Kriz Grubu’na konuşan Türk yetkiliden ‘Rojova’ itirafı

Geçen yıl MİT yetkilileriyle yaptıkları görüşme sonrası Suriye’nin kuzeyinde özerklik çalışmalarını yoğunlaştıran PKK’nın Suriye kolu PYD’yle ilgili Uluslararası Kriz Grubu kritik bir rapor yayınladı. Ancak rapordan...

Kriz Grubu’na konuşan Türk yetkiliden ‘Rojova’ itirafı
13 Mayıs 2014 Salı 10:56

12pyd

Geçen yıl MİT yetkilileriyle yaptıkları görüşme sonrası Suriye’nin kuzeyinde özerklik çalışmalarını yoğunlaştıran PKK’nın Suriye kolu PYD’yle ilgili Uluslararası Kriz Grubu kritik bir rapor yayınladı. Ancak rapordan çok raporu hazırlayan Uluslararası Kriz Grubu aratırmacılarına bilgi veren Türk yetkililerinin ifadeleri dikkat çekti. Raporun dipnotlarına düşen ifadelerinde Türk yetkililer “PYD’yi zayıflatmak isterken güçlendirdiklerini” ve “PYD’yi Esad Yönetimi’nden koparmak için bölgeye yardıma geçit verdiklerini” anlattı.

Suriye’nin kuzeyinde PKK’ya zemin kazandırıldı

Uluslararası Kriz Grubu “İkarus’un Uçuşu mu? PYD’nin Suriye’de Riskli Yükselişi” başlığıyla yayınladığı son raporunda PKK’nın yan örgütü olan PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde giderek artan etkinliğini gündeme taşıdı. PYD’nin Suriye-İran-Türkiye üçgeninde temas trafiğinin odak noktasına yerleştirildiği raporda AKP Hükümeti’nin PYD’ye yönelik değişken tutumuna dikkat çekildi. Suriye krizinin ilk aylarında PYD’nin hakimiyet kazanmasına karşı Türkiye’nin aldığı önlemlerin başarılı olmadığını belirten Kriz Grubu raporunda Türk Hükümeti’nin PYD’ye karşı radikal dinci terör gruplarını desteklediği ve Barzani yönetimiyle yakın temas içine girdiği kaydedildi. Raporda sözkonusu stratejinin sonuç vermemesi üzerine Türkiye’nin bu kez PYD ile görüşmelere başladığı ve bölgeye PYD Kızılayı tarafından yardım gönderilmesine izin verdiği dile getirildi. Ancak rapordaki ifadelere göre tüm bu girişimlere rağmen PYD Suriye Yönetimi ekseninden kopmadı ve bölgede güç topladı.

AKP Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeyinde terör grupları ve Barzani yönetimiyle yürüttüğü stratejinin başarısızlığı, Kriz Grubu araştırmacılarına konuşan Türk yetkililerinin ifadelerine de yansıdı. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin terör gruplarıyla yakın temasını değerlendiren bir Türk yetkili “PYD’yi zayıflatmak isterken onu daha da güçlendirdik” ifadesini kullandı. Raporun bir başka bölümünde dipnotlarda yer alan bir ifadede ise ‘AKP Hükümeti’nin PYD politikasını seçim sürecine endekslendiği’ belirtildi. Sözkonusu dipnotta Türk yetkili şu ifadeleri kullandı: “Yerel seçimler yaklaşırken Hükümet, PKK ve ona bağlı yapılanmalarla ilişkilerinde dikkatli olmak zorundaydı”

ICG’nin Türkiye ilgisi

Yönetim Kurulu’nda George Soros ve Morton Abramowitz gibi isimlerin olduğu Uluslararası Kriz Grubu’nun Onursal Başkanlığı’nı eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı ise eski ABD Dışişleri Müsteşarı Thomas R. Pickering yürütüyor. Türk Dışişleri Bakanlığı da Kriz Grubu’na maddi destek sağlıyor. Kuruluşun çalışma mantığı sorun olarak tanımladığı alanlarda bizzat taraflarla yürüttüğü görüşmeler ve alan çalışmalarını rapor haline getirmesine dayanıyor. Kriz Grubu daha önce Türkiye ile ilgili hazırladığı raporlarda AKP-PKK hattında yürütülen açılım sürecinin çerçevesini çizmişti.

Mustafa Kaya


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.