Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kurultay konuşması

CHP Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Olağanüstü Kurultayı'nda 55 dakikalık bir konuşma yaptı. İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının tamamı: Diyorlar ki CHP sağa kaydı. Diyorlar ki CHP...

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kurultay konuşması
05 Eylül 2014 Cuma 12:22

kk

CHP Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Olağanüstü Kurultayı'nda 55 dakikalık bir konuşma yaptı.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının tamamı:

Diyorlar ki CHP sağa kaydı. Diyorlar ki CHP devleti yönetemez. Diyorlar ki CHP Atatürk'ü dışladı, CHP elitist parti...

CHP çağdaş bir partidir, CHP yiğit bir partidir. CHP'nin genlerinde Kuva-yı Milliye vardır.

Bir ülkeyi yönetirken ya ülkeyi ileriye taşırsınız ya da geriye götürürsünüz. İçinde yaşadığımız tablo Türkiye'nin çağdaşlıktan kopuşudur.

Sayın İnce ikinci büyük devrimi yapacağız dedi.

CHP üç büyük devrimin altında imzası olan partidir. CHP cumhuriyeti kuran partidir. CHP çok partili rejimi getiren partidir. CHP sosyal demokrasiyi getiren partidir.

Şimdi ikinci değil dördüncü devrime hazırlanıyoruz. Özgürlük ve demokrasi devrimi.

Diyorlar ki CHP sağa kaydı, beni iyi dinleyin, 12 Eylül darbe hukukuna açıkça karşı çıkan partidir. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını savunan parti CHP'dir. Lider sultasının kaldırılmasını savunan parti CHP'dir şimdi biz sağa mı kaydık.

Özel yetkili mahkemeleri benim kadar eleştiren parti olmamıştır. Bu AKP'nin sopasıdır diyen kim benim. Fezlekemin karşısında dokunulmazlığımı kaldırmazsanız namertsiniz diyen de benim

YEREL YÖNETİM ÖZERKLİK ŞARTINI GETİRECEĞİZ

Biz evrensel değerleri getireceğiz. Efendim sen doğuda başka batıda başka söylüyorsun diyorlar. Nereye gittiysem aynı şeyi söyledim. Hakkari'de söyledim şimdi CHP kurultayında da söylüyorum:

CHP iktidarında yerel yönetim özerklik şartını mutlaka getireceğiz.

Yerel yönetici yani belediye başkanı Maliye Bakanı'nın kapısında saatlerce beklememelidir.

Batman'a gittim belediye başkanları hiç birisi CHP'li değil ellerine kelepçe vurulmuş buna tahammül edemedim doğru değil dedim yine diyorum.

'HANGİ GENEL BAŞKAN DENİZ GEZMİŞ'İN MEZARINA GİTTİ'

CHP sağa kaymış diyorlar hangi CHP genel başkanı Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret etmiş. Üç fidana sahip çıktım mezarlarına çiçek bıraktım ben. Bizim devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil.

Vatandaşdan hesap soran değil vatandaşa hesap veren devleti savunduk. Bizim vatandaşımız ekmek alıyorsa sofraya oturuyorsa ben mutluyum.

Taksim'i gençlere kapatmışlardı. Bizim Kadıköy'de mitingimiz vardı. Onu iptal ettik Taksim'e yürüdük. Taksim Meydanı Gezicilere açıldıysa onu yapan CHP'lilerdir.

Her kimliğe her inanca saygı duyacağız bu bizim görevimizdir.

Hiç bir zaman insanlar arasında ayrım yapmadım. ben sağcı solcu ayrımı yapmadan bütün insanlarımı seviyorum.

Çünkü bizim anlayışımıza göre iktidar olduktan sonra sadece solcu vatandaşlarımıza değil bütün vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz. Camide cemevinde, kilisede havra nerede ibadet ediliyorsa ona saygı göstereceğiz. Belediye başkanlarımııza talimat verdim bütün ibadethaneleri tertemiz edeceksiniz diye

Bu ülkenin en temel sorunu yoksulluktur. Proje ürettik adına aile sigortası dedik. Bu projeyi ürettik diye mi sağa kaydık. Yoksulluğu yenmek ne zaman bizim hedeflerimizden dışarı kaydı. Türkiye'de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek dedim. Şimdi ben sağcı mı oldum. CHP sağa mı kaydı. Yok böyle bir şey. CHP neredeyse orada durmaya devam edecektir. Ama ilerleyerek devam edecektir.

