Kemalizm Ulusal Sol ve Sosyal Demokrasi

Etnisite üzerinden üretilen emperyalist siyaseti, sosyal demokrasi ve sol olarak yutturmaya çalışanlar, emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü, devrimcilik ruhunun temsilcisi olan CHP’nin tarihsel birikimini ve Atatürk ilke ve devrimlerine...

Kemalizm Ulusal Sol  ve Sosyal  Demokrasi
01 Eylül 2014 Pazartesi 11:34

02manset

“Çözülme Projesinin” tasarımcıları Kemalizm’i hedefe oturttular. Tasarımın başarılı olması için çözülmeyi CHP’den başlattılar.
CHP’nin ilke ve ideolojisini dönüştürerek Kemalizm’in koruma kalkanını yıkacaklarına inandılar.
Kemalizm’in ruhunu oluşturan tam bağımsızlığı, emperyalizme, sömürüye, gerici ve bölücülüğe karşı başkaldırıyı, ulus devlet ve üniter yapının korunmasını savunanları statükocu ilan ettiler, yaftalandılar, hedef gösterildiler.
Egemenlik anlayışının değiştiğini ilan edenler, “hem ulusalcı, hem de sol” olunamayacağı, Kemalizm ile sosyal demokrasinin birlikte yürüyemeyeceği iddiaları ile CHP için tek çözümün Kemalizm’den kurtulmak olduğu algısını yaratmak için kolları sıvadılar.
Ulusalcı sol olmaz diyenler, Nazım Hikmet’i, Deniz Gezmiş’i, Uğur Mumcu’yu, Ahmet Taner Kışlalı’yı “yok” saydılar.
Avrupa’nın sol ve sosyal demokrat partilerinin çok uluslu şirketlere ve küresel sermayeye karşı ulusal sermayeyi savunma ve “millileştirme” projelerini bile unuttular.
Ancak, neo-emperyalizmin yeni yüzü olan küreselleşmenin yarattığı, ehlileştirilmiş, fantastik Liberal Sol’u kutsadılar.
İdeolojik deformasyonla küreselleşmenin payandası olan Yeni Sol, devletlerin egemenlik anlayışını, tam bağımsızlığı, sömürü anlayışını yeniden tanımladı. Emperyalizmin yeni yüzünü reddetmedi, onu daha adaletli kılmayı amaçladı.
Ulusal sol’u dışlayarak  “Biz” duygusunu yok eden, “Ben”‘le yola koyulan bir özgürlük ve demokrasi anlayışı ile Ulusal’ın yarattığı gücü kırmak, bölünerek, küçülerek emperyalizme boyun eğerek yol almak hedeflendi.
Ulusalcı Sol’u reddedenler, mikro milliyetçilikle solu bağdaştırmakta bir sakınca görmediler.  Ulusal çıkarları savunanlar solcu olamazken, bir etnik grubun çıkarları için mücadele edenlerin solcu olabileceği kabulü, çözülmeci tasarımın niyetini açıkça ortaya koymaktadır.
CHP’nin Sol ya da Sosyal Demokrat bir parti olabilmesi için, 6 Ok’u yeniden yorumlamaya ihtiyacı olduğunu düşünenlerin, önce 6 Ok’u öğrenmeye ihtiyaçları vardır.
CHP,  adında da yer aldığı gibi “HALKÇI” bir partidir. 6 Ok’un üçüncüsü halkçılıktır ve o Ok partinin adında temsil edilmiştir.
CHP Programını okuma zahmetine katlananlar, CHP ideolojisinin 3 temel dayanağından birisinin Sosyal Demokrasinin Evrensel İlkeleri olduğunu görecektir.  Bu ilkeler parti programında; İnsan hakları, özgürlükler, hukuk devleti, çoğulculuk, katılımcılık, azınlık haklarına saygı, eşitlik ve adalet, dayanışma, barış ve hoşgörü, emeğin önceliği, çevre ve doğanın korunması olarak sıralanmıştır.
Çalışma hakkının kutsallığı, sendikal hakların geliştirilmesi, tüm çalışanlara grevli toplu sözleşme hakkı, istihdam ve gelir güvencesi, çalışma süreleri, ILO normlarının uygulanması, bireysel ve toplu iş hukuku reformu, işçi sağlığı ve iş güvenliği, sosyal adalet, fırsat eşitliği ile ilgili CHP projeleri,  parti programında yaklaşık 45 sayfadır. Aile Sigortası, vatandaşlık hakkı ödemesi, bölgesel kalkınma projelerinin yer aldığı Parti Programı, 2008 yılında Deniz Baykal döneminde hazırlanmıştır.
Muhalefetteki bir siyasi partinin sosyal demokrat olup olmadığını anlamak için yapılacak ilk tespit, parti programı değil midir?  
O halde sorun bu değildir.
CHP’Yİ DÖNÜŞTÜREMEYECEKLER
Sorun, Sosyal Demokrasinin Liberal Sol’a göre yeniden yorumlanmasındadır. Sorun bu yeniden yorumla etnik bölücülüğün payandası yapılmasıdır.
CHP Programında; Devlet etnik kör olmalıdır, etnik kimlik bir şereftir, farklılıklarımız zenginliğimizdir, devletin görevi bütün etnik kimliklerin, din ve mezhep farklılıklarının üzerine çıkarak, insanı odak almak olmalıdır, kimsenin ırkı ve kökeni diğerine üstün değildir. CHP farklı kimliklerin ve inançların ortadan kaldırılmasını değil, onlara saygı gösterilerek ülke bütünlüğünün ve ulus devlet anlayışının korunmasını öngörür. Her etnik kökenden yurttaşımızın kendi ana dilini özgürce kullanabilmesi, özel dersaneler ve kurslar aracılığı ile anadilini özgürce öğrenip, öğretebilmesi, kendi anadillerinde yayın yapabilmesi, sanat faaliyetinde bulunabilmesi, RTÜK kuralları çerçevesinde televizyonlarda yayın yapabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılacağı, sosyal dışlanmanın engelleneceği, toplumsal kaynaklara eşit biçimde erişimin sağlanacağı ve vatandaşlık haklarından eksiksiz yararlandırılacağı ifadeleri yer almaktadır.
Ancak bu ifadeler ve taahhütler yeterli görülmemekte, Kemalizm ve CHP lanetlenmektedir. CHP ideolojisini ve ulusalcılığı hedef alanlar ve Kemalizm’i sosyal demokrasinin engeli olarak görenler gerçekte ulus kimliğini, ulusal egemenliği ve tam bağımsızlığı, Türk Milleti kavramını, bölünmez bütünlüğü, içlerine sindiremeyenlerdir.
Etnisite üzerinden üretilen emperyalist siyaseti, sosyal demokrasi ve sol olarak yutturmaya çalışanlar, emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü, devrimcilik ruhunun temsilcisi olan CHP’nin tarihsel birikimini ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığını yok ederek, CHP’yi dönüştürmeyi başaramayacaklardır.

Prof. Dr. Nur Serter

CHP İstanbul Milletvekili


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.