetinin 2007 yılında aşiretlerin silahlı güçleri olan Sahva konseylerine kesmiş olduğu finansal desteğin yeniden başlatılmasını da kapsayacak bir zemine oturtulursa, Sünniler ve aşiretler siyasi temsil ve bürokrasideki paylaşım konularında tatmin edilebilirlerse, bu durum kısa sürede IŞİD’ın altının boşaltılmasına neden olabilecek.
MALİKİ: ANAYASA İHLALİ
El Abadi’ye verilen görevin anayasa ihlali olduğunu belirten Başbakan Nuri el Maliki, anayasayla belirlenen kuralların ihlal edilmemesini ve herkesin kurallara uyması gerektiğini kaydetti. Maliki ayrıca, federal mahkemenin Abadi’nin başbakan olarak atanamayacağı yönündeki kararının da herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Fuad Masum yeni hükümeti kurmak için Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Haydar el-Abadi’yi görevlendirmişti. Karara itiraz eden Başbakan Nuri el-Maliki’yse anayasanın ihlal edildiğini ve kendisinin seçilmiş başbakan olduğunu dile getirmişti. ABD Başkanı Obama ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani de Abadi’ye yeni hükümeti kurma noktasında destek verdiklerini ifade etmişti.

İran’dan Abbadi’li seçeneğe destek

İran, Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-Abbadi’yi tebrik etti ve bu ülkede siyasi sürecin tamamlanması yolunda atılan adımları desteklediğini açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı’ndan  yapılan yazılı açıklamada, “İran İslam Cumhuriyeti, Irak’ta siyasi sürecin tamamlanması yolunda atılan adımları ve parlamento seçimlerinin üçüncü turunun başarı ile gerçekleştirilmesini destekliyor. Seçimlerde elde edilen başarıdan ve yeni hükümetin kurulma sürecinin ülke anayasasında belirlenen süre içerisinde başlatılmasından dolayı Irak halkını, hükümetini ve dini mercilerini kutluyoruz” denildi.

Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.