Bana oy versin vermesin, merdiven altı atölyelerde çalışan bütün işçileri sigortalı yapmak benim boynumun borcudur. Çöpten kağıt toplayan yüzbinler var. O annelerin, babaların, kadınların haklarını kim savundu? Biz savunduk. Nasıl oluyor da onların hakkını savunurken sağa kayıyoruz.

Karadenizlilere sözüm var. Kaçak çay var tonlarca geliyor. Kimin hakkını sömürüyor. Onun hakkını ben koruyacağım. Bu mu sağcılık?

CHP sağa kaydı mı sosyal açıdan bakalım. İşsizlik Türkiye'nin en büyük sorunu. İşsizlik ve Kürt sorunu iki temel sorun. 12 yıllık iktidarda işsizlik sorunu çözülemedi.

Üreten Türkiye, zenginleşen Türkiye neden diyoruz? İşsizliği bitirmek için. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Uyuşturucunun, boşanma davalarının, toplumsal uyumsuzluk mu bakın arkasında işsizlik var.

İşsizlik sorununu çözme konusunda açık iradesini koyan tek parti CHP'dir. Şimdi biz sağcı mı olduk?

Atatürk'ün güzel bir sözü var. Savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça Türkiye bağımsızlığını kazanamaz.

Sosyal demokrat olarak düne kadar paylaşmaktan söz ederdik. Şimdi kuralı değiştirdik. Önce üreteceğiz, sonra hakça paylaşacağız

'SOMA'YI, DAVUTPAŞA'YI UNUTTUK MU?'

İş kazalarını biliyorsunuz. Her ay en az 100 kişi iş kazalarından hayatını kaybediyor. Bunu toplumun gündemine getiren parti hangisi? CHP. Soma'yı, Davutpaşa'yı unuttuk mu? Unutmadık ve unutmayacağız. Hedefimiz huzurlu, iş güvencesi olan Türkiye.

Birileri yılbaşını keyifle arkadaşlarıyla kutlarken bu kardeşiniz CHP genel başkanı olarak yerin yüzlerce metre altında kömür işçileriyle kutladı.

Sendika ağalarını hep eleştirdik. Sendika işçinin hakkını korumazsa onun karşısına önce ben çıkarım, CHP çıkar. Ben şimdi sağa mı kaydım.

Taşeronlaşmayı Türkiye'nin gündemine getiren kim? CHP iktidarında kamuda taşeron işçilik olmayacaktır.

Emeklilerin hakkını savundum, intibak yasasını dile getirdim. Ben şimdi sağcı mı oldum.

Esnaf genelde CHP'ye mesafelidir. Ama biz o mesafeyi kapatmak istiyoruz. Nasıl bir işçi işini kaybeder, işini kaybettiğinde işsizlik sigortasından gelir desteği alırsa iflas eden ya da işini kapatan esnaf kardeşime de aynı olanağı CHP sağlayacaktır.

Düne kadar CHP proje üretmez deniyordu. Şimdi bunu kimse söyleyemiyor. Yoksulluktan milli eğitime, sanayiye, esnafa hayatın her alanı ile ilgili çözümler var. Sorun bu çözümleri yeteri kadar anlatamıyoruz

Ben hesap uzmanlığı yaptım. Benim ağzımdan çıkan söz, telaffuz ettiğim rakamlar gece yatıp sabah dile getirdiğim rakamlar değildir.

Araştırma nedir, inceleme nedir, bütçe denkliği nedir bunu iyi bilirim.

Seçimlerden önce mazot 1,5 lira olacak demiştim. Şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz mazot ne kadar olacak göreceğiz.

BUNLARI PARTİDEN TEMİZLEYECEĞİM

CHP elitist bir parti diyorlar. Elitlere saygım var, aydındır. Ama bir elitistler var. Rakı sofralarında Türkiye'yi kurtarırlar. Bunlardan partiyi temizleyeceğim. Bunu herkes iyi bilsin. Bana çalışan adam lazım rakı sofralarında konuşan adam değil bunları partiden temizleyeceğim. Elitizmi reddediyorum. Dersimli Kemalim, devrimci Kemalim. Bir cumhuriyet çocuğuyum ben. İnsanıma aşığım ben.

Dersim'in köyünde bir Aralık ayında doğdum. 7 kardeşiz. En büyük ablam okuma yazma bilmez. Annem de okuma yazma bilmiyor. Babam küçük bir memur. Yedi kardeşten üniversiteye giden tek benim.

Haram lokma yemedim. Hep helalin peşinde oldum. Benim kitabımda hırsızlık yoktur.

(Kılıçdaroğlu'nun konuşması "Halkın umudu Kılıçdaroğlu" sloganıyla kesildi)

Benim umudum sizlersiniz.

Diyorlarki Kılıçdaroğlu seçildi, çok demokrattı şimdi baskıcı olmaya başladı.

Kimse bana demokratlık dersi vermesin. Bu güne kadar susutum.

Mikrofonu gören koşa koşa CHP'yi eleştirirse kimse kusura bakmasın

DEMOKRASİ KAOS DEMEK DEĞİL

Benim genel başkanlığım döneminde o tüzük değişikliği olmasaydı yeni genel başkan adayları çıkamazdı. Ben genel başkan adayları çıksın diye çaba harcıyorum. Ben bu yarışın bütün koşullarını hazırladım.Elbette ki parti tek kişiye mahkum edilmemeli. Biz demokrasiden yanayız ama demokrasi kaos demek değeldir. Sizi partiye o demokratik kurallar bağlar Ya bağlanırsınız ya da ayrılırsızı başka seçenek yok.

Tüzüğü değiştirdim yüzde 30 kotası getirdim. Görürsünüz 2015 seçimlerinde kadınlar siyasete damga vuracak.

Sadece kadınlar mı gençlik kotası getirdim

Türkiye'nin en genç belediye başkanı CHP'lidir Herkes bunu böyle bilsin. Daha değişim bitmedi

PARTİ AĞALIĞINI SİLECEĞİM

Aktif pasif üyelik getireceğiz. 500 kişinin aidatını yatırıp gelin bana oy verin diyen zihniyeti sileceğim

Bir sendika ağaları var bir de parti ağaları parti ağalığını sileceğim

Diyodrlar ki CHP geçmişiyle yüzleşemez niye yüzleşemesin. CHP cumhuriyeti kuran parti, sosyal demokrasiyi getiren parti ilk kez kadın erkek eşitliğini getiren parti. Korkarak siyaset yapılmaz.

Ben Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mezarına karanfil bı8raktım. Ben Menderes'in de mezarına gittim. Celal bayar'ın da mezarına gittim.

Bu ülkenin siyasetine katkı yapan herkese saygımız sonsuz. Yeni bir anlayışı Türkiye'ye egemen kılmak zorundayız.

Atatürk kimsenin tekelinde değil. Mustafa Kemal Atatürk 70 milyonun gönlündedir. Kimse kusura bakmasın ben Kenan Evren Atatürkçüsü değilim.

Ben gardrop Atatürkçüsü de değilim ben yüreğinde Mustafa Kemal Atatürk'e yer açan bir liderim

Atatürkçülük kimseye el avuç açmamak kimsenin önünde diz çökmemektir. Atatürkçülük kazandığını hakça bölüşmektir. Atatürkçülüğü biz böyle anlarız. Otur masa başına Atatürkçülük edebiyatı yap. Biz o Atatürkçülerden değiliz kimse kusura bakmasın.

Eski nüfus cüzdanıma ''Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir'' yazmıştım. Özgürlük ve bağımsızlığı savunuyorsanız atatürkçüsünüz.

Neden CHP sağa kayıyor diyorlar. Ben merkezci anlayış. Ben merkezci sol anlayıştan halk merkezli sol anlayışa geçtik biz. Solculuk kimsenin tekelinde değil. CHP halktan yana politika güdüyor. Biz halkçıyız kimse kusura bakması.

Yoksulluk edebiyatıyla solculuk olmaz bunu da değiştireceğim. Ben daha fazla yoksulum ben daha fazla solcuyum. Yok böyle bir şey. Halk zenginleşecek diyoruz. Zenginliği öneriyoruz. Ama üreterek hakça bölüşerek.

'YANDAŞLARIM KÖŞEYİ DÖNECEK DİYE BİR MÜCADELE İÇİNDE DEĞİLİM'

Halkıma sesleniyorum. Kimliğinle şeref duy kimliğine saygı duyulsun istiyorsan adresin bellidir: CHP

Barışı, umudu, geleceği vaat ediyorum. Yandaşlarım köşeyi dönecek diye bir mücadele içinde değilim. Birileri köşeyi dönecekse bu halktır.

60 yıldır kalkınmakta olan Türkiye ya da gelişmekte olan Türkiye diyorlar. Ya neden gelişmiş Türkiye değil.

'BEN DEĞİŞİYORSAM SEN DE DEĞİŞECEKSİN'

Biz Güney Kore'den önce otomobil üreten bir Türkiye'yiz. 1930'larda ilk denizaltının omurgasını Haliç'te indiren ülkeyiz.

Bugün otomobilimiz var mı? Yok. Değişeceksin. Ben değişiyorsam sen de değişeceksin.

Atatürk der ki ''Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyenler istikballerini kaybederler.''

Biz arkadan nal toplayan bir Türkiye olmamalıyız

Zeka ekonomisinin en olduğunu Adalet ve Kalkınma Partisinin yöneticileri biliyor mu? Emin olun bilmiyorlar

İlk TV Amerika'da bulundu ama ABD TV üretmiyor.

Çamaşır makinesi 1800'lerin ürünü. Biz çamaşır makinesi üretiyoruz diye övüyoruz. 1800'lerdeki makineyi üretip de övünmek nedir

Bir bakanı 2Bizden mucit çıkmaz, biz Müslüman ülkeyiz' dedi. Müslümanlığı da bilmiyorlar.

Avrupa'da rönesansa kaynaklık eden İslam'daki gelişmedir. Biz şimdi bunu bile bilmiyoruz

Eğitim sistemi düzelecek dedik. Güney Kore'den önce otomobil ürettik. 1 milyon kişiye düşen buluş sayısı Türkiye'de 9. Güney Kore'de bir milyon kişiye 1429 düşüyor. Kim bilgi toplumu. 60 yıldır bize gelişmekte olan ülke diyorlar. CHP iktidar olsaydı bize gelişmiş ülke diyeceklerdi.

Çocuklarımızı kobay gibi kullanıyoruz. Hangi okula girecekleri belli değil. 2.5 yılda bir eğitim politikası değişiyor

Sokaktaki vatandaş Türkiye'nin sorunları ile uğraşmıyor. Borç batağında ay başını nasıl getireceğim diye uğraşıyor. Desteği ver borçtan nasıl kurtulacağını göstereceğim sana. Önceden söyleyeceğim zaten

Demokrasisi gelişmiş olmayan bir ülke asla büyüyemez. 2012 verilerine göre 7 milyar nüfus var. 785 milyon kişi demokrasisi gelişmiş ülkelerde yaşıyor. 30-60 bin arasında kişi başına gelir.

KÜRT SORUNU

Kürt sorunu ağırdır En net görüşleri ortaya koyan parti CHP. Adres olarak parlamentoyu gösterdik. Bu sorun silahla çözülmez. Siz Sivas'ın ötesine gidemezsiniz diyorlardı. Şimdi CHP her yere gidiyor, onlar gidemiyor. Bu sorunu da çözeceğiz

Bu sorunun temelinde özgürlük ev demokrasi var.

Etle tırnak gibi bütünlüklü bir politika güdeceğiz

Türkiye'nin birliği için çalışacağız

Dış politikayı en çok eleştiren genel başkan benim. Ortadoğu'da Müslüman kanı akıyor. Akılcı yöntemlerle bunun çözülmesi lazım

3 büyük başkentte elçimiz yok.

İktidara

1-Çok başlılıkla değil güçlü liderlik

2 – Bölünmüşlükle değil örgütsel birlik

3 - Tek adamlıkla değil uyum içinde çalışan inançlı kişiler lazım

CHP DÜŞÜNCE KURULUŞU DEĞİL

Herkesin ayrı telden çalmasına izin vermeyeceğim. Demokrasi ortak ses çıkarmaktır. Farklı ses çıkaranların ayrılacakları yer vardır. Bu kurultay asla bir tasfiye kurultayı değil. Tasfiye değil ama birlikten yanayız

Bir karar çıkıp da onaylanırsa hiç kimse çıkıp TV ekranlarında konuşamaz. Buna izin vermeyeceğim

CHP bir düşünce kuruluşu değil. CHP'nin kimliğini aldıktan sonra tüzüğünün dışına çıkamazsın. Kavgaya izin vermeyeceğim. Onu burada söyleyeyim de 'sen bunu neden yaptın' diye kimse sormasın. 24 saat çalışmaya, Türkiye'yi kucaklamaya, hukukun üstünlüğüne inanan bir Türkiye'ye var mısınız?

Söz veriyorum daha fazla çalışıp mücadele edeceğim. 24 saat çalışacağım.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.